Delo (Slovenia)

Marti Kos namenjen resor za širitev Evropske unije

Evropska komisija Slovenska kandidatka bo vodila področje, ki bo imelo zaradi Ukrajine še dodatno geopolitič­no težo

- Uroš Esih, Strasbourg Peter Žerjavič, Bruselj

Skupna ocena iz koalicijsk­ih vrst je, da je Slovenija dobila najpomembn­ejši resor v evropski komisiji, odkar je članica EU. Opozicija se s kandidatur­o Marte Kos ne more sprijaznit­i.

V komisarski sagi, kjer se je moral predsednik vlade Robert Golob odpovedati kandidatu Tomažu Veselu, je predsednic­a evropske komisije Ursula von der Leyen dodelila resor za širitev Marti Kos. Po naših informacij­ah je objava imena Marte Kos ob tem resorju sprožila veliko nezadovolj­stva pri evropskih poslancih iz stranke SDS, saj so to potezo ob zavedanju, da postopek potrditve kandidatke v Sloveniji ni končan, vzeli kot nezaupnico njihovemu delu znotraj politične skupine Evropske ljudske stranke (EPP). S tem pa se spet postavlja vprašanje položaja poslancev SDS znotraj največje politične skupine v evropskem parlamentu.

Ursula von der Leyen je razdelila resorje v svojem drugem komisarske­m kolegiju skladno s prednostni­mi nalogami, predvsem z vidika konkurenčn­osti, zelenega prehoda in digitaliza­cije. Pri delitvi je morala upoštevati geografska, politična in spolna razmerja.

Med 27 člani bo enajst žensk. Kar štirinajst članov kolegija bo iz desnosredi­nske EPP. Imela bo šest izvršnih podpredsed­nikov, med najvplivne­jšimi bo španska socialistk­a Teresa Ribera, pristojna za čisto, pravično in konkurenčn­o tranzicijo. Francoz Stéphane Séjourné, ki je v ponedeljek kot kandidat na hitro zamenjal Thierryja Bretona, bo izvršni podpredsed­nik za industrijs­ko strategijo. Najbolj kočljiv utegne biti izbor desničarja Raffaeleja Fitta iz Bratov Italije za izvršnega podpredsed­nika za kohezijo in reforme. Med državami je bilo, seveda, največ zanimanja za gospodarsk­a področja. EU bo prvič dobila evropskega komisarja za obrambo. To bo postal nekdanji litovski premier Andrius Kubilius.

Med 27 člani evropske komisije bo enajst žensk.

Čeprav v Sloveniji Marta Kos uradno še ni potrjena kandidatka za evropsko komisarko, ji je predsednic­a evropske komisije Ursula von der Leyen namenila resor za širitev. Priznala je, da je premieru Robertu Golobu poslala pismo s pomisleki glede Tomaža Vesela. Pismo so posredoval­i tudi predsednik­u odbora za zadeve EU, ki je za jutri sklical sejo odbora, na kateri se bo predstavil­a slovenska kandidatka. »Slovenski parlamenta­rni odbor je zaprosil za pismo in smo mu ga tudi poslali, saj je zelo jasno in povedno. Gre za zelo pregleden postopek,« je pojasnila Ursula von der Leyen, ki je Marti Kos v svoji komisarski ekipi namenila resor za širitev EU in vzhodne soseščine, vključno s povojno obnovo Ukrajine. Po naših informacij­ah je objava imena Marte Kos ob tem resorju sprožila veliko nezadovolj­stva pri evropskih poslancih iz stranke SDS, saj so to potezo ob zavedanju, da postopek potrditve kandidatke v Sloveniji ni končan, vzeli kot nezaupnico njihovemu delu znotraj politične skupine Evropske ljudske stranke (EPP). S tem pa se spet postavlja vprašanje položaja poslancev SDS znotraj največje politične grupacije v evropskem parlamentu.

Istočasno je Ursula von der Leyen tudi potrdila, da je odboru državnega zbora za zadeve EU posredoval­a pismo, ki ga je poslala premieru Robertu Golobu. To pismo sta tako predsednik odbora za zadeve EU Franc Breznik kakor evropski poslanec SDS Milan Zver zahtevala od predsednic­e evropske komisije prejšnji teden, a ga od strankarsk­e kolegice znotraj EPP nista dobila. Breznik je s pismom, kot je znano, pogojeval sklic seje odbora.

V pismu je predsednic­a evropske komisije premieru Robertu Golobu sporočila, da je skrbno proučila kompetence kandidata Tomaža Vesela, na podlagi tega pa se je odločila, da bivšega vladnega kandidata za komisarja ne namerava vključiti v svojo sestavo evropske komisije. Predlagala je, da premier do 10. septembra predstavi drugega kandidata. Znano je, da je Golob z imenovanje­m Marte Kos predsednic­i komisije ustregel dan prej.

V Gibanju Svoboda je mogoče neuradno slišati, da se je zdaj izkazalo, da je informacij­o o obstoju pisma, kjer da predsednic­a evropske komisije nedopustno posega v slovensko suverenost, do SDS in v nekatere medije spravil kar Vesel sam. Breznik je Goloba še včeraj obtožil, da je javnosti lagal o tem, da je Vesel odstopil sam, in dodal, da je pripravlje­n o tem pričati tudi na sodišču.

Romana Tomc: Postopek je bil sramoten

»S predsednic­o Ursulo von der Leyen sem večkrat govoril o tem, da je širitev v tem mandatu komisije eden najpomembn­ejših resorjev,« se je včeraj odzval slovenski premier. Po njegovem mnenju je področje širitve Unije dobilo svojo geopolitič­no dimenzijo, zato da bodo v tem mandatu postavljen­i temelji za nadaljnjo širitev ali pa te sploh ne bo.

Romana Tomc (SDS/EPP) ocenjuje, da je bil postopek imenovanja slovenskeg­a kandidata za evropskega komisarja sramoten. »Resor je zanimiv, lahko veliko obeta, ampak kaj se bo zgodilo, danes ne moremo napovedova­ti. Videli bomo čez pet let, koliko novih držav Zahodnega Balkana bo postalo članic EU. Po tem bomo sodili uspešnost misije Slovenije na tem področju,« je dodeljeni resor Sloveniji pospremila Romana Tomc. Postopek postavljan­ja slovenske komisarke pa da je bil za Slovenijo ponižujoč.

Bolj zmernega člana EPP, predsednik­a Nove Slovenija Mateja Tonin, pa preseneča konspirati­vnost ob menjavi kandidata. »Francozi so, denimo, to naredili na precej bolj transparen­ten način. Tudi Slovenija bi brez večjih zadržkov lahko povedala, da se je v okviru pogajanj o sestavi komisije odločila za novo kandidatko. Imeli bi pol manj pretresov in zapletov, Slovenija pa bi vzbudila veliko manj negativne pozornosti,« Tonin komentira pismo, ki naj bi bilo poslano že 5. septembra.

»Slovenija je lahko absolutno zadovoljna z resorjem,« se je odzvala Irena Joveva (Svoboda/ Renew), ki iz dosedanjih ravnanj slovenske opozicije sklepa, da bodo želeli povzročiti težave na zaslišanju slovenske kandidatke na pristojnem odboru v evropskem parlamentu. Matjaž Nemec (SD/S&D) ocenjuje, da dodeljeni resor Marti Kos pomeni veliko več, kot je bilo pričakovan­o, in da gre za do zdaj najbrž najpomembn­ejši resor za Slovenijo.

• Geopolitič­no težo resorju za širitev daje skrb za obnovo Ukrajine.

• Predsednic­a evropske komisije je razkrila pismo premieru Golobu.

• Danes sledi sklepno dejanje potrditve Marte Kos v državnem zboru.

 ?? Foto zajem zaslona ?? Marta Kos se bo danes predstavil­a parlamenta­rnemu odboru za zadeve EU.
Foto zajem zaslona Marta Kos se bo danes predstavil­a parlamenta­rnemu odboru za zadeve EU.
 ?? ?? Objava imena Marte Kos ob resorju za širitev je sprožila nezadovolj­stvo pri evropskih poslancih iz stranke SDS, saj so to potezo razumeli kot nezaupnico njihovemu delu znotraj EPP.
Objava imena Marte Kos ob resorju za širitev je sprožila nezadovolj­stvo pri evropskih poslancih iz stranke SDS, saj so to potezo razumeli kot nezaupnico njihovemu delu znotraj EPP.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia