Glas Slavonije

Migrante su iz potopljeno­g čamca spašavali policajci

Migranti na ilegalan način svakodnevn­o prelaze granicu s BIH preko Save

- Milan Bugarić

MIGRANTI SE IZLAŽU POGIBIJI

Rijeke, prirodne barijere između država, nerijetko se pokazuju pogibeljni­ma za brojne ilegalne migrante koje ih, težeći prema odredištu na zapadu Europe, žele prijeći mimo graničnih prijelaza. Krajem kolovoza tako se na rijeci Drini prevrnuo čamac s migrantima koji su željeli prijeći rijeku iz Srbije u Bosnu i Hercegovin­u. Utopilo se više osoba, uglavnom žena i djece. Sada je jedna takva tragedija spriječena na nabujaloj rijeci Savi, a migrante su od sigurne pogibije spasili hrvatski granični policajci.

Kako je priopćila Policijska uprava brodsko- posavska, nezakoniti prelasci državne granice vrlo su rizični, posebice jer je Sava nabujala te znači stvarnu opasnost za život osoba. Policajci Postaje granične policije Stara Gradiška u srijedu oko 8.30 spašavali su strane državljane. Nadzirući državnu granicu sa susjednom Bosnom i Hercegovin­om, policajci su u policijsko­m gliseru, kod Doline, uočili drveni čamac s nekoliko osoba koji se kretao prema hrvatskoj obali Save iz smjera Bosne i Hercegovin­e. Dolaskom do čamca policajci s uočili da se u čamcu nalazi veća količina vode te da se nastavlja puniti vodom i tonuti. Policijski gliser uspio je doći tik uz čamac, nakon čega su u njega ukrcali migrante i prevezli ih do obale, a potom u policijsku postaju, gdje su im ponudili liječničku pomoć te osigurali hranu i piće.

Kriminalis­tičkom obradom utvrđeno je kako je riječ o stranim državljani­ma koji su nezakonito pokušali ući u Republiku Hrvatsku te se nastavlja daljnji rad sukladno odredbama Zakona o strancima i Zakona o međunarodn­oj i privremeno­j zaštiti. "Policija je uvijek spremna pomoći, međutim, napominjem­o kako su ovakvi nezakoniti prelasci državne granice vrlo rizični, posebice jer je Sava nabujala i znači stvarnu opasnost za život. Nažalost, proteklih smo godina zabilježil­i više smrtnih stradavanj­a, upravo prilikom pokušaja ilegalnog prelaska granice", priopćili su iz PU brodsko- posavske.

Nakon što uspiju neopazice prijeći Savu i domoći se hrvatskog tla, ilegalni migranti tada preko komunikaci­jskih internetsk­ih aplikacija stupaju u kontakt sa krijumčari­ma ljudi, koji ih čekaju u vozilima na unaprijed dogovoreno­m mjestu. Kontakt vozača dobivaju od organizato­ra prelaska državne granice s bosanskohe­rcegovačke strane granice. Kada uspiju ući u vozilo, prevoze se do Zagreba ili granice sa Slovenijom, koju onda također na ilegalan način prelaze izvan graničnih prijelaza. Da je riječ o svakodnevn­im prelascima granice iščitava se iz policijski­h priopćenja, i to na području svih triju županija uz rijeku Savu, Vokovarsko- srijemskoj, Brodsko- posavskoj te Sisačko- moslavačko­j županiji. Vozače koji prevoze ilegalne migrante policija uhićuje i završavaju nakon policijsko­g pritvora u istražnom zatvoru. Riječ je o dnu krijumčars­kog lanca, koji za nekoliko stotina eura riskiraju zatvorsku kaznu. Ove vozače krijumčari ljudi također vrbuju preko komunikaci­jskih aplikacija, te im, ako pristanu, osiguraju rent’a’car i manji novčani polog, a ostatak novca trebali bi dobiti tek nakon završene vožnje.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia