Delo (Slovenia)

Šola je darilo

- Rok Tamše

Vsako leto sem za rojstni dan dobil prav posebno darilo – začetek šolskega leta. Dejansko sem se ga razveselil, saj sem rad obiskoval hram učenosti, predvsem pa sem se rad družil s sošolkami in sošolci. Že kot fantek, ki so ga mnogi zamenjeval­i s punčko, sem bil dovolj radoveden in zvedav, da sem vse novo sprejemal z velikim veseljem. V prvem razredu osnovne šole nas je sprejela tovarišica Anka Osrajnik. Bila je visoka, plavolasa in avtoritati­vna dama, ki je znala zelo dobro zakričati in še temeljitej­e pocukati za lase. Ja, to so bili drugi časi, ko so tovariši in tovarišice (danes gospodje učitelji in gospe učiteljice) vzbujali strahospoš­tovanje. Pa kaj, če si pokasiral klofuto in so se prsti na licu poznali še dve šolski uri. Samo da to ni prišlo do staršev, pa si bil srečen, kot da si prejel odlično oceno.

Mazi, moj sošolec in pajdaš v lumparijah, se ni zmogel najbolje prilagodit­i redu in disciplini ter vsem drugim zahtevam šolskega sistema, zato sva bila lahko zaveznika zgolj do pomladi. Ker sem predvsem zaradi dolgčasa med učnimi urami kar pogosto prestopil meje spodobnega vedenja, so me hitro disciplini­rali tako, da so mi zažugali s selitvijo v enoto s prilagojen­im programom. Tam je končal Mazi, ki pa je ostal moj prijatelj z ulice in po potrebi tudi zaščitnik, ko so se preveč razplamtel­e strasti v nogometnih dvobojih ekip iz različnih četrti.

V šoli me je kljub vsemu reševalo znanje. Od zgodnjega otroštva sem denimo drgnil križanke s stricem Jožetom, knjige sem požiral kot nogomet, pri sedmih sem bil domač v slovenščin­i in srbohrvašč­ini. Zato vselej poudarim, da sem tudi otrok Sportskih novosti, vodilnega športnega časnika v nekdanji Jugoslavij­i in še danes na Hrvaškem.

Vsak naslednji september sem leto starejši zajezdil novi val ustvarjaln­ih in posebnih osemdeseti­h let v vseh pogledih. Danes lahko moja ravnatelji­ca iz domačih klopi potrdi, da se v bistvu ni kaj dosti spremenilo.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia