Delo (Slovenia)

Opozicija s spornimi predlogi snubi vladajočo stranko

Nemčija Kancler Olaf Scholz in vodja CDU Friedrich Merz sta razpravlja­la o reformi migrantske politike, toda poenotenja očitno ni bilo

- Barbara Zimic

Kancler Olaf Scholz in predsednik CDU Friedrich Merz se očitno nista uskladila o sodelovanj­u pri reformi migracijsk­e politike.

Nemški kancler Olaf Scholz in predsednik največje opozicijsk­e stranke CDU Friedrich Merz sta se sestala in govorila o migracijsk­i politiki. Merz je kanclerju ponudil podporo pri reformi migracijsk­e politike, vendar ni jasno, ali sta o tem dosegla dogovor. Pogovori so potekali za zaprtimi vrati, njuni komentarji pa kažejo, da srečanje ni minilo složno.

Kancler Scholz je pozitivno sprejel predlog opozicije za sodelovanj­e pri omejevanju nezakoniti­h migracij, a pri tem opozoril, da Nemčija ne bo kršila mednarodni­h konvencij, evropskih pravil ali domače zakonodaje.

Napad v Solingenu še naprej buri duhove in bo gotovo vplival na volitve v treh vzhodnonem­ških deželah v prihodnjih tednih, pa tudi na zvezno politiko. Predsednik krščanskod­emokratske CDU Friedrich Merz je začel veliko ofenzivo z zahtevo po korenitih spremembah migracijsk­e politike in s tem pritisnil na kanclerja Scholza. Včeraj sta se politična konkurenta sestala na to temo, a kot kaže, se o vroči temi nista strinjala. Po pogovorih, ki so potekali dobro uro za zaprtimi vrati, je novinarsko konferenco sklical le predsednik CDU Merz.

Pojasnil je svoja znana stališča oziroma predloge, kako se odzvati na pretreslji­v napad v Solingenu, v katerem je 26-letni prišlek iz Sirije, domnevno član ali simpatizer Islamske države, z nožem ubil tri ljudi, še osem pa jih je ranil. Merz je predlagal, da obe strani, torej vlada na eni in CDU/CSU na drugi, imenujeta pooblaščen­ca, ki bi pripravila hitre rešitve. Nato bi sestavili katalog zakonov in omogočili, da se jih hitro sprejme v parlamentu. Merz je kanclerju zagotovil, da ima pri tem vso podporo CDU/CSU in da torej lahko zakonodajo spremenijo mimo podpore drugih strank, tudi mimo koalicijsk­ih Zelenih in liberalne FDP. Merz je tako pravzaprav predlagal nekakšno veliko koalicijo za spremembo migracijsk­e politike.

Scholz: Mimo zakonov ne gre

»V politiki nismo zato, da bi govorili, česa ni mogoče storiti,« je dejal Merz in s tem bržčas odgovoril politikom, ki so v zadnjih dneh zavračali njegove predloge o blokadi sprejemanj­a beguncev iz Sirije in Afganistan­a. Merzev predlog je namreč naletel na ostre kritike, saj je pravica do azila individual­na in zagotovlje­na z mednarodni­mi listinami, ustavo in zakonodajo. Merz je predlagal tudi ponovno uvedbo nadzora na mejah, da bi tako omejili nezakonite prestope meje in strogo izvajanje dublinskih pravil.

Dejal je še, da tudi stranka, ki jo vodi, nosi del odgovornos­ti za nastale razmere. S tem je gotovo imel v mislih migracijsk­o politiko kanclerke Angele Merkel, s katero se Merz ni strinjal. Kaj natančno se bo iz pogovora med političnim­a konkurento­ma izcimilo, je težko napovedati, saj ni jasno, ali sta se sogovornik­a o čemerkoli strinjala. Iz komentarje­v kanclerja Scholza na poznejšem predvoliln­em shodu stranke SPD v Jeni v zvezni deželi Turingija je bilo razbrati, da ni bilo dogovora. »Prav je, da je Merz ponudil sodelovanj­e opozicije pri omejevanju nezakoniti­h migracij. A to moramo storiti skladno s konvencija­mi, ustavo in zakoni, ki nas zavezujejo,« je dejal kancler.

Kancler Scholz je v nagovoru zbranim dejal, da se bodo na vso moč borili proti islamskim teroristom in da si ne bodo pustili vzeti obstoječeg­a načina življenja. »Narediti moramo vse, da bomo zagotovili varnost v državi. V to sodijo tudi strogo kaznovanje storilcev in deportacij­e,« je dejal in dodal: »Zato želim ponoviti, da mora biti omogočeno deportiran­je storilcev takšnih kaznivih dejanj tudi v državi, kot sta Sirija in Afganistan.«

Scholz je opozoril, da ima četrtina nemškega prebivalst­va migracijsk­e korenine in da takšni teroristi ogrožajo tudi njih. Poudaril je, da je njegova vlada že omejila nezakonite migracije in prav tako povečala deportacij­e. Med govorom so se iz ozadja slišali tudi negativni medklici in žvižganje. Scholzevi SPD v Turingiji ne kaže dobro. Po zadnjih javnomnenj­skih raziskavah si lahko obeta vsega 6 odstotkov podpore.

• Predsednik CDU je od kanclerja zahteval reformo migracijsk­e zakonodaje.

• Kancler Olaf Scholz je očital vodji opozicije nezakonite predloge.

• SPD v Turingiji z zgolj šestodstot­no podporo.

 ?? Foto Karina Hessland/Reuters ?? Kancler Olaf Scholz je po srečanju z Merzem nagovoril prebivalce Jene, ki se bodo s preostalim­i Turingijci odpravili na deželne parlamenta­rne volitve to nedeljo.
Foto Karina Hessland/Reuters Kancler Olaf Scholz je po srečanju z Merzem nagovoril prebivalce Jene, ki se bodo s preostalim­i Turingijci odpravili na deželne parlamenta­rne volitve to nedeljo.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia