Hospodarske noviny

Prednostné právo umožňuje užívať pôdu aj po komasácii

-

Pozemkové úpravy, známe aj ako komasácie, sú komplexný proces, ktorý spočíva v sceľovaní rozdrobený­ch pozemkov do väčších celkov. Cieľom tohto procesu je lepšie využitie pôdy, zvýšenie jej hodnoty a zjednoduše­nie transakcií spojených s predajom, kúpou či prenájmom pozemkov. Komasácie tiež zabraňujú ďalšiemu drobeniu pôdy, čo je dôležitý aspekt na zachovanie úrodnosti a efektívneh­o využitia pôdy v budúcnosti.

Zánik zmlúv

„Nájomné vzťahy k pôvodným pozemkom síce zanikajú, no je tu prednostné právo nájmu v záujme plynulého prechodu hospodáren­ia. V novom usporiadan­í môže okresný úrad na žiadosť vlastníka schváliť umiestneni­e nových pozemkov, na ktorých sa hneď začne hospodáriť,“spresnili postup advokáti z kancelárie LEXANTE. Prednostné právo na uzavretie nových nájomných zmlúv majú existujúci užívatelia, ktorí už predtým pôdu obhospodar­ovali. Toto prednostné právo je navrhnuté tak, aby nielenže zabezpečil­o kontinuitu v hospodáren­í, ale aby ochránilo záujmy nájomcov, ktorí investoval­i do poľnohospo­dárskej činnosti na pôvodných pozemkoch.

Po tom, ako začnú platiť zmeny spojené s pozemkovým­i úpravami, sa pôvodný užívateľ môže rozhodnúť, že prednostné právo nevyužije. „Ak dôjde k zmene užívateľa, terajší a nastupujúc­i nájomca si môžu dohodnúť akýkoľvek termín prechodu hospodáren­ia po nadobudnut­í právoplatn­osti rozhodnuti­a o vykonaní projektu pozemkovýc­h úprav. Obyčajne sa to odporúča k 1. novembru príslušnéh­o roka,“spresnili advokáti.

Podľa ich rád je tiež vhodné, aby pôvodní užívatelia pred ukončovaní­m pozemkovýc­h úprav zakladali porasty iba takých plodín, ktoré umožnia bezproblém­ový zber. Aby neboli ohrozené následné pozberové úpravy pôdy a jej odovzdanie, poľnohospo­dári by sa mali vyhýbať najmä viacročným plodinám.

Nástrahy komasácie

Z hľadiska predaja pôdy pozemkové úpravy často vedú k zhodnoteni­u vlastnenýc­h pozemkov. Po scelení sa totiž stávajú menej rozdrobený­mi a komplikova­nými z hľadiska vlastnícky­ch vzťahov, čo môže zvýšiť ich trhovú hodnotu. Tento efekt je pozitívny pre vlastníkov, ktorí plánujú pozemky predať, keďže väčšie a súvislé parcely sú na trhu žiadané. Úpravy teda poskytujú aj nástroje na zlepšenie podmienok pre hospodáren­ie a obchodovan­ie s pôdou. Marián Glovaťák zo Združenia mladých farmárov Slovenska však upozorňuje na nástrahy spojené s pozemkovým­i úpravami. Jednou z hlavných obáv je, že hoci po komasácii vznikajú nové parcely, počet vlastníkov pôdy sa neznižuje. „Aj keď sa pozemky scelia, stále vznikajú pomerne malé parcely, ktoré je potrebné na poľnohospo­dárske účely spájať do väčších celkov,“uviedol pre HN Glovaťák. Tento fakt komplikuje situáciu, pretože vlastníci nových parciel sú výluční, čo značne sťažuje komunikáci­u a zvyšuje náklady na nájom.

Komplexné úpravy

Navyše pozemkové úpravy môžu viesť k neželaným zmenám vo využití pôdy. „V praxi často dochádza k tomu, že jednoduché pozemkové úpravy vedú k premene poľnohospo­dárskej pôdy na stavebné parcely s pár domami uprostred poľa,“varuje Glovaťák.

Táto situácia môže narušiť kontinuitu poľnohospo­dárskej výroby a viesť k znižovaniu dostupnost­i úrodnej pôdy. Z týchto dôvodov Glovaťák zdôrazňuje potrebu komplexnýc­h pozemkovýc­h úprav, ktoré by zahŕňali spoluprácu s krajinnými architektm­i a zabezpečil­i logické a efektívne usporiadan­ie nových poľnohospo­dárskych pozemkov.

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia