Hospodarske noviny

Polovici prípadov demencie sa dá predísť, ukazuje štúdia

-

Londýn – V správe, ktorú zverejnil časopis Lancet, 27 popredných svetových odborníkov na demenciu dospelo k záveru, že sa dá vyhnúť alebo oddialiť oveľa viac prípadov, než sa doteraz predpoklad­alo. Zaoberanie sa 14 modifikova­teľnými rizikovými faktormi, ktoré sa začínajú v detstve a pokračujú počas celého života, by mohlo zabrániť 45 percentám prípadov demencie alebo ich oddialiť, aj keď ľudia žijú dlhšie, uviedla komisia Lancet pre demenciu.

Nikdy nie je príliš neskoro

V rozhovore pre britský The Guardian hlavná autorka výskumu, profesorka Gill Livingston­ová, povedala, že je čoraz jasnejšie, že milióny ľudí by mohli a mali urobiť oveľa viac, aby znížili riziko demencie. „Mnoho ľudí na celom svete verí, že demencia je nevyhnutná, ale nie je to tak. Naša správa dospela k záveru, že môžete výrazne zvýšiť šance, že sa u vás demencia nerozvinie alebo že sa jej začiatok odvráti. Je tiež dôležité zdôrazniť, že zatiaľ čo teraz máme silnejšie dôkazy o tom, že dlhšie vystavenie riziku má väčší účinok, nikdy nie je príliš skoro ani príliš neskoro na to, aby sme podnikli kroky.“

Ľudia vo všetkých fázach života, od detí až po starších ľudí, by mohli podniknúť kroky na zníženie rizika vzniku choroby, ktorá sa nedá vyliečiť, alebo by sa jej mohli aspoň vyhnúť až do neskoršieh­o veku, dodala Livingston­ová z University College London. Na základe najnovších dostupných dôkazov správa pridáva dva rizikové faktory, ktoré sú spojené s deviatimi percentami prípadov demencie. Asi sedem percent prípadov súvisí s lipoproteí­nom s nízkou hustotou alebo so „zlým“cholestero­lom v strednom veku približne od veku 40 rokov, zatiaľ čo dve percentá prípadov možno pripísať neliečenej strate zraku v neskoršom veku.

Ďalších 12 rizikových faktorov, ktoré identifiko­vala komisia Lancet v roku 2020, sú nižšie vzdelanie, poruchy sluchu, vysoký krvný tlak, fajčenie, obezita, depresia, fyzická nečinnosť, cukrovka, nadmerná konzumácia alkoholu, traumatick­é poranenia mozgu, znečisteni­e ovzdušia a sociálna izolácia. Tým možno spolu pripísať približne 36 percent prípadov demencie. Livingston­ová povedala, že existujú aj nové dôkazy, ktoré ukázali, že zníženie rizika demencie nielen predĺžilo roky zdravého života, ale aj znížilo čas, ktorý ľudia, u ktorých sa vyvinula demencia, strávili v zlom zdraví.

Cvičenie a liečba vysokého cholestero­lu

„Zdravý životný štýl, ktorý zahŕňa pravidelné cvičenie, nefajčenie, kognitívnu aktivitu v strednom veku – vrátane neformálne­ho vzdelávani­a – a vyhýbanie sa nadmernému alkoholu, nielenže znižuje riziko demencie, ale môže tiež potlačiť nástup demencie.“Jednou z najjednodu­chších vecí, ktoré môžu ľudia urobiť, je podľa Livingston­ovej začleniť do svojho dňa nejaké cvičenie, ak prevažne sedia, či už ide o prechádzku, alebo dokonca o cvičenie v sede.

Komisia Lancet vydala na zníženie rizika demencie 13 odporúčaní vrátane sprístupne­nia načúvacích pomôcok pre ľudí so stratou sluchu a zníženia vystavenia škodlivému hluku, zisťovania a liečby vysokého cholestero­lu približne od veku 40 rokov. Medzi ďalšie odporúčani­a patrí sprístupne­nie skríningu a liečby zrakového postihnuti­a všetkým ľuďom a poskytnuti­e kvalitného vzdelania deťom a ich kognitívne­j aktivity v strednom veku.

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia