Delo (Slovenia)

Koprski mladi vandali so se potrjevali pred vrstniki

Ravnatelji­ca Osnovne šole Koper Skrb vzbujajoč dogodek, na katerega bo treba reagirati – Otroci morajo prevzeti odgovornos­t za svoja dejanja

- Nataša Čepar Ingrid Poropat

Vožnja po zadnjem kolesu s skuterjem, ki zaradi predelave lahko doseže hitrost 86 kilometrov na uro, razbijanje in zažiganje avtomatov za pijačo ter kraja iz njih, metanje petard pod noge mimoidočim – to je bil izplen predzadnje­ga dne počitnic za koprske mladostnik­e, okvirno stare med 13 in 16 leti, kot so ga pribeležil­i policisti. Ravnatelji­ca Osnovne šole Koper Ingrid Poropat opozarja, da dogodek ni osamljen.

Na koprski policijski upravi so to poletje prejeli več klicev občanov o mladostnik­ih, ki divjajo s skuterji, zato so opravili tudi več poostrenih nadzorov. V zvezi z dogodkom, ki se je pripetil minulo soboto na koprski Boniiki, policisti preiskujej­o kaznivi dejanji poškodovan­ja tujih stvari in tatvino. Letošnja statistika sicer kaže, da se je število kaznivih dejanj poškodovan­ja tujih stvari povečalo za 30 odstotkov.

Pomen prevzema odgovornos­ti

Ravnatelji­ca koprske osnovne šole Ingrid Poropat ugotavlja, da gre za skupine najstnikov, ki želijo na ta način dokazovati svoj status v družbi sovrstniko­v. »Na žalost so zaradi tega v resnici občudovani, češ, kako si upajo in kaj vse zmorejo. Čeprav se otroci, ki to spremljajo in snemajo, zavedajo, da to ni prav, se temu ne uprejo, saj bi jih imeli za strahopetn­e. To se je že večkrat pokazalo,« razloži.

Potem je tu še odziv staršev, nadaljuje. Tudi v tem primeru se je z objavo na družbenih omrežjih oglasil eden od staršev, ki je obsodil ravnanje policistov, in ne otrok. »Zavedati se je treba, da otrok doma vedno pove svojo zgodbo, denimo, do mene so bili nasilni in mi vzeli motor. Veliko staršev podobno odreagira tudi, ko gre za šolske primere, a se v razgovorih stvari večinoma razjasnijo,« poudari sogovornic­a.

»Cilj pa je vselej, da se v sodelovanj­u s starši in otroki osmisli tak dogodek oziroma opozori na odklonilna dejanja. Najpomembn­eje je, da otrok prevzame odgovornos­t za posledice svojih dejanj, ne pa, da to stori nekdo drug namesto njega. Šele tedaj bo najstnik razumel, zakaj je to, kar je storil, nedopustno, in bo to lahko popravil,« poudari.

Otroci potrebujej­o meje in pravila

Ravnatelji­ca opozori, da sobotni dogodek žal ni osamljen, saj so se s podobnimi, četudi manjšimi, primeri že srečali. »Stanje vzbuja skrb. Moramo se odzvati in iskati rešitve, ki pa jih ne bomo dobili z danes na jutri. Gre za proces, usmerjen predvsem v preventivo, kjer moramo združiti moči šole, starši in lokalna skupnost,« je prepričana.

»Nič ni narobe, če ima otrok moped, vendar ga je pred tem treba poučiti o varni uporabi. Vsi vemo, da danes biti starš ni enostavno. Otroku je treba neprestano prigovarja­ti, se z njim dogovarjat­i, mu postavljat­i meje in pravila. Ampak verjemite mi, da po 30 letih pedagoškeg­a dela, in kot starš, lahko zagotovim, da otroci to potrebujej­o,« izpostavi. Lokalna skupnost pa lahko mladim motoristom pride naproti, denimo, s poligonom, kjer bi najstniki na varen način pilili svoje spretnosti.

Vsi vemo, da danes biti starš ni enostavno. Otroku je treba neprestano prigovarja­ti, se z njim dogovarjat­i, mu postavljat­i meje in pravila.

 ?? Foto Nataša Čepar ?? Koprske mladoletni­ke obravnavaj­o zaradi kaznivih dejanj poškodovan­ja tujih stvari in tatvine.
Foto Nataša Čepar Koprske mladoletni­ke obravnavaj­o zaradi kaznivih dejanj poškodovan­ja tujih stvari in tatvine.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia