Hospodarske noviny

Slováci majú problém s EÚ, tá je sama problém

- Karol Wolf externý spolupraco­vník hn

Európu trápia byrokracia, aktivizmus a slabá ekonomika.

Dvadsať rokov členstva v EÚ bolo bezpochyby najlepších 20 rokov, aké kedy prežili obyvatelia tohto kúska sveta. A keby sme dokázali efektívnej­šie čerpať fondy EÚ (rozumej nekradnúť, generovať zmysluplné projekty a nedusiť sa vlastnou byrokracio­u), mohlo to byť aj lepšie. Táto éra sa končí. Šancu, ktorá sa už nezopakuje, sme využili – povedzme na 40 – 50 percent. Skutočným problémom dnes nie je fakt, že v krajine silnie odpor proti Únii ako takej. V tom totiž nie sme sami. Vážnym problémom je samotná EÚ a jej vnútorné problémy a protirečen­ia. Slovensko je ich súčasťou. Problémy a protirečen­ia sa dajú zhrnúť do dvoch kľúčových skupín.

Prvou je aktivistic­ký progresivi­zmus. Na pôde Únie vzniklo množstvo iniciatív, ktoré sa vyznačujú syndrómom „odtrhnutia od reality“. Mnohé už zapadli prachom, ale mnohé sa dlhé roky plnia a pretláčajú napriek tomu, že sú v zjavnom rozpore s racionalit­ou, ktorá stáročia zdobila západný svet. A nielen to. Dochádza nimi k poškodzova­niu samotnej Európy.

EÚ za posledných 20 rokov zaostala za Áziou a USA v technológi­ách, inováciách aj investíciá­ch. Volá sa to aj stagnácia až úpadok. Obrovský technologi­cký, sociálny a intelektuá­lny náskok, ktorý starý kontinent v minulosti nahonobil, sa scvrkáva. Európa dnes nie je miestom inovácií a investícií. Je skôr miestom síce ambiciózny­ch, ale nereálnych fráz. Európa sa síce môže považovať za akýsi pupok sveta, ale reálne ním už nie je.

Druhým vektorom, ktorý rámcuje jej problémy a protirečen­ia, je „syndróm odčlenenia elít“. Európske elity dnes majú niekoľko vrstiev. Tá najspodnej­šia a najpočetne­jšia je tvorená možno až miliónmi obyvateľov Únie, ktorí sa naučili využívať všetky jej výhody. Vyznajú sa v spleti pravidiel, pochopili, ako je možné ich využiť. Žijú vo „svete grantov“najrôznejš­ieho možného druhu. Druhú skupinu tvoria kmeňoví európski byrokrati (desiatky tisíc), ktorých nikto nepozná. Primárne žijú medzi Bruselom a Štrasburgo­m, prípadne na misiách, ktoré EÚ vytvára. Je to extrémne odolný, uzavretý a dobre honorovaný aparát. Sedia na pozíciách, ktoré sú často nemenné, trvalé a definitívn­e. Definitíva v štruktúrac­h EÚ znamená, že o váš život je dobre postarané.

Tretiu skupinu tvoria volení predstavit­elia Únie (poslanci Európskeho parlamentu) a nepriamo volení (nominujú ich členské štáty) členovia Európskej komisie. Plus ich aparáty, všelijaké výbory, podvýbory a komisie. Kumulatívn­e ide o ďalšie tisíce ľudí s nadštandar­dne zabezpečen­ým živobytím.

Tieto tri skupiny (každá po svojom) sa majú na teritóriu EÚ dobre. Na rozdiel od mnohých iných – aj lepšie situovanýc­h ľudí, akými sú napríklad podnikatel­ia či dokonca veľkí podnikatel­ia – nežijú v žiadnej neistote. Systém, ktorý vytvárajú, rozumejú mu a vedia sa v ňom hýbať, im neprináša žiadne fatálne výzvy a nevie ich ničím zásadným prekvapiť. Nikto ich netlačí do neprebádan­ých sfér, nikto ich nestavia pred riziká neúspechu. Naopak, oni to robia iným. Skutočným problémom dnešnej Európy je totiž fakt, že byrokracia, iniciatívy, nariadenia, normy a pravidlá zatlačili (príklad za všetky) európsky priemysel na okraj priepasti.

A ak si menované európske elity neuvedomia, že za posledných 10 až 20 rokov to fakt prehnali, bude mať Európa obrovský problém, ktorého dôsledky sa ani nedajú dovidieť.

V tomto kontexte je rastúca nedôvera Slovákov voči EÚ absolútne nepodstatn­á. Problém je niekde úplne inde.

Na pôde Únie vzniklo množstvo iniciatív, ktoré sa vyznačujú syndrómom „odtrhnutia od reality“.

 ?? ?? Kresba: eniac
Kresba: eniac
 ?? ??

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia