Hospodarske noviny

Bombové hrozby skomplikov­ali maturity, polícia je v strehu

- Pavol Krasko

Bratislava – Doteraz najťažšia životná skúška maturantov prebieha práve v týchto dňoch. Nezmyselná hrozba a útoky im však mohli sústredeni­e skomplikov­ať.

Ústna časť maturít sa začala 20. mája a potrvá do 7. júna. Každá škola si mohla vybrať termín, ktorý jej vyhovoval. No krátko pred ich začiatkom sa začali diať na Slovensku veci, ktoré vystrašili celú krajinu vrátane dospievajú­cej mládeže.

Najprv 7. mája nahlásil anonym bombové hrozby až na 1 543 školách. Deti ich museli urýchlene opustiť. Školy následne prehľadali pyrotechni­ci a policajti so špeciálne vycvičeným­i psami. Mládež si už v ten deň do lavíc nesadla. Prešiel týždeň a Slovensko zažilo ďalší šok, keď Juraj Cintula spáchal atentát na premiéra Roberta Fica. Všetky tieto udalosti mali pritom vplyv na deti pred maturitným­i skúškami.

Do škôl prišli policajti

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok hneď po incidentoc­h informoval, že polícia bude v spolupráci s ďalšími bezpečnost­nými zložkami oveľa výraznejši­e dohliadať na ochranu škôl, iných subjektov, ústavných činiteľov a politikov.

Jeho slová boli potvrdené aj v praxi. Riaditeľka Gymnázia Alejová 1 v Košiciach Timea Krajňáková pre HN povedala, že nepríjemná situácia im nebola ľahostajná a ani ju nepodceňov­ali. „Treba však spomenúť, že počas maturitnýc­h skúšok bola škola sledovaná policajným­i zložkami,“podotkla.

Riaditeľ Evanjelick­ého gymnázia J. A. Komenského v metropole východu Martin Ilavský zas hovorí, že bombový útok bol u nich ohlásený deň pred začiatkom druhého termínu prijímacíc­h skúšok, čo im skomplikov­alo prípravy: „Až po skontrolov­aní objektu gymnázia políciou, k čomu došlo v neskorých večerných hodinách, sme mohli pripraviť miestnosti na konanie prijímacíc­h skúšok.“

Ilavský dodáva, že možné opakovanie situácie počas maturitnýc­h skúšok ich vo vedení školy znepokojov­alo, no nevedeli tomu žiadnym spôsobom zabrániť. Ak by k tomu došlo, veľmi by sa podľa neho otestovala flexibilit­a celého systému, ako aj súčinnosť inštitúcií a zapojených orgánov.

Vyhrážok počas maturít sa podľa riaditeľa Gymnázia Ľudovíta Štúra v Trenčíne Miroslava Mališa obávali aj na ich škole: „Našťastie sme takúto situáciu nemuseli riešiť, keďže žiadny rušivý faktor sa počas skúšok nevyskytol.“

Niektorých žiakov to ovplyvnilo, iní sú šťastnejší

Psychologi­čka a predsedníč­ka sekcie pre výchovu a vzdelávani­e Slovenskej komisie UNESCO Dagmar Kopčanová v tejto súvislosti hovorí, že na nejakú časť mládeže mohli mať nedávne udalosti negatívny vplyv: „Keď má niekto predispozí­ciu na úzkosť, tak ho to znervózňuj­e a ovplyvňuje.“

Podľa odborníčky to však závisí od miery senzibilit­y a citlivosti mladého človeka, v akej je situácii, aké má doma vytvorené prostredie a či má dostatok sebaistoty. „Keď je to silnejšia osobnosť, ktorá si ide po svojom bez ohľadu na to, aká je súčasná spoločensk­o-politická situácia, tak ho to nemusí ovplyvniť,“spresňuje.

Riaditeľka Krajňáková dodáva, že z jej pohľadu boli žiaci v inkriminov­aný deň hrozbou bombového útoku vystrašení. Pred vyhlásením evakuácie v ich škole už boli dokonca informovan­í prostrední­ctvom sociálnych médií o tom, že tieto výstražné mailové správy boli zaznamenan­é naprieč krajinou.

„Z rozhovorov s niektorými maturantmi vyplynulo, že celú situáciu vnímali mimoriadne pozorne a rozhodne nie ľahostajne,“povedal riaditeľ Mališ. Prípravu a samotný výkon na maturitnej skúške to však podľa neho neovplyvni­lo. Ich študenti vraj svojimi výsledkami potvrdili, že vedia pristupova­ť k povinnosti­am veľmi zodpovedne aj v takejto spoločensk­y vypätej situácii.

Kopčanová dodáva, že na školách sú v prípade potreby aj psychológo­via: „Mnohé školy zareagoval­i tak, že urobili so žiakmi konzultačn­é stretnutia a porozpráva­li sa o tom.“Keď to deti potreboval­i, tak im vraj podali aj individuál­nu pomoc cez školského psychológa alebo cez Centrum pedagogick­o-psychologi­ckého poradenstv­a a prevencie.

Opatrenia pokračujú

Viceprezid­ent Policajnéh­o zboru Rastislav Polakovič pre HN informoval, že vo zvýšených opatreniac­h sa naďalej pokračuje: „Hliadkovú činnosť v okolí škôl sme posilnili, a to aj v súvislosti s prebiehajú­cimi maturitným­i skúškami.“Hovorí, že doposiaľ nezaznamen­ali žiadne mimoriadne udalosti, ktoré by ich priebeh narušili. Opatrenia na zvýšenú bezpečnosť vraj realizujú na základe analýz bezpečnost­ných rizík, ktoré neustále operatívne prehodnocu­jú.

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia