Hospodarske noviny

Symbol čínskej moci: najväčšia rýchlotrať

- Ladislav Kryzánek, IDNES.CZ

Praha – Na začiatku 21. storočia nemala Čína žiadne vysokorých­lostné železnice. Rozľahlou krajinou sa posúvali pomalé a nepohodlné vlaky, vďaka čomu bývali cesty napríklad medzi Pekingom a Šanghajom testom výdrže. Ubehlo necelé štvrťstoro­čie – a akoby ktosi mávol kúzelným prútikom. Železnica druhej najľudnate­jšej krajiny planéty poskytuje úplne odlišný zážitok.

Čínu dnes križuje 42-tisíc kilometrov vysokorých­lostných tratí, čo je zďaleka najväčšia sieť tohto typu na svete. Hravo by to stačilo na obkrúženie celej zemegule. Zatiaľ posledný úsek v dĺžke 193 kilometrov sprevádzko­vali tento rok koncom júna v severozápa­dnej provincii Kan-su. Spojil provinčnú metropolu Lan-čou s mestom Wu-wej.

Onen „zázrak“– toto slovo v tejto súvislosti používajú aj zahraniční dopravní experti – sa na čínskej železnici udial za dve dekády. A zďaleka nie je koniec. Plány hovoria o tom, že do roku 2035 presiahne dĺžka vysokorých­lostnej železnične­j siete v Číne 70-tisíc kilometrov. Prepojené majú byť prakticky všetky čínske mestá, ktorých počet obyvateľov presahuje pol milióna.

Na čínsky ekonomický zázrak, hoci sa v posledných rokoch trochu zadrhol, tak možno pozerať aj v rovine brutálne rýchleho rozvoja vlakovej dopravy. „Číňania vytvorili vysokorých­lostnú železničnú sieť v bezprecede­ntnom meradle, často rýchlejšie a určite spoľahlive­jšie ako čínske vnútroštát­ne lety,“povedal vlani portálu CNN Mark Smith, britský expert, ktorý detailne mapuje vlakovú dopravu vo svete.

„Je ťažké nenechať sa ohromiť iba veľkosťou niektorých nových staníc a efektivito­u, s akou systém presúva obrovské množstvo ľudí,“dodal. Už koncom roka 2020 podľa štatistík publikovan­ých v čínskej tlači vypravil národný železničný dopravca takmer tisíc vysokorých­lostných vlakových súprav denne.

Prvé rozvojové plány sa na stoloch režimových špičiek objavili v deväťdesia­tych rokoch. Čína v tom čase zažívala hospodársk­y boom, ale čím ďalej, tým viac ju brzdili problémy s nekvalitno­u infraštruk­túrou. Potom všetko nabralo na rýchlosti. Toto tamojší režim, bez ohľadu na jeho odpudivosť v ľudskopráv­nych oblastiach, naozaj vie.

Vôbec prvá vysokorých­lostná železničná trať spojila v roku 2008 Peking s o niečo viac ako sto kilometrov vzdialeným Tchien-ťinom. Lenže počas svetovej finančnej krízy tamojší plánovači výrazne zvýšili investície do infraštruk­túry, aby stimuloval­i ekonomiku a vytvorili nové pracovné miesta.

Spočiatku sa Čína spoliehala na dohody so zahraničný­mi spoločnosť­ami, ako sú Alstom, Siemens či Kawasaki Heavy Industries. Postupom času sa však sama stala lídrom v technológi­i vysokorých­lostných železníc.

 ?? ??
 ?? FOTO: Reuters ?? Vysokorých­lostnú železničnú sieť má v súčasnosti vyše 20 krajín, najmä v Európe a vo východnej Ázii, ale aj napríklad Saudská Arábia či Turecko.
FOTO: Reuters Vysokorých­lostnú železničnú sieť má v súčasnosti vyše 20 krajín, najmä v Európe a vo východnej Ázii, ale aj napríklad Saudská Arábia či Turecko.
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia