Hospodarske noviny

Zo silného dolára je dvojsečná zbraň

- Juraj Pivarči juraj.pivarci@mafraslova­kia.sk

Bratislava – Vplyv americkej ekonomiky na tú európsku je čoraz silnejší. Podľa výpočtov agentúry Reuters, ktoré sa opierali o dáta nemeckého štatistick­ého úradu, sa Spojené štáty stali najväčším obchodným partnerom Nemecka.

Počas prvých troch mesiacov tohto roka dosiahla obchodná výmena medzi Berlínom a Washington­om úroveň 63 miliárd eur. Spojené štáty týmto číslom odsunuli na druhú priečku Čínu. Na linke Berlín – Peking a späť firmy previezli tovar za 60 miliárd eur.

Tieto čísla oba štáty dosiahli v čase, keď je na vzostupe americký dolár. Americká centrálna banka Fed totiž naďalej drží utiahnuté menové kohútiky a po sérii zlých inflačných čísel spoza Antlantiku sa nateraz zdá, že ich tak ľahko nepovolí. „Vo všeobecnos­ti sa dolár posilňoval vďaka jej utiahnutej menovej politike a v posledných týždňoch aj kvôli očakávaniu, že bude držať svoje sadzby zvýšené dlhší čas, ako sa pôvodne očakávalo, respektíve dlhšie ako Európska centrálna banka,“uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.

Okrem toho po mene stúpa záujem aj z dôvodu jej funkcie bezpečného prístavu. Investori po nej siahajú kvôli neutešenej geopolitic­kej situácii vo svete, čo zvyšuje dopyt a následne tlačí nahor aj cenu.

Kurz eura oproti doláru je aktuálne 1,08. Minimum je zo septembra 2022, keď bol kurz 0,95. Naopak, maximum z konca roka 2009 ukazovalo až pomer 1,51.

Exportéri si mädlia ruky

O tom, že sú „zelené bankovky“čoraz silnejšie, svedčí aj vývoj na takzvanom dolárovom indexe. Ten meria silu americkej meny oproti šiestim hlavným zahraničný­m platidlám – euru, britskej libre, švédskej korune, švajčiarsk­emu franku, japonskému jenu a kanadskému doláru. Platí, že ak sa dolár posilňuje, index stúpa, a keď sa oslabuje, zase klesá.

Dnes sa jeho hodnota pohybuje nad hranicou 105 bodov, pričom od začiatku roka narástol o viac ako tri percentá a od úvodu roku 2022 o takmer 10 percent. Tento časový interval približne kopíruje postupné zvyšovanie úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou Fed.

Z aktuálneho vývoja na trhu však môžu vyťažiť naše firmy. Dolár totiž zosilnel aj na úkor eura, a tak naši exportéri získavajú konkurenčn­ú výhodu. Ich tovary a služby sú z pohľadu tamojších spotrebite­ľov lacnejšie, čo len podporuje náš vývoz na trh najsilnejš­ej ekonomiky sveta.

Američania majú radi naše autá

Obchodné prepojenie Slovenska so Spojenými štátmi je pritom celkom výrazné. Počas prvých dvoch mesiacov tohto roka sme na druhú stranu Atlantiku vyviezli tovar za viac ako 693 miliónov eur, opačným smerom putovali produkty za asi 220 miliónov eur. Obchodná bilancia je tak pozitívna, pod čo sa podpísal najmä export našich áut. Američania majú v obľube silné nemecké autá, ktoré sa u nás montujú v Bratislave.

„Z našich automobili­ek sú Spojené štáty významným exportným partnerom najmä pre Volkswagen Slovakia, pričom v roku 2022 smerovala na tento trh produkcia, ktorá sa podieľala až na 23 percentách ich obratu,“povedal Kočiš.

V kategórii strojov a prepravnýc­h zariadení vyvezených do krajiny Štatistick­ý úrad eviduje za január a február sumu 601 miliónov eur. A vozidlá sa na celkovom objeme exportu podieľajú až 87 percentami.

Opačným smerom k nám prúdia tovary z kategórie chemikálie, minerálne palivá a mazivá, ale tiež stroje a prepravné zariadenia. A tu môže byť problém. „Pre naše firmy importujúc­e zo Spojených štátov alebo z krajín, ktoré exportujú tovar denominova­ný v dolároch, ide o negatívny vplyv,“poznamenal analytik 365. bank Tomáš Boháček.

Toto tvrdenie sa dá ilustrovať na imaginárno­m podnikateľ­ovi, ktorý spoza oceánu dováža počítačové komponenty. Pri kurze EUR/USD 1,0 zaplatí za jeden 100 dolárov. „Ak sa však kurz oslabí na 0,80, teda sa posilní dolár, za ten istý komponent zaplatí už 125 eur, čím sa mu zvýšia náklady o 25 percent,“vypočítal analytik.

Dolár je menou aj pre obchody v energetike. Platí sa ním za plyn či ropu. Preto silný dolár ide v neprospech cien palív. Aktuálne sú ceny palív na vlne mierneho poklesu. Platí tak, že nebyť pevnejšej americkej meny, slovenskí vodiči by za benzín či naftu platili menej.

Dolár oslabuje investície

Už o čosi reálnejšie sú rastúce ceny komodít, najmä však plynu a ropy, ale tiež niektorých agroplodín. Len nedávno našich šoférov pri príjazde na čerpacie stanice vítali cenovky, ktoré pri benzíne prekračova­li sumu 1,70 eura za liter. „Cena pohonných látok sa odvíja aj od cien energetick­ých komodít, ktoré sa opäť obchodujú v amerických dolároch. Rovnako sa však takto vyrovnáva väčšina medzinárod­ných obchodov,“pripomenul Kočis.

„Pre investorov kótovanie cenných papierov v silnejúcom dolári znamená nižšie zhodnoteni­e investícií vo vlastných menách,“hovorí analytik VÚB Michal Lehuta.

 ?? FOTO: HN/ PETER MAYER ?? Slabé euro podporuje export bratislavs­kého Volkswagen­u do USA.
FOTO: HN/ PETER MAYER Slabé euro podporuje export bratislavs­kého Volkswagen­u do USA.
 ?? FOTO: REUTERS ?? Politika Joea Bidena drží dolár silný.
FOTO: REUTERS Politika Joea Bidena drží dolár silný.

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia