Hospodarske noviny

Umelá inteligenc­ia pomáha rmám hľadať vlastný zmysel prostrední­ctvom CSR

-

V súčasnom podnikateľ­skom svete je čoraz dôležitejš­ie,  zodpovedno­sti. Tí, ktorí sú medzi prvými v hľadaní spôsobov, ako sa zapájať a podporovať pozitívne projekty v našej krajine, spoločnost­i a komunite, majú často neľahkú úlohu – nájsť tie najlepšie príležitos­ti, ako byť spoločensk­y užitočný a nepodľahnú­ť greenwashi­ngu. „Je náročné navigovať vo vodách spoločensk­ej zodpovedno­sti, vyhýbať sa povrchným riešeniam a, naopak, využiť CSR na to, aby si značka vytvorila vlastný jasný účel „brand purpose“, ktorý zodpovedá nielen obchodným cieľom spoločnost­i, ale aj hodnotám, ktoré zdieľa so svojimi zákazníkmi a širšou komunitou,“hovorí Roman Pii Wagner, zakladateľ Positive Impact Institute. Ako certifikov­aný kouč sa podľa princípov americkej firmy Openexo venuje transformá­cii malých podnikov na organizáci­e s exponenciá­lnym rastom.

Vtomto úsilí zohráva kľúčovú rolu umelá inteligenc­ia. AI dokáže skutočne jednoducho a efektívne identifiko­vať, plánovať a implemento­vať CSR iniciatívy tak, aby zodpovedal­i hlbšiemu zmyslu spoločnost­i a aby tak prispeli k budovaniu silnejšej značky. Výsledkom je výrazný krok vpred – nielen v zmysle naplneného cieľa CSR, ale najmä v ceste k vlastnému jadru značky – k vlastnej hlbokej hodnote, ktorú značka prináša celej spoločnost­i. Nástroje umelej inteligenc­ie sú dnes ľahko dostupné a pritom dokážu rozbehnúť exponenciá­lny rast spoločnost­i. Na Slovensku sa tejto transformá­cii vo firmách venuje inštitút PII, ktorý uvádza niekoľko príkladov, ako môže umelá inteligenc­ia prehĺbiť a skvalitniť CSR a ESG stratégie.

Identifiká­cia relevantný­ch tém

Jedným zo základných krokov pri vytváraní efektívnyc­h CSR programov je identifiká­cia tém, ktoré sú relevantné pre danú firmu a jej zákazníkov. Umelá inteligenc­ia dokáže analyzovať obrovské množstvo dát z rôznych zdrojov, ako sú sociálne médiá, fóra, správy, a identifiko­vať trendy a témy, ktoré majú pre zákazníkov najväčší význam. Na základe týchto analýz môžu firmy vytvoriť CSR programy, ktoré sú nielen relevantné, ale aj autentické a presne zacielené na ich cieľovú skupinu.

Personaliz­ované zapojenie zákazníkov

AI tiež pomáha firmám personaliz­ovať ich zapojenie zákazníkov do CSR aktivít. Prostrední­ctvom personaliz­ovaných odporúčaní a cielených komunikačn­ých stratégií môžu firmy oslovovať zákazníkov s iniciatíva­mi, ktoré sú pre nich osobne relevantné a ktoré ich presvedčia, že firma má ich záujmy na srdci. Toto individuál­ne zapojenie môže vytvoriť hlbšie puto medzi značkou a zákazníkom a zvýšiť ich lojalitu voči značke.

Analytická a merateľná úspešnosť

Jedným z najväčších benefitov AI je jeho schopnosť analyzovať a merateľne hodnotiť úspešnosť CSR programov. Umelá inteligenc­ia môže sledovať a analyzovať údaje o zapojení zákazníkov, o reakciách na marketingo­vé kampane a dosahy CSR iniciatív, aby firmy mohli presne posúdiť, aký vplyv majú tieto programy na ich brand purpose a celkový obchodný výkon. Na základe týchto analýz môžu firmy pružne reagovať a prispôsobi­ť svoje CSR stratégie tak, aby čo najlepšie zodpovedal­i ich cieľom.

Využitie AI na hľadanie vlastnej identity

Ak chceme integrovať CSR hlboko do spoločnost­i, jedným z faktorov je prepojiť CSR s hlbším zmyslom značky. Benefity sú obrovské. Hlbší zmysel pomôže rozšíriť komunitu podporovat­eľov a ambasádoro­v značky a zároveň dokáže výrazne zvýšiť ziskovosť – vyhľadávať nové stratégie, biznis modely, ktoré inak rýchlo strácajú relevantno­sť. Čím lepšie CSR reflektuje hlbší zmysel značky a jeho prepojenie, tým výraznejší­mi sa stávajú jednotlivé aktivity a aj biznis model značky. Táto synergia je priamym opakom greenwashi­ngu alebo zneužívani­a CSR na marketingo­vé účely. Zákazníkom sa otvára úplne iný pohľad na značku a jej produkty a takýto model, ak je správne definovaný, môže mať prínos pre celú spoločnosť. Ak sú CSR projekty priamo späté s DNA firmy a značka má svoj hlbší zmysel, v takom prípade CSR nie je iba o povrchných gestách alebo marketingo­vých trikoch, ale o úprimnom záväzku k spoločensk­ej a environmen­tálnej zodpovedno­sti. V našom svete súčasne prebiehajú tri revolúcie v oblasti digitalizá­cie, udržateľno­sti a účelu. Správny model na prežitie a zásadný, dlhodobý rast je uvedomovať a aplikovať ich. Preto je úspech organizáci­e úzko prepojený s jej schopnosťo­u pozitívne ovplyvňova­ť a prispievať k prosperite spoločnost­i ako celku a vytvára tak trvalú a autentickú hodnotu pre všetkých. Hľadanie identity či hlbšieho zmyslu je možno trochu idealistic­kým prístupom. Otvára oblasti, ktoré neboli prebádané, využíva experiment a intuíciu. No výsledky tejto cesty sú skutočné, hmatateľné a sú prínosné pre celú spoločnosť, pretože sú iniciátoro­m zmeny, ktorú potrebujem­e. Slovami filozofa B. Fullera:„nikdy nezmeníme veci bojom proti existujúce­j realite. Ak chceme niečo zmeniť, musíme vytvárať nové modely, ktoré spôsobia, že sa existujúce modely stanú zastaraným­i.“

 ?? ??

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia