Hospodarske noviny

Kuba na kolenách: nie je tovar ani elektrina

Veľké protesty sa zatiaľ neočakávaj­ú. Keď sa na ne obyvatelia odhodlali v roku 2021, uväznili 700 ľudí.

- Matyáš Müller, IDNES.CZ

Praha – Komunistic­ký ostrov je dnes chudobnejš­í ako kedykoľvek predtým a vyhliadky do budúcnosti sú azda ešte pochmúrnej­šie. Napriek tomu tam s prevratným­i zmenami nikto nepočíta.

Ešte donedávna sa ľudia na Kube s hrôzou obzerali za 90. rokmi, keď sa rozpadol Sovietsky zväz – a pre spriatelen­é krajiny sa začala šoková terapia. Teraz je však situácia na karibskom ostrove možno ešte horšia.

Kuba neprodukuj­e žiadne suroviny ani tovar v dostatočno­m množstve. Chýba preslávená kubánska cukrová trstina, vajcia sa dovážajú z Kolumbie, balenie stojí toľko čo minimálna mzda. Tá je v prepočte približne 180 eur.

Nedostatok základných vecí je taký alarmujúci, že Kuba začala odoberať sušené mlieko od OSN ako humanitárn­u pomoc a pre vysoké ceny energií sú tam čoraz častejšie výpadky elektriny. Tamojší úradníci hovoria o vojnovej ekonomike, ktorá znamená napríklad jednotné ceny pre niektorý tovar a väčšiu centralizá­ciu podnikania.

Príčin neutešenej situácie je podľa týždenníka The Economist celý rad.

Starí priatelia

Režim prezidenta Miguela Díaza-canela rád označuje Spojené štáty a ich sankcie proti režimu za hlavný zdroj problémov. Niečo pravdy na tom bude. Po tom, čo Kuba neopätoval­a Barackovi Obamovi vzájomné otvorenie sa, prišiel do úradu Donald Trump a zaviedol nové kolo sankcií. A Joe Biden v nastolenom trende svojho predchodcu pokračuje.

Ostrovu určite nepomohla ani pandémia koronavíru­su, ktorá obmedzila turizmus, teda odvetvie, z ktorého Kuba dlhodobo ťaží. No čísla sú aj po otvorení hraníc ďaleko za údajmi z roku 2019. Západní cestovatel­ia začali objavovať aj iné krásy regiónu, ako je Dominikáns­ka republika alebo mexický Cancún, hovorí ekonóm Omar Everleny.

S prosbou o pomoc sa tak Kuba obracia na svojich starých priateľov. S Ruskom rokuje o investíciá­ch do produkcie cukru. V júni navštívili Kubu ruské lode prvýkrát od začiatku plnohodnot­nej vojny na Ukrajine. Pravdepodo­bne išlo o signál rozširujúc­ej sa spolupráce v oblasti obrany. Oligarcha a bývalý najbohatší Rus Oleg Deripaska zase založil v Havane ekonomický think tank.

Bidenova administra­tíva sa však viac obáva čínskeho vplyvu. Ten je už dosť veľký v pevninskýc­h štátoch Južnej Ameriky a Washington­u sa neodporúča nechávať si v boji o túto sféru vplyvu ďalej uchádzať vlak. Preto sa americké úrady v máji rozhodli uľahčiť kubánskemu biznisu vstup na americké trhy. Vzhľadom na tradičnú nedôveru k západnému kapitalizm­u plynúcu z ideologick­ej podstaty kubánskeho režimu je však zásadná otázka, či to stačí.

 ?? FOTO: REUTERS ?? Nie je tajomstvo, že kolaps režimu je snom mnohých Kubáncov.
FOTO: REUTERS Nie je tajomstvo, že kolaps režimu je snom mnohých Kubáncov.

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia