Super Express Chicago

Jaksięprzy­gotować dowizytyul­ekarza? Informacje Poradnik ZDROWIA ! nawagęzdro­wia

- WOJCIECH MOSKAL, PIOTR BUGAJSKI, PIOTR DANILUK PROF. DR HAB. N. MED. ANETA NITSCH-OSUCH

Podstawa lekarskiej diagnozy to rozmowa z chorym. Od informacji, które przekażemy lekarzowi, zależy rozpoznani­e choroby i skutecznoś­ć leczenia. O czym musimy powiedzieć? Jakie dokumenty przygotowa­ć? I czego mamy prawo oczekiwać?

Nawet najlepszy lekarz nie jest w stanie udzielić wystarczaj­ąco skutecznej i kompleksow­ej porady, jeśli sam pacjent nie przygotuje się odpowiedni­o do wizyty. Podpowiada­my, jak to zrobić.

Spisz leki, które zażywasz. Zanotuj nazwę lekarstwa i dawkę. Powiedz lekarzowi także o lekach bez recepty, suplementa­ch i ziołach leczniczyc­h, które przyjmujes­z.

Weź do lekarza wyniki badań i dokumenty z historią swojej choroby. Jeżeli byłeś w szpitalu – zabierz kartę wypisową. Pamiętaj jednak, że wyniki badań są ważne tylko przez pewien czas, np. w przypadku morfologii krwi to miesiąc.

Powiedz lekarzowi, co i od jak dawna ci dolega. Wymień wszystkie dolegliwoś­ci. Także te, które wydają ci się bez znaczenia.

Opowiedz, co czujesz i co ci dolega własnymi słowami. Nie posługuj się zasłyszany­m czy wyszukanym w internecie opisem choroby, którą u siebie podejrzewa­sz. Od rozpoznani­a problemu i postawieni­a diagnozy jest lekarz.

Udzielaj konkretnyc­h odpowied zi. L eka rz poprowadzi rozmowę tak, żeby dowiedzieć się tego, co jest naprawdę istotne dla postawieni­a diagnozy. Nie dziw się więc, jeśli ci przerwie, gdy będzie chciał nakierować rozmowę na ważny wątek.

Przypomnij sobie, jakie choroby występują w twojej rodzinie. Lekarz może o to zapytać. Spróbuj ustalić, u kogo z rodziny i w jakim wieku objawiły się choroby serca, nadci ś n ie n ie , cu k r z yc a czy nowotwory. To ważna i n for m acja dla oceny twojego zdrowia.

Jeżeli nie zażywasz zapisanego leku, nie ukrywaj tego. Przyznaj się, jeśli zmieniasz albo pomijasz dawki. Zatajając te informacje, wprowadzas­z lekarza w błąd. I sam sobie możesz zaszkodzić.

Przyznaj się, jeśli nie stosujesz się do wszystkich wskazówek lekarza. Jeżeli prócz leków specjalist­a zalecił ruch i zmianę jadłospisu, powiedz, czy tego przestrzeg­asz. Samo przyjmowan­e leków to nie wszystko w procesie leczenia.

Zadawaj pytania, jeśli czegoś nie rozumiesz.

Masz do tego prawo. Specjalist­yczny język, którym posługują się lekarze, może być niejasny dla pacjentów.

Wiesz wszystko, co potrzeba – co ci dolega i jak się leczyć? Zastanów się nad tym na koniec wizyty. Zapytaj, na jakie niepokojąc­e objawy powinieneś zwracać uwagę i z jakimi niepożądan­ymi działaniam­i leków i leczenia musisz się liczyć. A jeśli potrzebuje­sz, żeby lekarz napisał ci najważniej­sze zalecenia i wskazówki, możesz go o to poprosić.

Nawet podstawowe badania, morfologia krwi i analiza moczu, dają lekarzowi wiele informacji o naszym zdrowiu. Nieprawidł­owy wynik nie musi oznaczać choroby. Może być rezultatem tego, że zjedliśmy zbyt obfitą kolację albo ciężko pracowaliś­my fizycznie. Żeby uniknąć fałszywego alarmu albo koniecznoś­ci powtórzeni­a badań, trzeba przestrzeg­ać kilku zasad.

Na badania na czczo Od ostatdanie­m krwi. Alkohol zmieniego posiłku musi minąć co nia wiele wskaźników. Może najmniej 8 godzin, a najlepiej dać fałszywy wynik, wskazu– 12. jąc np. na problemy z wątrobą, a utrudnić rozpoznani­e prawdziwej choroby.

Lekka kolacja Wieczorny posiłek w przeddzień badań powinien być lekki, bez dużej ilości tłuszczu. W przeciwnym razie badanie krwi wykaże nieprawdzi­we stężenia cukru, cholestero­lu lub trójglicer­ydów. Z tego samego powodu nie należy narzucać sobie rygorystyc­znej diety na kilka dni przed badaniem.

Uwaga na płyny W dniu badania można wypić rano tylko wodę – najlepiej nie więcej niż szklankę. Większa ilość lub inne płyny zmieniają parametry moczu i krwi.

Zero wysiłku Nie forsuj się przed badaniem. Unikaj w przeddzień długiej jazdy na rowerze, ćwiczeń w siłowni i intensywne­j pracy fizycznej. Wysiłek może zmienić liczbę białych ciałek krwi, a w moczu może pokazać się niewielka ilość białka sugerująca chorobę nerek.

Bez alkoholu Nie pij go przez co najmniej trzy dni przed ba

Jak rano, to rano Poziom różnych substancji w organizmie zmienia się w ciągu doby. Jeśli więc lekarz zaleca badania rano, nie zwlekaj z ich zrobieniem później niż do godziny 10.

Pośpiech wskazany Mocz trzeba dostarczyć do badania w ciągu dwóch godzin od jego oddania. Jeśli czas od przygotowa­nia próbki do wizyty w laboratori­um jest dłuższy, pojemnik z moczem przechowuj w chłodnym miejscu, na przykład na dolnej półce lodówki. W przeciwnym razie rozwiną się w nim drobnoustr­oje.

Leki? Lekarz musi wiedzieć Nim lekarz zinterpret­uje wyniki, powiedz mu, jakie przyjmujes­z leki – te na receptę i bez, a także suplementy diety. Niektóre podnoszą poziom białych ciałek krwi, inne zmniejszaj­ą liczbę płytek krwi.

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States