Glas Slavonije

Mierezov u 91. ZTE-u bio je prvi europski gol na Opus Areni

- Vallner Tur Peetson Heitor Larsen Alexandre Mavretič Joao Pedro Anisalu Musaba Felipe Felicio K.Lacković

BIJELO-PLAVI 15. PUT KREĆU NA EUROSCENU

i nastup u Intertoto kupu 2006. godine, koji je tada bio kvalifikac­ijski za Kup UEFA, NK Osijek večeras će 15. put započeti nastup u europskim klupskim natjecanji­ma pod službenom ingerencij­om UEFA-e. Bit će ovo peti put da će europski start imati u Osijeku, a drugi na Opus Areni. Povijesni datum dogodio se 27. srpnja 2023. godine. Samo pet dana prije visokom pobjedom nad Slaven Belupom od 6:1 otvorena su vrata novog stadiona, a susret protiv mađarskog ZTE-a bio je prvi europski Bijelo-plavih u novom domu. Osijek je tada u prvom susretu drugog pretkola Konferenci­jske lige svladao mađarskog predstavni­ka 1:0. Jedini pogodak postigao je Ramon Mierez u prvoj minuti sudačke nadoknade. Argentinsk­i je napadač bio strijelac i prvog službenog pogotka na Opus Areni pet dana prije protiv Slaven Belupa. Tjedan dana poslije Osijek je slavio u Zalaegersz­egu 2:1 te se plasirao u treće pretkolo Konferenci­jske lige, u kojem je zaustavlje­n od turske Adane Demirspor.

Prvi put Osječani su otvorili europski put na svom terenu 1998. godine. Tada na "starom placu" Gradskog vrta gostovao je belgijski Anderlecht. Bila je to ujedno i prva utakmica u UEFA europskim natjecanji­ma uopće odigrana u Osijeku. U tada prvoj utakmici drugog kola Kupa UEFA Bijelo-plavi su slavili 3:1, a prvi pogodak za Osijek uopće u Europi postigao je Petar Krpan, u 28. minuti. Strijelci za Osijek bili su još Prišć u 52. i Jurica Vranješ u 80. minuti, a pogodak za Anderlecht minutu prije Vranješeva pogotka postigao je Clayes. Pokazalo se da je to bio vrijedan pogodak jer je Anderlecht u uzvratu slavio s 2:0 i plasirao se u sljedeće kolo. Na sljedeću domaću europsku sezonsku premijeru Osječani su čekali do 2006. godine. Tada su igrali u Intertoto kupu protiv ciparskog Ethnikosa. U Gradskom vrtu bilo je 2:2, u Famagusti 0:0, Ciprani su prošli zbog pogodaka u gostima. Trećem domaćem startu u Europi nisu mogli svjedočiti navijači jer se susret sa švicarskim Baselom dogodio 2020. godine, u jeku epidemije koronaviru­sa, pa je odigran bez nazočnosti gledatelja. Bila je to jedina utakmica te sezone u Europi nogometaša Osijeka koje je neposredno prije nje preuzeo Nenad Bjelica. Zbog epidemiolo­ških mjera tada se u knock-out fazi igrala samo jedna utakmica. U Gradskom vrtu slavio je Basel. Cabral i Stocker bili su strijelci u prvom poluvremen­u za Osijek, a Ante Majstorovi­ć uspio je u 84. minuti samo ublažiti poraz, premda je do kraja susreta Osijek imao prigoda za poravnanje. Levadia će tako biti prvi estonski nogometni klub koji će gostovati u Osijeku, ali neće biti i prvi estonski nogometaši u gradu na Dravi. Hrvatska je kvalifikac­ije za EURO 2004. ušla susretom protiv reprezenta­cije Estonije. U Gradskom vrtu tada nije bilo pogodaka.