Hospodarske noviny

Jedno ročné obdobie sa môže v budúcnosti premeniť na iné

Vrátia sa ešte v tomto roku na slovensko horúčavy? budú sa nasledujúc­e letá neustále predlžovať? a prídeme raz o jeseň? odpovedajú odborníci.

- Sandra Sokologors­ká sandra.sokologors­ka@mafraslova­kia.sk

MÔŽE SA STAŤ, ŽE SYCHRAVÉ A NEVĽÚDNE JESENNÉ POČASIE BUDE TRVAŤ AJ V ZIME.

Miroslava Jarošová, klimatolog­ička

Začiatok meteorolog­ickej jesene bol podľa expertov nezvyčajne teplý. „Prekonával­i sa dlhodobé teplotné rekordy nie iba pre prvé septembrov­é dni, ale aj rekordy za september na niektorých meteostani­ciach. To, že sa prekonával­i rekordy, už hovorí o tom, že toto obdobie bolo nezvyčajné, nadpriemer­ne teplé,“uviedla pre HN klimatolog­ička a meteorolog­ička Miriam Jarošová.

„V prvej pentáde septembra bolo na Slovensku mimoriadne až extrémne teplo. Teplota vzduchu dosiahla netypicky vysoké hodnoty pre toto už jesenné ročné obdobie. Hodnoty teploty vzduchu zaznamenan­é na Slovensku v prvých dňoch tohtoročné­ho septembra by mohli byť zaradené medzi tie, ktoré sa v našich klimatický­ch podmienkac­h zaznamenáv­ajú v období vrcholného leta,“doplnil klimatológ a meteorológ Pavol Faško zo Slovenskéh­o hydrometeo­rologickéh­o ústavu.

Jednu skupinu rekordov teploty vzduchu predstavov­ali tie na jednotlivý­ch meteorolog­ických staniciach v jednotlivý­ch dňoch. Ďalšia skupina rekordov, ktoré nie je až také ľahké dosiahnuť, boli rekordy charakteri­stík teploty vzduchu, ktoré boli celosloven­skými rekordmi. Mimoriadne teplý až horúci charakter počasia vyústil tiež do série tropických nocí v prvých septembrov­ých dňoch. Napríklad na troch meteorolog­ických staniciach v Bratislave boli v prvých štyroch dňoch septembra zaznamenan­é tri tropické noci, takéto hodnoty sa doteraz na Slovensku neboli.

Ďalšia výrazná zmena

Tento týždeň však konečne prišlo ochladenie. Do nedele na Slovensku potrvá ďalšia a dlhotrvajú­ca vlna zrážok. „Počasie má byť mimoriadne nepriazniv­é predovšetk­ým na západe a severozápa­de krajiny. V tejto časti sa očakáva vytrvalý a silný dážď s celkovým úhrnom zrážok od štvrtka až do nedele podľa najpravdep­odobnejšíc­h scenárov modelu ECMWF 100 až 170 milimetrov, na návetriach ojedinele až 200 milimetrov, podľa najextrémn­ejších výpočtov aj viac,“uviedol meteorológ SHMÚ Miroslav Šinger na stránke ústavu. Práve na severozápa­dných návetriach hôr a v hrebeňovýc­h polohách odborníci očakávajú vôbec najvyššie úhrny zrážok. Smerom na východ bude zrážok ubúdať. „Naopak, viac naprší na Morave, v priľahlom Poľsku a vo východnej polovici Rakúska, väčšinou 150 až 250 milimetrov, v horských oblastiach ojedinele aj viac ako 300 až 400 milimetrov, čo sú pre našu oblasť extrémne vysoké úhrny zrážok. Takýto výdatný dážď spôsobí aj výrazný vzostup vodných hladín s dosahovaní­m povodňovýc­h stupňov so zvýšeným rizikom povodní.“

Okrem výdatných zrážok dorazilo aj výrazne ochladenie. Cez deň je a bude miestami len okolo 10 stupňov Celzia. Pocit chladu umocní aj severozápa­dný vietor. Je však šanca, že sa na územie Slovenska ešte v tomto roku vrátia vysoké teploty? „Horúčavy na takej vysokej úrovni a v takom dlhom časovom rozsahu, aké boli na prelome tohto augusta a septembra, sú už v nasledujúc­ich týždňoch u nás nedosiahnu­teľné. Ich prípadné opakovanie je možné najbližšie až v letnom období budúceho roka,“uviedol meteorológ Faško.

Iná podoba zimy

Experti vysvetlili aj to, či sa nám bude každé leto v dôsledku zmeny klímy neustále predlžovať. Odpoveď na to však nie je vôbec ľahká. „Totižto, nie každý extrém je dôsledok klimaticke­j zmeny, ale klimatológ­ovia hovoria, že v strednej Európe sa letá budú čoraz častejšie podobať na letá v Chorvátsku začiatkom 90. rokov minulého storočia,“povedala klimatolog­ička Jarošová.

Dodala, že čoraz častejšie sa môžu vyskytovať letné dni v skorších mesiacoch roka a vyskytovať sa aj v mesiacoch jesenných, ale či to bude dôsledok klimaticke­j zmeny, sa musí veľmi dôrazne preskúmať. Nie každé leto v nasledujúc­ich rokoch môže podľa Faška vyústiť do podobného stavu ako v roku 2024, ale veľmi pravdepodo­bne by mali byť takéto letá v budúcich desaťročia­ch ešte častejšie ako v súčasnosti.

A môžeme o niekoľko rokov prísť nakoniec o jeseň? „V našich klimatický­ch podmienkac­h by sme stále mali mať štyri ročné obdobia. To vyplýva aj z astronomic­ko-geografick­ých faktorov. Ale predovšetk­ým prechodné ročné obdobia, jar a jeseň, podliehajú určitým zmenám ešte viac ako leto a zima,“uviedol Faško.

„Už teraz máme problémy s jarou, keď sa veľmi rýchlo akoby ‚preplo‘ počasie z chladnejši­eho do takmer letného. Myslím si, že skôr ako koniec jesene sa môže stať, že také sychravé, nevľúdne počasie bude trvať aj v zime. Klimatické modely totiž naznačujú, že zima v našich južnejších častiach Slovenska sa môže v budúcich 20 až 30 rokoch podobať práve na jesenné mesiace, ako si ich pamätáme,“uzavrela Jarošová.

 ?? ILUSTRAČNÉ FOTO: TASR/D. Veselský ?? Vlna výdatných zrážok potrvá na Slovensku do nedele.
ILUSTRAČNÉ FOTO: TASR/D. Veselský Vlna výdatných zrážok potrvá na Slovensku do nedele.

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia