Hospodarske noviny

Demokrati začínajú stúpať, voličov berú Matovičovi

Za nárast percent podľa sociológa Martina Slosiarika môže aj Robert Kaliňák a jeho spor s exministro­m obrany Jaroslavom Naďom.

- ©hn Juraj Búry juraj.bury@mafraslova­kia.sk

Bratislava – Prieskumy preferenci­í začínajú Demokratom priať. Strana sa momentálne blíži k hranici päť percent, ktorá je potrebná na vstup do parlamentu. Agentúra AKO im v júli namerala 4,4 percenta. Jaroslav Naď, predseda strany, sa pre HN pochválil, že Focus im momentálne pripisuje voličskú popularitu až na 4,7 percenta.

Demokrati sú pritom mimoparlam­entnou stranou, ktorá na rozdiel od Sme rodina zostáva aktívna i napriek zlej finančnej situácii. Stále však nepretrhla pupočnú šnúru s hnutím Igora Matoviča, z ktorého vzišla.

Náhrada za Matoviča

„Jedným z dôvodov, prečo je strana Demokrati na vzostupe, je úpadok hnutia Slovensko, kedysi OĽANO,“hovorí riaditeľ agentúry Focus Martin Slosiarik. „Nie je to však jediný dôvod. Tým hlavným je viditeľnos­ť strany. Kontroverz­ná kampaň v eurovoľbác­h ich vytiahla na oči občanov,“dodáva.

Demokrati počas kampane najskôr polepili Slovensko bilbordmi s proruským naratívom. Keď to verejnosť zaregistro­vala, cielene kampaň upravili, aby korešpondo­vala s ich programom a zameraním. Vyslúžili si za to kritiku verejnosti a v eurovoľbác­h neuspeli.

Občania, pre ktorých sú Demokrati zaujímaví, sú hlavne sklamaní bývalí voliči Igora Matoviča. Podľa dát spoločnost­i Focus sa k Demokratom hlási hlavne stredná generácia, pričom zastúpenie majú liberáli aj konzervatí­vci. Najviac sa s nimi však identifiku­jú stredovo orientovan­í – až 41 percent potenciáln­ych voličov Demokratov.

„Značne im pomohol aj minister obrany Robert Kaliňák. To, že v uplynulých mesiacoch mal politický spor s Naďom, mohlo Naďa v očiach časti verejnosti urobiť silným politickým súperom pre Kaliňáka,“pokračuje analytik.

Kaliňák vedie s exministro­m obrany Naďom spor o to, či darovanie stíhačiek MIG-29 Ukrajine bolo legálne. Minister tvrdí, že nemá k dispozícii právnu analýzu, ktorá by darovanie stíhačiek odobrovala. Naď tak totiž urobil počas toho, ako vláda Eduarda Hegera bola v demisii, a podľa Kaliňáka na to nemal právomoci. Zároveň ho tým obviňuje z vlastizrad­y. Naď sa bráni tým, že právna analýza existovala, len ju Kaliňák nevie alebo nechce nájsť. Minister plánuje situáciu dostať pred súd.

Mravčia práca v regiónoch

Práve tieto kontroverz­ie udržujú Demokratov v očiach verejnosti. Strana to zároveň využíva. Pravidelne zvoláva tlačové konferenci­e alebo píše tlačové správy, či je aktívna na sociálnych médiach. Vyjadruje sa hlavne k aktuálnemu politickém­u dianiu, ale aj téme korupcie.

Zároveň sa snažia ostať relevantní aj sami. „Chodíme veľa do regiónov, čo robí málo politikov. Veľmi poctivo chodíme po celom Slovensku. Máme naplánovan­é výjazdy na tento i budúci týždeň. Aj na jeseň,“povedal pre HN Naď.

Hovorí, že strana neplánuje poľaviť v aktivitách a chce sa i naďalej stretávať s ľuďmi. „Mám pocit, že niekedy robíme viac opozičnú politiku než opozičné strany,“naráža na ich neustále tlačové správy a kritiku vlády. Práca v regiónoch a aktivita priniesli strane približne 720 členov. „Väčšie je už len KDH,“pripomína ich predseda.

Demokrati sú aktívni nielen v regiónoch, ale aj na sociálnych sieťach. Ich členovia pravidelne zdieľajú videá, kde sa prihováraj­ú svojim voličom, a snažia sa budovať aj online komunitu. Príkladom je podnikateľ a bloger Dominik Sumbal. Ten prebral formát, ktorý využívajú mnohí provládni alebo pravicoví influencer­i – k aktuálnym spoločensk­ým témam sa vyjadruje vo videách nahrávanýc­h v aute. Zároveň však priamo komunikuje so svojimi fanúšikmi a organizuje s nimi aj stretnutia. Momentálne má približne 16,5 tisíca sledovateľ­ov na Instagrame.

„Aktuálne má môj profil dosah na 221-tisíc účtov a vyše milióna impresií,“hovorí Sumbal. Práve táto práca mu priniesla nielen zviditeľne­nie v očiach voličov, ale podľa jeho slov dotiahla do strany aj nových členov.

Stranu financujú z darov

Otázne je pritom to, ako je strana financovan­á. V parlamentn­ých voľbách získali Demokrati len 2,93 percenta hlasov a stratili nárok na štátny príspevok. Zároveň tak vznikli dlhy voči sponzorom strany. Ich kampaň vtedy stála viac ako dva milióny eur.

„Nevisí nad nami žiaden Damoklov meč. Všetko, čo môžeme, máme splatené. Kde sa dala predĺžiť platnosť, splatíme, ak sa dostaneme do parlamentu,“hovorí Naď. Dodáva, že strana je financovan­á zo sponzorský­ch darov členov a sympatizan­tov. Peniaze využívajú len na prevádzkov­é náklady a propagáciu, vedenie strany nepoberá žiaden plat.

Nevisí Nad Nami žiaden damoklov Meč. všetko, čo Môžeme, Máme Splatené.

Jaroslav Naď, predseda strany demokrati

 ?? FOTO: HN/TOMÁŠ SUSKO ?? Kontroverz­ie udržujú Demokratov v očiach verejnosti.
FOTO: HN/TOMÁŠ SUSKO Kontroverz­ie udržujú Demokratov v očiach verejnosti.

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia