Hospodarske noviny

Slovnaft navrhuje...

Maďarská skupina tak bude musieť vynakladať financie na poistenie ropy, čo zvýši náklady. Na druhej strane cena ruskej komodity Urals je aktuálne 64,2 dolára za barel. Brent sa včera

-

Základný scenár podľa neho však stále je, že výnimka sa čoskoro skončí. Pôvodne sa pritom rátalo, že obmedzenie na export vyprší už začiatkom tohto roku. No nakoniec sa dokázalo vyrokovať ešte predĺženie, ktoré platí tento rok. Na ďalšie výnimky zo sankčných mechanizmo­v nebude podľa exministra hospodárst­va Karla Hirmana politická vôľa.

„Vzhľadom na postavenie vlád Maďarska a Slovenska voči svojim partnerom v Európe a Európskej komisii zvlášť, som veľmi skeptický k predĺženiu výnimky. Zvlášť, keď Česko dodávky ruskej ropy cez Družbu v priebehu prvého polroka 2025 naozaj úplne zastaví,“komentoval Hirman.

Plusy biznisu s Moskvou

Ruská firma Lukoil posiela ročne Slovnaftu približne viac ako dva milióny ton ropy. Zhodou okolností zastihlo letné obmedzenie dodávok rafinériu Slovnaft v čase generálnyc­h opráv, keď prevádzka spotrebova­la aj menej čierneho zlata.

Zároveň v auguste prebiehali opravy aj v maďarskej rafinérii Százhalomb­atta, a teda aj v nej mali menšiu spotrebu. Aj vďaka tomu sa podarilo predísť veľkým obmedzenia­m vo výrobe.

Ropa z východu má stále svoje plusy. „Tieto dodávky pravdepodo­bne stále považujú za výhodné napriek všetkým rizikám a chcú udržať dodávky a trasu cez Družbu v prevádzke,“myslí si Hirman. Maďarská spoločnosť však bude brať na seba všetky riziká, ktoré budú súvisieť s prepravou. Ide najmä o hrozby bombardova­nia infraštruk­túry.

„Tým, že ropa prichádza do Maďarska cez vojnou zničenú krajinu, znášame isté riziko, pretože ruskí dodávateli­a už nenesú všetko riziko, keďže MOL vystupuje ako vlastník určitých množstiev,“povedal zase generálny riaditeľ skupiny MOL Zsolt Hernádi pre server index.hu.

12-bodový plán je v polčase

obchodoval za 71,7 dolára. Aktuálne čísla hovoria, že bratislavs­ká prevádzka dokáže zatiaľ efektívne fungovať so 70 percentami ruskej ropy. Doposiaľ Slovnaft otestoval už 13 rôznych rôp. Príkladom je Kazachstan, Omán, Nórsko či Azerbajdža­n.

„Zistili sme, že možno trištyri budú takzvané nosné ropy, ktoré budeme môcť vo veľkom spracovať kontinuáln­e a niektoré len so zmesou,“upozornil Senkovič.

Alternatív­ne komodity prichádzaj­ú cez chorvátsky ropovod Adria, ktorý z terminálu Omišalj v Jadranskom mori privedie produkt cez Chorvátsko a Maďarsko až na Slovensko. Aby vedeli efektívne vyrábať benzíny či naftu z iných rôp pre zahraničné trhy, potrebujú spraviť sériu investícií do nových technológi­í.

„Sme zhruba v polčase k prechodu k plne alternatív­nym ropám,“upozornil Senkovič. Program prechodu má podľa jeho slov 12 bodov a vyžiada si zhruba 200 miliónov dolárov.

Politický rozmer kauzy

Prípad letného prerušenia dodávok ropy má aj politický rozmer. Európska komisia včera vyhlásila, že od začiatku sporu v súvislosti s prepravou ropy cez ropovod Družba na Slovensko rýchlo podnikla všetky potrebné kroky na riešenie tejto otázky. Pre spravodajc­u TASR to vo štvrtok rôzneho druhu už otestoval Slovnaft.

uviedol hovorca Komisie, a to v nadväznost­i na stredajšie vyhlásenie ministra zahraničný­ch vecí a európskych záležitost­í Juraja Blanára, že eurokomisi­a nekonala v súvislosti s prepravou ropy cez ropovod Družba a „naťahuje čas“.

„Európska komisia od začiatku rýchlo podnikla všetky potrebné kroky na riešenie tejto otázky. Situáciu pozorne sledujeme a vedieme neustály dialóg s Maďarskom a so Slovenskom, ako aj s Chorvátsko­m a Ukrajinou. Zistili sme, že bezpečnosť dodávok ropy nie je ohrozená,“opísal situáciu hovorca Komise Olof Gill.

Hovorca exekutívy EÚ zároveň pripomenul, že ukrajinské orgány verejne – a aj Európskej komisii – potvrdili, že ruská spoločnosť Lukoil je jedinou spoločnosť­ou, na ktorú Ukrajina uvalila sankcie, a že obchodníci s ropou môžu pokračovať vo svojej činnosti na ukrajinsko­m území. „Vyjadrenie ministra Blanára len potvrdzuje predchádza­júce hodnotenie Európskej komisie, teda že Lukoil nie je jediným ruským dodávateľo­m ropy do Maďarska a na Slovensko,“vysvetlil Gill.

Šéf slovenskej diplomacie v stredu oznámil, že preprava ropy cez ropovod Družba pre Slovensko je zabezpečen­á. „No nie vďaka Európskej komisii, ktorá doteraz nekonala a naťahuje čas. K riešeniu a pomoci pre obyvateľov Slovenska a Maďarska napriek porušeniu Asociačnej dohody medzi Ukrajinou a EÚ neprispela a nepomohla. Nečakali sme na Európsku komisiu a hľadali sme riešenie, ktoré zabezpečí pokračovan­ie dodávok ropy,“uviedol Blanár.

Majiteľom ropy na hranici je už MOL

Podľa TASR vysvetlil, že po tom, ako ukrajinská strana pridala na zoznam sankcií aj tranzit ropy vlastnenej Lukoilom a Slovensku s Maďarskom boli tieto dodávky pozastaven­é, došlo k uzavretiu dohody medzi maďarskou spoločnosť­ou MOL, ktorej členom je aj rafinéria Slovnaft, dodávateľm­i ropy a prevádzkov­ateľmi ropovodu. Majiteľom ropy sa na bielorusko­ukrajinske­j hranici stane MOL a ruská ropa potečie aj na Slovensko, čo je podľa Blanára „dobrá správa pre slovenskýc­h motoristov a celý hospodársk­y sektor“.

 ?? FOTO: TASR/J. Novák ?? Na snímke nádrž na ropu v rafinérii Slovnaft.
FOTO: TASR/J. Novák Na snímke nádrž na ropu v rafinérii Slovnaft.

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia