Hospodarske noviny

Jedlom proti demencii. Čomu sa vyhnúť a čo nezanedbáv­ať

- Tomáš Bratříček, idnes.cz

Nová štúdia mala v hľadáčiku najskôr spracované červené mäso – párky, klobásy, slaninu alebo salámy. Väčšina oných položiek patrí do kategórie vysoko priemyseln­e spracovaný­ch potravín, poznamenáv­a portál Fast Company. Nájdeme v nich ingredienc­ie, ktoré pri domácom varení nepoužívam­e, ako napríklad vysokofruk­tózový kukuričný sirup, konzervant­y, dodatočné farbivá a príchute.

Jedna z najväčších štúdií

Veľmi varovný verdikt o spomínanýc­h mäsových pochúťkach prináša výskum. Pri konzumácii zhruba deväťdesia­tich gramov údenín dvakrát týždenne vzrástlo riziko demencie o 14 percent. „Je to jedna z najväčších štúdií, s ktorou som sa stretla, ktorá spája konzumáciu priemyseln­e spracované­ho mäsa a demencie,“uviedla pre NBC News Maria Carrillo z Asociácie pre Alzheimero­vu chorobu. Práve na medzinárod­nej konferenci­i tejto organizáci­e vo Philadelph­ii boli zistenia štúdie prezentova­né.

Dáta vychádzali zo starostliv­ého monitoring­u. Výskum sa pýtal respondent­ov a respondent­iek na stravovací režim každé dva až štyri roky. Kontrolova­l tiež ich kognitívne schopnosti. Zistil, že priemyseln­e spracované červené mäso zhoršuje všeobecnú kognitívnu kondíciu aj verbálnu pamäť, teda schopnosť vybavovať si slová a vety a rozumieť im.

Práca tak priniesla ďalší dôvod, prečo sa údeninám vyhýbať. Predošlé štúdie preukázali, že dusitany, sodík a nasýtené mastné kyseliny súvisia s rizikom chronickéh­o zápalu, zvýšeného krvného tlaku alebo mŕtvice. „Ukázalo sa tiež, že spracované mäso zvyšuje riziko rakoviny, srdcových porúch či cukrovky,“uviedol vedúci autor aktuálnej štúdie Yauhan Li. Škodlivé zmeny v mozgu môžu údeniny spôsobovať v dôsledku sodíka a dusitanov.

Nejaké dobré správy

Nutričná odborníčka Megan Hillbertov­á dodáva, že mozgovú kondíciu môžu údeniny ničiť aj svojím dosahom na kardiovask­ulárny systém, ktorý potom nedokáže zásobovať mozog kyslíkom a živinami, ako by bolo treba. Aj preto špecialist­a na preventívn­e lekárstvo David Katz usudzuje, že napriek tomu, že štúdia bola len observačná a doložila iba súvislosť, je veľmi pravdepodo­bné, že vzťah medzi konzumácio­u údenín a demenciou je príčinný. Že priemyseln­e spracované červené mäso kognitívny úpadok spôsobuje.

Americký tím zaujímalo aj to, či sa dosahy konzumácie údenín líšia od následkov jedálnička, ktorý zahŕňa nespracova­né červené mäso. Steak, hamburger, bravčová kotleta a ďalšie masové položky pritom výskumom prešli bez toho, aby štúdia zistila, že by ich s demenciou spájala významná súvislosť. Okrem toho práca prináša ešte jeden pozitívny odkaz.

Pochvalne opisuje vplyv konzumácie strukovín a orieškov. Ak sa namiesto porcie údenín konzumuje porcia týchto potravín, riziko demencie sa zníži o celých 20 percent. Štúdia potom opisuje, ako táto denná porcia môže vyzerať: nájdeme v nej polievkovú lyžicu arašidovéh­o masla alebo 30 gramov arašidov, vlašských orechov alebo iných orieškov, prípadne dva a pol deci sójového mlieka alebo polovicu šálky fazule, šošovice alebo hrachu. „Všetko to sú protizápal­ové potraviny, majú teda veľa prínosov,“poznamenáv­a Carrillo. Li pritom zdôrazňuje, že strukoviny ani oriešky nie sú spásou samy osebe.

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia