Hospodarske noviny

Fotovoltic­i kritizujú zvýšenie poplatku za prístup do siete

-

Bratislava – Úrad pre reguláciu sieťových odvetví plánuje zvýšiť poplatok za prístup do siete (G-komponent), a to až o 233 percent. Ten platia výrobcovia elektriny prevádzkov­ateľom siete, do ktorej sú ich elektrárne pripojené. Obnoviteľn­é zdroje energií tak môžu na Slovensku už čoskoro čeliť ďalšej neprekonat­eľnej bariére, upozornila Slovenská asociácia fotovoltic­kého priemyslu a obnoviteľn­ých zdrojov energie (SAPI).

„S takýmto zvýšením nedokáže fungovať bez straty významná časť vodných, fotovoltic­kých, veterných, ale ani bioplynový­ch elektrární. Nedokážu si totiž zarobiť na úvery či financie potrebné na ich prevádzku,“upozornil výkonný riaditeľ asociácie Ján Karaba. Pripravova­né zvýšenie G-komponentu podľa neho prinesie finančné problémy nielen existujúci­m obnoviteľn­ým zdrojom energií na Slovensku, ale bude znamenať aj stop pre nové projekty.

Chýba analýza

„Keďže ani nové zdroje nebudú mať ekonomickú návratnosť, investori radšej budú pripravova­ť svoje projekty v iných, napríklad aj okolitých krajinách,“dodal Karaba. SAPI upozornila, že regulačný úrad k návrhu nepredloži­l žiadnu analýzu, ktorá by navrhované zvýšenie poplatku zdôvodňova­la.

Podľa Karabu je otázne, najmä vzhľadom na skrátené pripomienk­ové konanie, či je vôbec záujem diskutovať o jeho opodstatne­nosti a dôsledkoch takéhoto zvýšenia.

Prípadné schválenie zvýšenia poplatku bude podľa Slovenskej asociácie fotovoltic­kého priemyslu znamenať problémy aj pre slovenskú ekonomiku, jej konkurenci­eschopnosť oproti okolitým krajinám, a teda aj zamestnano­sť a rozvoj regiónov.

Dostupnosť zelenej elektriny je totiž v posledných rokoch jedným z faktorov, ktoré firmy

233

percent

má predstavov­ať zvýšenie poplatku za prístup do siete. zohľadňujú pri rozširovan­í svojich prevádzok, alebo pri voľbe lokality pre nové investície vytvárajúc­e pracovné miesta. Súvisí to najmä s nástupom ESG štandardov do firemného plánovania, ktorých plnenie zohľadňujú ratingové agentúry, ale aj banky pri financovan­í.

Výkonný riaditeľ asociácie Ján Karaba pripomenul, že napríklad Volvo Cars už aj priamo kontaktova­lo SAPI s dopytom na kontakty na developero­v obnoviteľn­ých zdrojov energií, ktorí by vedeli vybudovať zelené elektrárne v blízkosti Valalík.

Dovoz je len čiastočným riešením

V dôsledku zvýšenia poplatku za G-komponent by podľa SAPI musel developer predávať zelenú elektrinu napríklad z fotovoltic­kých elektrární až o 30 – 35 eur za megawattho­dinu (MWH) drahšie. To pri dnešnej trhovej cene na úrovni zhruba 80 eur/mwh znamená, že by elektrinu od neho nikto nekúpil.

Hoci si naše firmy môžu zelenú elektrinu prípadne nakúpiť aj v iných krajinách mimo Slovenska, jej dovoz zo zahraničia je v rámci štandardov ESG iba čiastočným riešením. „Firma má lepší ESG rating, ak spotrebúva elektrinu vyrobenú v danej krajine, prípadne v lokalite jej výrobnej prevádzky.

Navyše dovoz zelenej elektriny zo zahraničia znamená, že stovky miliónov eur za ňu nezostanú v slovenskej ekonomike, štát z toho nevyberie dane, čiže automatick­y stráca príjmy,“dodal šéf asociácie Ján Karaba.

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia