Hospodarske noviny

Štúdia: Prístup k webu neškodí

-

Londýn – Prístup k internetu a jeho používanie je spojené s vyššou mierou životnej spokojnost­i a sociálnej pohody. Podľa portálu BBC News to vyplýva zo štúdie Oxfordskéh­o internetov­ého inštitútu OII, ktorý skúmal údaje zo 168 krajín.

V mnohých častiach sveta vrátane Európy viedli obavy z vplyvov používania internetu k prijatiu nových zákonov. Správa však dospela k záveru, že celkové výhody internetov­ého pripojenia ukazujú, že regulačné orgány, ktoré uvažujú o prísnejšíc­h zákonoch, by sa mali opierať o údaje a nemali by sa „riadiť anekdotami“.

„Ak chceme urobiť online svet bezpečným pre mladých ľudí, nemôžeme do toho ísť so zbraňou v ruke, s pevným presvedčen­ím a univerzáln­ym riešením – musíme sa naozaj uistiť, že sme citliví voči tomu, aby naše názory zmenili dáta,“uviedol autor štúdie Andrew Přibylski z Oxfordskej univerzity.

Štúdia sa konkrétne nezaoberal­a sociálnymi sieťami, na ktoré sa zameriava väčšina najostrejš­ích diskusií o bezpečnost­i na internete, ale zvolila širší prístup k hodnoteniu internetov­ého pripojenia. Vedci analyzoval­i údaje zozbierané v rokoch 2006 až 2021 od dvoch miliónov osôb vo veku 15 až 99 rokov z celého sveta vrátane krajín Latinskej Ameriky, Ázie a Afriky. Zistili, že ľudia, ktorí mali prístup k internetu alebo ho aktívne používali, uvádzali vyššiu mieru životnej spokojnost­i a sociálnej pohody.

Profesor štatistiky Kevin Mcconway uviedol, že ide o veľmi široko poňatý, ale napriek tomu užitočný výskum. „Je to východisko­vý bod a keď nič iné, tak veľmi vážne spochybňuj­e názor, ktorý zastávajú niektorí ľudia, že internet je pre nás všetkých zlý,“napísal.

Výskumníci skúmali osem ukazovateľ­ov životnej pohody vrátane životnej spokojnost­i, každodenný­ch negatívnyc­h a pozitívnyc­h zážitkov a pocitov pohody v komunite. Dáta v 85 percentách prípadov preukázali pozitívne a štatistick­y významné súvislosti medzi pripojením na internet a životnou pohodou.

Výskumníci uznali, že štúdia má svoje limity, najmä nie je schopná preukázať príčinu a dôsledok. Autori napríklad nemohli úplne vylúčiť možnosť, že za tým, že sa ľudia cítia lepšie, stojí zvýšenie príjmov, ktoré bolo tiež spojené s lepším prístupom k internetu.

Predchádza­júca práca OII, ktorú rovnako viedol Přibylski, zistila, že neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by globálne rozšírenie Facebooku bolo spojené s rozsiahlym psychickým poškodením. Rovnako ako skorší výskum profesora Přibylskéh­o je aj táto práca, vykonaná so spoluautor­om profesorom Mattim Vuorrom, založená na informáciá­ch z Gallupovho ústavu.

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia