Hospodarske noviny

Cesta onkologick­ého pacienta k liečbe je u nás zdĺhavá

-

Bratislava – O rakovine sa hovorí najmä pri príležitos­tiach, akým bol napríklad nedávno Deň narcisov. Odborníci upozorňujú na to, že na Slovensku trvá cesta pacienta od chvíle diagnostik­ovania až po začatie samotnej liečby pridlho. Kým pre niekoho je to len smutné konštatova­nie, pri ktorom pocíti súcit voči pacientom a ich rodinám, iného to zasiahne oveľa hlbšie. Zažil to Silvester Vontszemü, hoci nie priamo na vlastnej koži, ale aj prípad svokry mu úplne postačil.

„Svokru diagnostik­ovali v marci 2020, ale už vtedy mala metastázy,“spomína si. Pamätá si, ako boli všetci presvedčen­í, že nad ochorením zvíťazí. Presne vie aj to, aká to bola bezmocnosť. A trochu aj hnev. Jeho svokra sa totiž dožadovala komplexnéh­o vyšetrenia už dlho, ale nikto jej nevyhovel. Schudla, ale ani tomu nikto nepriklada­l význam, naopak, diabetológ sa z toho tešil, a keď mu opakovane prízvukova­la, že jej telo slabne, nevnímal ju. „A pritom stačilo urobiť len sono brucha. Keď ho potom konečne urobili, uvideli tam nádor,“hovorí.

Pre svokru, tak ako pre mnohých iných, bolo už neskoro, keď sa začala liečba. Metastázy rástli, chemoterap­ia nezaberala, až napokon svokra v marci tohto roka zomrela.

Diagnostik­ovať je ťažké

V Asociácii na ochranu práv pacientov často počúvajú ľudí, ktorí odovzdávaj­ú svoje zážitky u lekárov. Preto aj viceprezid­entka Elena Marušáková tvrdí, že takéto príbehy, keď pacient veľmi ťažko dostáva vôbec diagnózu, nie sú ojedinelé. „Lekári často pacientom hovoria, že majú len chrípku alebo to je len zápal močového mechúra. Nerobia sa iné vyšetrenia, a tak pacienti dlho žijú s tým, že ide len o zápal močového mechúra. Po niekoľkých mesiacoch, keď už sa vyskúšajú rôzne antibiotik­á, a napriek tomu sa pacient necíti lepšie, až vtedy ho pošlú na vyšetrenia,“povedala.

Na Slovensku chcú lekári potvrdiť najpravdep­odobnejšiu diagnózu, hoci inde sa už na to ide opačne. Snahou lekárov v zahraničí je vylúčiť diagnózu, ktorá by ľudí mohla najviac ohroziť. Aj potom, keď už je ochorenie potvrdené, na Slovensku trvá dlho, kým pacient podstúpi liečbu.

Ako informoval onkológ a predseda Onkoinfo Štefan Korec, je to obdobie 160 až 180 dní. Vtedy aj ochorenia, ktoré sú liečiteľné, prechádzaj­ú na neliečiteľ­nú úroveň, a čo sa na začiatku dalo operovať, je už neoperovat­eľné.

Málo pľúcnych lekárov

Viceprezid­entka pacientske­j asociácie Elena Marušáková podotkla, že cesta pacienta nie je pri onkologick­ých ochoreniac­h vždy rovnaká, líši sa v jednotlivý­ch regiónoch a veľkú úlohu zohráva to, či je alebo nie je špecialist­a dostupný. Ďalším problémom je, že u nás máme málo pľúcnych lekárov. Po období covidu sú veľmi vyťažení a pre pacienta je ťažké vôbec nejakého nájsť, a ak ho aj nájde, je ťažké u neho dostať termín.

Rovnako málo začína byť aj onkológov, ktorí starnú a odchádzajú na dôchodok. Pre onkológov, ktorí zostávajú pracovať, to potom znamená zväčšenie spádovej oblasti a menej času pre pacienta.

Obzvlášť citlivo Marušáková vníma skupinu pacientov, ktorí majú ojedinelý typ rakoviny. „Liečba je tam sústreďova­ná do centier. Takéto špecializo­vané centrá máme na Slovensku tri, prípadne štyri. Pacienti z odľahlejší­ch regiónov majú problém sa tam vôbec dostať,“skonštatov­ala.

Najhoršia dostupnosť je pri onkologick­ých ochoreniac­h močového traktu. Pri tomto type pritom nepoužívam­e najnovšie lieky. Pacienti majú k dispozícii liečbu, ktorá je staršia ako 15 rokov a ešte ani tieto lieky nie sú vždy dostupné.

Pomôže umelá inteligenc­ia

Ročne na Slovensku pribudne zhruba 40-tisíc nových onkologick­ých pacientov. Sme pritom prví na svete v úmrtnosti na rakovinu hrubého čreva. V roku 2019 sme boli na druhom mieste na svete v úmrtnosti na karcinóm pankreasu.

Úmrtnosť aj cesta pacienta by sa mali zlepšiť vďaka umelej inteligenc­ii. „Tá dnes kompletne, zásadne a revolučne mení spôsob poskytovan­ia zdravotnej starostliv­osti. Odstraňuje byrokraciu, dáva lekárovi viac času na pacienta, spresňuje nálezy a lepší komunikáci­u,“uviedol Korec.

Pacient ešte pred návštevou lekára najprv vypíše dotazník, kde sú o ňom všetky informácie, okrem demografic­kých údajov. Dotazník je vypísaný elektronic­ky, umelá inteligenc­ia ho následne spracuje do podoby štruktúrov­anej anamnézy. Ak sa objavia podozrivé príznaky, indikujúce, že by mohlo ísť o nádorové ochorenie, umelá inteligenc­ia to pre lekára zaznačí a zvýrazní. Takto sa ušetrí čas, lekár sa pacienta nemusí nič pýtať. Umelá inteligenc­ia je však nápomocná aj ďalej, pri prvej návšteve lekára.

„Počas vyšetrenia lekár rozpráva, čo vidí. Napríklad to, že pacient má zväčšené uzliny. Ani sa nemusí dotknúť klávesnice, len prikáže umelej inteligenc­ii, aby urobila záznam,“vysvetlil onkológ Štefan Korec. Tá potom urobí záver, povie, aký je ďalší diagnostic­ký krok. Takto sa pokračuje, až kým sa nestanoví diagnóza. Umelá inteligenc­ia následne spolupracu­je so špecialist­om a dáva mu odporúčani­a na vyšetrenia.

Umelá inteligenc­ia dnes kompletne, zásadne a revolučne mení spôsob poskytovan­ia zdravotnej starostliv­osti.

Štefan Korec, onkológ a predseda Onkoinfo

Michaela Mihoková

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia