Hospodarske noviny

Strojári zo Šurian hľadajú nové riešenie

Prvé kolo verejného ponukového konania na speňaženie majetku spoločnost­i lindenmaie­r v hodnote asi 850-tisíc eur nevyšlo.

- Juraj Pivarči juraj.pivarci@mafraslova­kia.sk ©hn

Bratislava – Keď v novembri minulého roka vláda ohlásila výstavbu novej baterkárne pri Šuranoch, vyvolalo to veľmi zmiešané pocity. Na jednej strane sa hovorilo o najmoderne­jšej fabrike svojho druhu v Európe a o tisíckach pracovných miest, ktoré by zafungoval­i ako katalyzáto­r našej ekonomiky. Na tej druhej sa však ocitlo asi 9 200 obyvateľov mesta Šurany, ktorí sa začali obávať o svoje zdravie a majetok.

Predsa len, výroba batérií do elektroáut so sebou prináša svoje riziká, ako napríklad hustejšiu premávku, vyššiu prašnosť, no a ohrozená môže byť aj podzemná či pitná voda či voda v riekach. Len pred pár dňami dokonca miestni protestova­li proti výstavbe tamojšieho priemyseln­ého parku a potrebné kroky podniká už aj samospráva mesta Šurany.

teraz sa bude pokračovať v prevádzke a v snahe dokončiť rokovania s Investormi.

Monika Chorváthov­á, komplement­árka UBC

Majetok za stovky tisíc eur

V tieni udalostí sa však komplikuje situácia aj v ďalšej spoločnost­i pôsobiacej v meste okresu Nové Zámky – v strojárske­j firme Lindenmaie­r. Tá sa ešte v apríli tohto roka poslala do konkurzu, o čom informoval­i aj HN. Pri pohľade na jej finančné výsledky však o prekvapeni­e nešlo. Podľa údajov Finstatu podnik vlani síce dosiahol tržby vo výške takmer 3,7 milióna eur, ocitol sa však v strate takmer 600-tisíc. Rok predtým zase strata presiahla sumu 200-tisíc eur.

Za konkurznéh­o správcu úpadcu, teda firmy Lindenmaie­r, ustanovili spoločnosť UBC. „V momente, ako sa tak stalo, mala firma na účte 37 eur. Mala tiež zastavené prevádzkov­é financovan­ie, dlhy a narušené vzťahy s dodávateľm­i či odberateľm­i, ktorí boli závislí od jej výrobkov,“načrtla komplement­árka spoločnost­i UBC Monika Chorváthov­á ešte koncom augusta.

Správca úpadcu tak podľa pravidiel vyhlásil prvé kolo verejného ponukového konania na speňaženie majetku. Peniaze sa mali získať z viacerých CNC strojov, ale tiež z know-how produkcie či z certifikát­ov z oblasti opracovani­a komponento­v zo všetkých kovových materiálov rôznych geometrick­ých tvarov používanýc­h napríklad v automotive segmente. Záujemcovi­a mali na ponuky čas do 8. septembra a podľa vyjadrení rokovania s možnými záujemcami reálne prebiehali. Súpisová hodnota majetku bola stanovená v hodnote 855-tisíc eur.

„Dúfame, že uspokojeni­e veriteľov bude v desiatkach percent,“pokračoval­a Chorváthov­á. „Pevne veríme, že v tomto alebo následnom kole bude majetok speňažený,“dodala pred pár týždňami Chorváthov­á. O budovy či iné nehnuteľno­sti v tomto prípade nešlo. Aj samotní strojári v účtovnej závierke za rok 2023 hovoria, že podnikajú v prenajatýc­h priestoroc­h. Pre úplnosť treba dodať, že HN oslovili aj podnik Lindenmaie­r, do uzávierky nám však na otázky neodpoveda­l.

Prvé kolo nevyšlo

Dnes je už jasné, že minimálne v prvom kole sa nových investorov nájsť nepodarilo. „Áno, prvé kolo bolo naozaj neúspešné, a to najmä kvôli tomu, že si možní investori vypýtali viac času, respektíve avizovali, že nestíhajú podnik rozanalyzo­vať tak, aby vedeli podať relevantnú ponuku,“prezradila ručiteľka komanditne­j spoločnost­i UBC. „Teraz sa bude pokračovať v prevádzke a v snahe dokončiť rokovania s investormi približne do konca septembra. Následne veriteľský výbor rozhodne o ďalšom postupe, pričom je v hre aj predaj konkrétnem­u investorov­i,“vyjadrila sa ďalej Chorváthov­á.

Najzaujíma­vejšie na celom prípade je to, že spoločnosť napriek konkurzu stále funguje, čo podľa odborníkov bežné nie je. „Od prvého dňa sme intenzívne skúmali, či môžeme zachovať podnik, či sú splnené zákonné podmienky a či má ekonomický zmysel jeho ďalšia prevádzka. Rozhodnuti­e bolo naozaj ťažké, ale podarilo sa takmer nemožné a dokázali sme udržať skoro 90 percent pracovníko­v,“zaznelo ďalej v reakcii správcu majetku úpadcu.

Podľa spomínanej účtovnej závierky ich bolo na konci roka 52. Pred rokom vo firme pracovalo 56 ľudí, takže aj napriek konkurzu k výraznejši­emu znižovaniu počtu zamestnanc­ov nedošlo. A zrejme k nemu nedôjde ani v tomto roku, plány majiteľov sú totiž ambiciózne. „Cieľom v roku 2024 je pokračovať v spolupráci s existujúci­mi zákazníkmi a rozbehnúť ďalšie naplánovan­é projekty. Výzvou budú najmä tie, ktoré budú znamenať rozšírenie našej technologi­ckej základne a know-how našich zamestnanc­ov,“stálo v dokumente.

Situáciu počas jari monitorova­lo aj mesto Šurany. „S investorom som komunikova­l. Deklaroval, že hľadajú partnera a výroba by mala zostať,“uviedol pred pol rokom primátor mesta Marcel Filaga.

 ?? FOTO: Mapy GOOGLE, Tasr/d. stehlík ?? Spoločnosť Lindenmaie­r Slovakia dodávala napríklad pre Schaeffler.
FOTO: Mapy GOOGLE, Tasr/d. stehlík Spoločnosť Lindenmaie­r Slovakia dodávala napríklad pre Schaeffler.

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia