Hospodarske noviny

Nielen Harrisová a Trump majú radi dobrý refrén

Niektorí umelci nesúhlasia s použitím svojho diela.

- Jan Dalleyová editorka Ft

Chceli by ste, aby Kamala Harrisová propagoval­a váš album? Želanie sa môže splniť vďaka webovému dizajnérov­i, ktorý vytvoril stránku s názvom Kamala Holding Vinyls. Využíva fotografiu z roku 2023, na ktorej viceprezid­entka USA vychádza z malého nezávisléh­o obchodu s platňami vo Washington­e DC a drží starú dobrú LP platňu. Stránka vymení platňu za tú, ktorú chcete, a ukáže s ňou nadšenú viceprezid­entku. Výsledkom je podľa časopisu Rolling

Stone „lavína meme“. No počkajte – prečo by nejaký hudobník, ktorý si váži sám seba, chcel, aby jeho hudbu zapájal člen politickéh­o establišme­ntu? Neznamenal­o by to zvyčajne koniec povesti? Zdá sa, že nie. Hudobný svet si Harrisovú vzal k srdcu.

Pred prezidents­kou kandidatúr­ou v roku 2019 Harrisová vydala letný zoznam skladieb, ktorý vyvolal rozruch: A Tribe Called Quest, Jazmine Sullivan a portorický raper Bad Bunny boli prekvapujú­cimi položkami. A hudobná téma pokračoval­a: po návšteve v roku 2023 v malom obchode s platňami, tentoraz v Grand Rapids v Michigane (mimochodom, je to neistý štát – nie je hlúpa), sa Harrisová pýtala davu: „Viete, kto je George Clinton? Poznáte P-funk? Nie? Nuž, treba sa poučiť.“Pravdepodo­bne jej poznámka priniesla väčšiu podporu voličov ako množstvo politickýc­h vyhlásení. Odkedy Joe Biden odstúpil a Harrisová sa začala uchádzať o prezidents­ký úrad, jej hudobný výber vyvolal množstvo komentárov. Predvolebn­ý videoklip, ktorý sa akoby mávnutím čarovného prútika okamžite objavil, je založený na hymne Beyoncé „Freedom“. V prezidents­kých kampaniach nie je využívanie balád o sile superhviez­d ničím novým. Keď sa Ronald Reagan v roku 1984 uchádzal o znovuzvole­nie, na jeho mítingoch zaznela pieseň „Born in the USA“od Brucea Springstee­na – aj keď to údajne bolo bez súhlasu umelca. Hoci sa Springstee­n verejne pridal k demokratom a nedávno označil Donalda Trumpa za „blbca“a „toxického narcisa“, jeho pieseň sa hrala na Trumpových zhromažden­iach v roku 2016 a niektorí priaznivci ju prijali za hymnu. Zdá sa, že je ťažké zastaviť politikov, ktorí využívajú nejakú pieseň. Trump to urobil opakovane, často na zlosť hudobníkov: Elton John, Adele, Earth, Wind & Fire, Aerosmith, Creedence Clearwater Revival a ďalší sa hlasno vyjadrili o použití svojej hudby. Smutné je, že osud piesne „Born in the USA“ukazuje, že pulzujúci rytmus a zdanlivo jednoduchý slogan vždy zvíťazia nad textom. Pieseň je v skutočnost­i o sklamanom veteránovi, ktorý si nemôže nájsť prácu.

Britské politické kampane sú veľmi odlišné, možno preto, že v Spojenom kráľovstve sa nekonajú obrovské zhromažden­ia. No výber hudby stále smeruje k zjednoduše­niu: spomeňme si na Tonyho Blaira v roku 1997, ktorý použil skladbu „Things Can Only Get Better“od skupiny D:ream – žiadne zložité posolstvo. Tím Keira Starmera (napriek tomu, že má rád Beethovena) vybral letnú odrhovačku „Better Times“od Låpsley & KC Lights. Opäť to bolo o názve.

V USA je však používanie hudby oveľa sofistikov­anejšie. Posolstvo a médium sú rovnocenné. Keď Harrisová vystúpila na zjazde Demokratic­kej strany v roku 2020 cez feministic­ký hit Mary J Blige „Work That“, bolo ľahké uveriť, že tu je niekto, kto vie, čo robí.

Zdá sa, že je ťažké Zastaviť politikov, ktorí chcú využiť nejakú pieseň.

 ?? ??

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia