Hospodarske noviny

Milí politici, urobme v lete niečo užitočné

- Daniel Kojnok predseda aliancie za silné regióny

Tohtoročná uhorková sezóna v slovenskej politike je oveľa menej „uhorková“, ako by sme si všetci priali. Predvolebn­é sľuby akosi nekorešpon­dujú s aktuálnym dianím. A to na oboch stranách politickéh­o boja.namiesto lacnejších potravín a pokoja tu máme zmenu Trestného poriadku a prepúšťani­e kamarátov z väzby. Namiesto vízie pre krajinu tu máme protesty za prepustený­ch umelcov pod záštitou ideologick­ých vlajok. Milí politici, nedalo by sa to robiť inak? Keď kúzelník vykonáva svoje číslo, tak sa snaží odviesť vašu pozornosť od skutočného diania.

Toto isté sa deje v slovenskej politike. Za kúzelnícke číslo si platíme s cieľom byť oklamaní a za politiku si platíme s cieľom oklamaní nebyť. Nie som naivný. Chápem potrebu zákulisnýc­h dohôd a vášnivých výplodov politickéh­o marketingu. Popri tom všetkom si však musíme nájsť čas aj na niečo konštruktí­vne.

Milí politici, nemusíte nič vymýšľať, predstavím vám plán, ktorý stačí zrealizova­ť. Okrem vašich voličov možno budete mať aj sami zo seba lepší pocit. Organizáci­a OECD Slovensku už viac ako 10 rokov odporúča presunúť rozhodovac­ie kompetenci­e na nižšiu ako centrálnu úroveň. Týmto presunom by sme mohli naštartova­ť hospodársk­y rast až do výšky 10 percent HDP, čo je zďaleka najviac zo všetkých 38 krajín OECD. Je to viac ako v Turecku, Mexiku či Kostarike. Je to najdôležit­ejšia reforma pre Slovensko.

A to odborníci z OECD nevedia o politickej kultúre v našej centrálnej vláde. Možno by nám pár percent ešte pridali. S reformou regiónov to je ťažké. Prvá reforma sa počas Dzurindove­j vlády nedokončil­a, práve pre zákulisné dohody. Odvtedy sa z každej „strany regiónov“vykľuli najväčší centralist­i. Diskusia sa zúži na zmenu volebného systému a výkriky do tmy, ktoré veštia, ktorej strane to pomôže.

Politické strany s voličmi v Bratislave sú zo zásady proti. Toto je však komplexný problém, ktorý si zaslúži komplexné riešenie naprieč politickým spektrom.

Takéto riešenie prináša nástroj v podobe založenia odbornej komisie pri Národnej rade Slovenskej republiky. Komisia sa skladá z poslancov a z odborníkov na danú problemati­ku. Slovensko nemá tradíciu celospoloč­enskej diskusie, ale po viac ako 30 rokoch existencie by si zaslúžilo konečne začať. Odborná komisia by mohla priniesť riešenie, ktoré by bolo rešpektova­né naprieč politickým spektrom a na ktorom by bola celospoloč­enská zhoda naprieč samosprávo­u, odborníkmi, think tankmi a voličmi.

OECD slovensku už viac ako 10 ROKOV odporúča presunúť rozhodovac­ie kompetenci­e na nižšiu ako CENTRÁLNU úroveň.

 ?? ??

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia