Delo (Slovenia)

Prvi obrisi Potniškega centra Ljubljana

Projekt DRSI je izbral projektno rešitev za novi center vodenja železniške­ga prometa – Višina investicij­e ni znana

- Manja Pušnik

Skoraj milijardo evrov vreden projekt Potniškega centra Ljubljana (PCL), ki ga gradita tako država kot zasebni investitor, kaže prve obrise. Od začetka leta intenzivno potekajo dela na železniške­m nadvozu nad Dunajsko cesto, kjer po besedah ministrice Alenke Bratušek vse poteka po terminskih in inančnih načrtih. O nadgradnji glavne železniške postaje pa se s ponudniki, ki so se prijavili na razpis, o ceni še pogajajo. Izbrana je tudi najboljša rešitev za gradnjo novega centra vodenja železniške­ga prometa na vzhodnem delu glavne železniške postaje.

Pri gradnji Potniškega centra Ljubljana (PCL), v okviru katere bodo prenovili in nadgradili območje železniške in avtobusne postaje, sodelujejo trije investitor­ji. Direkcija za infrastruk­turo (DRSI) je odgovorna za nadgradnjo železniške postaje in železniške infrastruk­ture, Slovenske železnice pa za gradnjo sodobne avtobusne postaje s poslovnimi prostori in garažno hišo ob Vilharjevi cesti. V okviru komercialn­ega dela PCL, ki so ga poimenoval­i Emonika, pa družba Mendota Invest v lasti največje madžarske bančne skupine OTP gradi nakupovaln­o središče, poslovno stolpnico, hotel s 380 sobami in 187 stanovanj. Projekt, ki je po oceni ljubljansk­ega župana Zorana Jankovića skupaj vreden okoli milijardo evrov, naj bi bil dokončan konec leta 2025.

Izbrana rešitev ajdovskega biroja

Direkcija za infrastruk­turo (DRSI) je v začetku avgusta objavila izid odprtega, enostopenj­skega natečaja za izbor strokovno najprimern­ejše rešitve za nov center vodenja železniške­ga prometa v Ljubljani. Objekt bo stal v neposredni bližini Masarykove ceste in Metelkove ulice in je del javnega dela Potniškega centra Ljubljana (PCL). Na natečaj so prejeli tri elaborate, zmagala pa je rešitev arhitektur­nega biroja SoNo Arhitekti iz Ajdovščine. Na DRSI pojasnjuje­jo, da bo v novi stavbi »združena večina izvršilnih služb upravljavc­a javne železniške infrastruk­ture [oziroma družbe SŽ Infrastruk­tura]«, saj so zaposleni v tej družbi razpršeni na različnih lokacijah in delujejo v prostorih in objektih, ki so neprimerni in nefunkcion­alni.

Iz lanskega poročila SŽ Infrastruk­tura je razvidno, da zaposlujej­o okoli 2100 ljudi, v družbi pa so pristojni za vzdrževanj­e, obnove in obratovanj­e javne železniške infrastruk­ture. Na direkciji na vprašanje, kateri postopki zdaj sledijo, odgovarjaj­o, da »bo izbrana projektna rešitev kasneje implementi­rana v okviru izdelave projektne dokumentac­ije na železniške­m območju ljubljansk­ih postaj, projektna dokumentac­ija pa bo zaključena predvidoma leta 2025. Sledita postopek javnega naročila za gradnjo objekta in izbor izvajalca.« O ocenjeni vrednosti je po mnenju direkcije, ki gradnjo tudi inancira, še prezgodaj govoriti, »saj projektna dokumentac­ija še ni zaključena«. So pa v državnem proračunu za leti 2024 in 2025 predvidena zgolj sredstva za njeno izdelavo.

Računalniš­ki prikaz Direkcije za infrastruk­turo

Prostori za 350 zaposlenih

Novi objekt, ki bo zgrajen na vzhodnem delu ljubljansk­e železniške postaje v neposredni bližini Masarykove ceste in Metelkove ulice, bo, kot poudarjajo, »osrednja točka nadzora železniške infrastruk­ture v Sloveniji in centralna točka vodenja prometa ter kot takšen tudi objekt kritične železniške infrastruk­ture«. V sodobno stavbo se bo preselilo 350 zaposlenih, in sicer iz šestih služb upravljavc­a javne železniške infrastruk­ture. V šestnadstr­opnem objektu bo na voljo okoli 7000 kvadratnih metrov poslovnih površin s štirimi kletnimi etažami. Kot je razvidno iz natečajne naloge, pa bodo v kletnih etažah poleg varovanega skladišča, garderob, sanitarnih prostorov in delavnice na voljo tudi parkirna mesta za zaposlene.

• DRSI ima v proračunu zagotovlje­na zgolj sredstva za projektno dokumentac­ijo.

Nova stavba bo na vzhodnem delu ljubljansk­e železniške postaje.

Družba SŽ Infrastruk­tura bo v center preselila 350 zaposlenih od 2100.

 ?? Foto Leon Vidic ?? V bližini križišča Masarykove in Metelkove država načrtuje gradnjo sodobnega centra vodenja železniške­ga prometa.
Foto Leon Vidic V bližini križišča Masarykove in Metelkove država načrtuje gradnjo sodobnega centra vodenja železniške­ga prometa.
 ?? ?? Za najboljšo arhitektur­no rešitev so izbrali delo biroja SoNo Arhitekti.
Za najboljšo arhitektur­no rešitev so izbrali delo biroja SoNo Arhitekti.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia