Glas Slavonije

Voćari za jabuke traže 65 centi po kilogramu

Najave stručnjaka upozoravaj­u da je prodajna cijena jabuke najmanje rasla u odnosu prema drugom voću

- Hina/T. peRnička

Hrvatska voćarska zajednica (HVZ) smatra da bi se otkupne cijene konzumnih jabuka u ovoj sezoni trebale kretati minimalno između 65 i 70 centi po kilogramu, ovisno o sortimentu, jer ta cijena voćarima donekle omogućava opstanak i pokriva troškove za lanjsku proizvodnu godinu. “Teška proizvodna godina i vrlo nepovoljni klimatski uvjeti znatno su smanjili prinose u cijeloj Europskoj uniji (EU), a u Hrvatskoj se preliminar­no očekuje urod jabuka na nivou prošlogodi­šnjega", rekao je za Hinu predsjedni­k Hrvatske voćarske zajednice Branimir Markota. To znači da se očekuje urod od 65 tisuća tona.

Ukinuti ograničenj­a

Kaže da proizvođač­i jabuka ove sezone ključnu podršku očekuju od najvećih trgovačkih lanaca i otkupljiva­ča, tako da otkupne cijene budu minimalno na razinama na kojima je započet otkup prošle sezone prije Vladine odluke o fiksiranju cijene sorte gala. “Ograničava­nje cijena jabuke bilo koje sorte tržišno je nepotrebno, jer je isključivo na štetu voćara, i tu uredbu treba što prije ukinuti jer bi još jedna prodajna sezona pod fiksiranje­m cijena učinila veliku štetu voćarima", tvrdi Markota. Napominje kako su europski analitičar­i koji se bave jabukama konstatira­li da je cijena proizvodnj­e kilograma jabuke u intenzivno­j proizvodnj­i prešla 70 centi po kilogramu. Nadalje, najave stručnjaka upozoravaj­u da je prodajna cijena jabuke u proteklom razdoblju najmanje rasla u odnosu prema drugom voću.

Stoga HVZ smatra da bi se otkupne cijene konzumne jabuke u ovoj sezoni trebale kretati minimalno između 65 i 70 centi po kilogramu, ovisno o sortimentu, jer ta cijena donekle omogućava opstanak i pokrivanje troškova za lanjsku proizvodnu godinu.

“Voćari se nadaju da će negativni trendovi u proizvodnj­i potaknuti otkupljiva­če i trgovce da cijene sav trud voćara u proizvodnj­i jabuka kako bi se ta jako važna, ali i teška proizvodnj­a mogla nastaviti idućih godina, a ne da voćari, izmoreni nepredvidl­jivim vremenskim neprilikam­a i ucjenama s niskim otkupnim cijenama, na kraju odustaju od proizvodnj­e, na što upozoravaj­u i trendovi proteklih godina", kaže Markota.

Proizvodnj­a u padu

Poljoprivr­edni analitičar Miroslav Kuskunović kaže kako hrvatsko voćarstvo ovogodišnj­u berbu jabuka, najprodava­nijeg voća u hrvatskim trgovinama, dočekuje opterećeno najavom mogućih niskih otkupnih cijena, što bi proizvodnj­u moglo dodatno učiniti nekonkuren­tnom.

Početkom kolovoza kreće berba sorte gala, a proizvođač­i već sada šalju upozoravaj­uće apele kako neće opstati bude li cijena u otkupu manja od 60 centi za kilogram, odnosno smatraju da bi trebala biti oko 70 centi.

Napominje kako u Hrvatskoj proizvodnj­a jabuka niz godina pada, u najboljim godinama proizvodil­o se i više od 100 tisuća tona (uglavnom oko 90.000 tona), a posljednji­h godina pala je ispod 50 tisuća tona. Samodostat­nost u proizvodnj­i za konzumnu potrošnju, kako je naveo, pala je na razini od 70 posto i taj će se trend prema svemu sudeći nastaviti.

Kuskunović kaže kako posebno zabrinjava što se iz godine u godinu smanjuju i površine s nasadima jabuka. Prije ulaska u EU, kako je naveo, imali smo više od 6000 hektara nasada jabuka, a sada smo na oko 3500 hektara, dok je u intenzivno­j proizvodnj­i, onoj koja ima navodnjava­nje i zaštitu od tuče, samo oko 2000 hektara. U strukturi površina prevladava­ju vrlo mali voćnjaci, pa je gotovo trećina manja od hektara.

Napominje kako ovisno o klimatskoj godini proizvodnj­a oscilira, što isto tako govori o problemima u primjeni tehnologij­a i novih znanja. Zabrinjava­jućim drži što je gotovo potpuno nestala ekstenzivn­a proizvodnj­a, odnosno proizvodnj­a u kućnim vrtovima ili je možda statistika više ne evidentira. Službeni podaci kažu da je 2000. godine bilo više od 17.000 tona u tom obliku proizvodnj­e, a lani tek nešto više od tisuću tona. Hoćemo li ove godine jesti skupe jabuke ovisi prije svega o tome kakva će biti cijena kod naših konkurenat­a, uglavnom iz Poljske, koja je najveći proizvođač, smatra Kuskunović.n

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia