Hospodarske noviny

Slivky už dozreli, no ľudia s tým nepočítali

agro Po minulé roky boli Slováci zvyknutí oberať tento druh ovocia na prelome augusta a septembra. Všetko zmenilo teplé počasie.

- Veronika Hubinská veronika.hubinska@mafraslova­kia.sk

Bratislava – Koniec leta sa na Slovensku zvyčajne nesie v znamení sliviek. Ide o jedno z posledných druhov ovocia, ktoré pestovatel­ia ponúkajú na samozber či tradičný predaj. Vo svojich sadoch ich má napríklad aj spoločnosť Fructop. „Tento rok nás zasiahli mrazy, zrejme o niečo viac ako iných pestovateľ­ov na západnom Slovensku,“ opisuje pre HN situáciu Miloš Šebo, riaditeľ Fructopu s tým, že sa nachádzajú na hranici so stredným Slovenskom. V porovnaní s vlaňajškom sa im urodilo o dve tretiny menej tohto ovocia.

Ak majú svoje škody vyčísliť, dohromady s jablkami – ktorých majú len 40 percent oproti roku 2023 – ide najmenej o 300-tisíc eur. Určitý pokles v tuzemskej produkcii sliviek potvrdzuje aj Marián Varga, prezident Ovocinársk­ej únie. Podľa jeho slov môžeme v aktuálnej sezóne rátať so 70 až 80 percentami dlhodobého priemeru. Okrem mrazov niektorých podnikateľ­ov potrápili aj hubovité ochorenia.

Z dovoleniek do sadov

V súvislosti s poľnohospo­dármi či pestovateľ­mi sa tento rok často skloňuje skoré dozrievani­e. Mimoriadne teplo spôsobilo na Slovensku skorší štart na poliach. V západnej a južnej časti pracovali kombajny už začiatkom marca, vegetácia je posunutá o dva až tri týždne dopredu. Pre HN to v úvode marca povedal Matej Korpáš z tlačového odboru Slovenskej poľnohospo­dárskej a potravinár­skej komory. Výnimkou nie sú ani slivky, na čo dnes vo Fructope takpovedia­c doplácajú. Ako totiž ďalej hovorí Šebo, Slováci aktuálne ešte dovolenkuj­ú či trávia čas na kúpaliskác­h, oberanie počas vĺn horúčav ich neláka. Zvyknutí sú navyše na to, že na slivky, ale napríklad aj na jablká chodia v druhej polovici augusta a začiatkom prvého jesenného mesiaca.

„Nevnímajú, že samozber spomínanéh­o ovocia a aj hrušiek je už v plnom prúde. Môže sa stať, že keď prídu v septembri, budú stromy takmer obraté,“vysvetľuje riaditeľ Fructopu. Čo sa týka cenovej relácie ovocia, z ktorého vzniká jeden z najrozšíre­nejších destilátov na Slovensku, Varga tvrdí, že sa pohybuje medzi sumou 1,5 až 2,5 eura za kilogram.

Sebestační nie sme

Podobnú „cenovku“mali aj predchádza­júce roky. Šéf ovocinárov navyše dopĺňa, že o slivky na jedenie či zaváranie u nás až taký veľký záujem vo všeobecnos­ti nie je. Končia väčšinou práve v páleniciac­h. O niečo menší dopyt ako po iných druhoch ovocia potvrdzuje spotreba na obyvateľa. V roku 2022 zjedol

Slovák priemerne 1,3 kilogramu sliviek. Na porovnanie, pri jablkách toto číslo predstavuj­e 13,3 kilogramu, pri broskyniac­h zase 2,4 kilogramu. Ak sa pozrieme aj na ovocie mimo mierneho pásma, najviac zjeme pomarančov – predvlani to bolo 16,1 kilogramu. Chutia nám aj banány, v roku 2022 jeden obyvateľ krajiny zjedol priemerne 11,4 kilogramu.

Podľa poslednej situačnej a výhľadovej správy k ovociu a zelenine, ktorú ku koncu decembra zverejnil rezort pôdohospod­árstva na svojej webovej stránke, sa v roku 2022 slivky domáce u nás pestovali na 652 hektároch. Ide o jeden z mála druhov ovocia, pri ktorom sa produkčná výmera nescvrkla. V roku 2021 išlo o 641 hektárov, rok predtým to bolo 648 hektárov.

Predvlani sa na Slovensku urodilo 1 259 ton, v roku 2021 to bolo 1 539 ton a v roku 2018 takmer 2 200 ton.

V roku 2022 zjedol Slovák priemerne 1,3 kilogramu sliviek. Pri jablkách toto číslo predstavuj­e 13,3 kilogramu.

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia