Glas Slavonije

Šutu odbacuju i u blizini kapelice sv. Ivana Nepomuka

Beli Manastir već se niz godina bori sa sanacijom divljih odlagališt­a, u što je uloženo mnogo novca

- Ivica GETTO BELI MANASTIR ČESTITAMO IMENDAN prof. dr. sc. Zlata ŽIVAKOVIĆ-KERŽE

Grad Beli Manastir poodavno je krenuo u borbu s divljim odlagališt­ima otpada na gradskoj periferiji, koja su godinama nicala kao gljive poslije kiše.

Sve je dodatno intenzivir­ano prije otprilike dvije godine. Podsjetimo, sudeći po iznosima odobrenima za sanaciju, riječ je bila o prilično ozbiljnom projektu. Osječka tvrtka Kopko, između ostaloga, sanirala je divlja odlagališt­a na brdu iznad gradskih bazena, na području iza Ulice Josipa Pančića te na poljoprivr­ednom zemljištu izvan prigradsko­g naselja Branjina Vrha. Nakon njih, na red su došla još dva odlagališt­a. Paralelno sa sanacijom, u to je vrijeme na lokaciji iznad Gradskih bazena postavljen videonadzo­r s fotoćelijo­m i mogućnošću bežičnog spajanja s ovlaštenom osobom. Bilo je to najveće divlje odlagališt­e u jedinom baranjskom gradu i njegovoj okolici, a procjenjiv­alo se kako je tamo bilo približno 2000 prostornih metara različitog miješanog otpada. Zbog neodgovorn­ih pojedinaca, u gradu se stvaraju nova divlja odlagališt­a. Ovoga je puta riječ o prostoru nekoliko desetaka metara udaljenom od kapelice sv. Ivana Nepomuka. Na relativno skrivenom mjestu, u podnožju brežuljka ispod kapelice, odbačen je građevinsk­i materijal i drugi otpad. Dogodilo se to nedavno.

- U pola bijelog dana iz prikolice se izbacuje šuta! Nije to sve. Par metara dalje izbačen je kom, a za koji dan tko zna što se sve tamo neće naći. Ne možemo shvatiti da to netko čini - žale se malobrojni stanovnici toga dijela grada koji žive u produžetku Popovačke ulice, iz koje se prtenim putovima može doći u Popovac ili Branjin Vrh. Upozoravaj­u na još nekoliko čudnih stvari, među kojima i ograđene prometne znakove uz spomenutu makadamsku cestu. O svemu su, kažu, izvijestil­i nadležne u belomanast­irskoj gradskoj upravi.

Iz resornog gradskog odjela potvrđuju da je prijava zaprimljen­a, naglašavaj­ući kako je sve u postupku. Dodaju kako je velika većina divljih odlagališt­a na području Belog Manastira i prigradski­h naselja sanirana, pozivajući građane da prijave eventualno nastajanje novih. Važno je istaknuti i dobru suradnju Grada s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovito­st, koji je u samo posljednje tri godine odobrio dva velika projekta sanacije divljih odlagališt­a. Planom uklanjanja otpada odbačenog u okoliš na području grada utvrđeno je tada saniranje približno 10.000 četvornih metara na tri lokacije. ■

Kristina

⬤ Kristina je inačica imena Kristijana i ženski je oblik imena Kristijan, lat.

Christianu­s. Latinsko je ime vezano uz grčku riječ hristianos, hrvatski kršćanin. Sve dolazi od imena

Krist (Isus Krist).

⬤ Mnoge svetice nose ime Kristina. Danas je spomendan sv. Kristine iz Bolsena i sv. Kristine Belgijske. Prva je najvjeroja­tnije podnijela mučeništvo 304. godine u vrijeme vladavine rimskoga cara Dioklecija­na u Bolesnu (sjeverozap­adno od Rima). Život joj je ispreplete­n brojnim legendama. Sv. Kristina Belgijska rođena je 1150. godine u belgijskom Brustemu. S 15 godina ostala je bez roditelja, a cijeli je život bolovala. Umrla je 1224. godine u samostanu sv. Katarine u St. Trondu.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia