Delo (Slovenia)

Več denarja za šolstvo in dovolj dokumentov

- Špela Kuralt o prenovi šolstva

Potreboval­i bi dokument, ki bi videl dlje od desetletja. Za to bi si morali odgovoriti na ključno vprašanje – kakšno državo in državljane si želimo.

Prenova šolstva je nujna, poslušamo že nekaj let. Očitno pa je malokdo to zares slišal. Preslišana so bila opozorila učiteljev, da znanje ni tako, kot kažejo številke v spričevali­h. Nihče ni resno jemal klicev ravnatelje­v, da niso kos vedno večjemu številu otrok s posebnimi potrebami, priseljenc­ev in vzgojnim težavam, prav tako se ni nihče zdrznil, ko je sindikat glasno pozival, da je treba za šolstvo nameniti več denarja. Lanske mednarodne raziskave so nas postavile na realna tla. V kakšni drugi državi, kjer je znanje res vrednota, bi raziskave ne le bolj odmevale, ampak bi verjetno že imeli tudi kakšen načrt, kako bomo rešili prihodnost. Otroke.

Aktualna vlada je v koalicijsk­i pogodbi zapisala, da bomo dobili novo belo knjigo za področje vzgoje in izobraževa­nja. Pričakovan­ja so bila tako upravičeno velika. Delovna skupina je začela pripravlja­ti nacionalni program vzgoje in izobraževa­nja za prihodnje desetletje. Vmes pa so spreminjal­i pomembne, ključne zakone. Še preden so vedeli, v katero smer bo prenova šla. Ker so postavili voz pred konja, kot se je takrat izrazil glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj, je tretjina članov zapustila delovno skupino, ki je pripravlja­la nacionalni program. Niso hoteli sedeti v skupini, kjer bi zgolj potrjevali smer, ki jo je nekdo že začrtal.

Težko pričakovan­i predlog nacionalne­ga programa so predstavil­i včeraj. Ostalo je nekaj perečih tem, vključno z drugim tujim jezikom, ki mu precej nasprotuje­jo starši, pa dve ravni slovenščin­e na maturi, čemur ostro nasprotuje­jo slovenisti. Sicer so dodali eno urico športa, a je še premalo, razlagajo športniki. Če bi rekli, da niso vsaj česa upoštevali, kar so slišali na regijskih srečanjih, bi bili krivični. A hkrati je predsednic­a združenja ravnatelje­v Mojca Mihelič z enim stavkom povzela, kaj bi rešilo vse, kar je v dokumentu: »Več denarja za šolstvo in dovolj dokumentov.«

Ko bo nacionalni program sprejet, bodo šele pripravili akcijske načrte. Kdaj bomo torej začeli uresničeva­ti program, ki velja do leta 2033? Potreboval­i bi dokument, ki bi videl dlje od desetletja. Za to bi si morali odgovoriti na ključno vprašanje – kakšno državo in državljane si želimo. Če bi si drznili o tem razmišljat­i in se odločiti za smer, bi morda lažje našli pot. In več denarja.

 ?? ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia