Glas Slavonije

Za plići džep smreka i bor, a za dublji - nordijska jela Cijene su više nego lani, u prosjeku 20 posto, a kreću se od 20 do 80 eura

- Ivan Alilović prof. dr. sc. Zlata ŽIVAKOVIĆ-KERŽE

Cijene božićnih drvaca na osječkim prodajnim punktovima veće su u prosjeku 20 posto u odnosu prema prošloj godini, no to se ipak ne odražava na prodaju. Kupaca, ističu prodavači, ne nedostaje, a unatoč ponekom prigovoru kako su preskupa, malo tko će zbog toga blagdane provesti bez tradiciona­lnog simbola Božića.

“Sve je otišlo gore"

U Sudskom prolazu kod glavne osječke tržnice na Gajevu trgu cijene drvaca kreću se od 20 do 80 eura, ovisno o tome želite li smreku, srebrni bor ili jelu, ili pak drvce u posudi (s korijenom) čije se cijene kreću od 30 do 40 eura. Mogu se ondje pronaći i vrlo rijetki primjerci kapitalaca za koje je potrebno izdvojiti 100 eura, a druga su krajnost grančice, koje stoje dva eura. Za čime vlada veća potražnja suvišno je i govoriti. - Cijene su više nego prošle godine, u prosjeku 20 posto, a kreću se od 20 do 40 eura za smreke i srebrne borove, cijene jela kreću se od 40 naviše rekao nam je jedan od prodavača kod glavne tržnice, koji nam je otkrio kako kupci nerijetko negoduju zbog visokih cijena, no ipak kupuju.

- To je tako, sve je otišlo gore, troškovi koje ćemo imati tijekom blagdana puno su viši, a na to sve dolaze i božićna drvca, pa je jasno da su kupci nezadovolj­ni. Međutim, ipak kupuju te najčešće odabiru jeftinije smreke - ističe prodavač na punktu kod "pije".

Na cestovnoj je liniji Osijek - Vukovar redovito prometovao autobus vukovarsko­g poduzetnik­a Đure Šarca. Prijevozno je poduzeće Šarca i Jakoba Landthera u potonjem vremenu u prijevoz uvrstilo još jedan autobus koji je prometovao na liniji Vukovar Vinkovci i Vukovar - Predgrađe.

Na nogometnom je igralištu kraj Drave odigrana posljednja nogometna utakmica jesenjega gradskog

⬤ 1923. 1930.

Na istom smo prodajnom mjestu od drugog prodavača doznali kako je "najbolja roba" otišla u prvim danima prodaje. - Oni koji imaju novca kupuju nordijske jele i one uvijek brzo planu. Sada idu manji i jeftiniji borovi koje si može priuštiti većina naših sugrađana - rekao je te dodao kako se brzo rasprodala i Pančićeva omorika, vrlo rijedak bor koji se prodavao po cijeni od 40 eura.

Zanimljivo je bilo čuti mišljenje naših sugrađana.

- Već godinama ne kupujem borove, imam umjetni, jer mi se zbog centralnog grijanja prirodni brzo osipaju, no ovi su doista krasni. Ne znam koliko su stajali prošle godine, ali ove mi se cijene čine korektnim - komentiral­a je jedna gospođa pokazujući na doista lijepu jelu po cijeni od 40 eura. Njezina prijatelji­ca s kojom je bila u društvu izrekla je nešto s čime bismo se mogli složiti: "Cijene nogometnog prvenstva između ŠK Građanskog i ŽŠK Makabija. Susret je završio pobjedom Građanskog­a 3:0. U predigri su pred brojnim gledatelji­ma odigrali zanimljivu prijateljs­ku utakmicu, također osječki klubovi ŠK Olimpija i ŠK Elektra. Susret je završio pobjedom nogometaša Olimpije, rezultatom 4:0.

Dugogodišn­ji urednik sportske rubrike osječkog dnevnog lista Glasa Slavonije, Nikola Ilić poginuo u prometnoj nesreći. Bio je dugogodišn­ji referent RK Grafičar.

⬤ 1979.

su OK, a druga je stvar što mi nemamo."

U eurima nije "ajme"

Na punktu u Retfali, u Naselju Ljudevita Posavskog, cijene su drvaca iste, obične smreke stoje od 20 do 35 eura, srebrni borovi od 30 do 40, a nordijske jele u prosjeku 60 eura, no desežu, iako rijetko, i višu cijenu. Za razliku od kolege s glavne tržnice, jedan od prodavača na ovom punktu svjedoči sasvim suprotnim reakcijama kupaca, pojavi koju zapravo nije tipična samo za ovaj slučaj, već je posljedica uvođenja nove valute.

- Kada smo prošle godine smreke prodavali za 150 kuna, reakcije ljudi bile su "ajme!", a sada ih bez prigovora kupuju po cijeni od 20 eura. Pogledajte, ovakvi se danas mogu prodati za 25 eura, a to je prošle godine bila nemoguća misija rekao nam je prodavač pokazujući na solidnu smreku visine oko 180 centimetar­a. Potvrđuje se tako i slučaju prodaje božićnih drvaca da svaka roba ima svoga kupca. Oni imućni i ne gledaju na cijenu, drugi pak negoduju, ali će si ipak priuštiti solidno drvce, dok umirovljen­ici i drugi građani slabije kupovne moći u pravilu kupuju ona najjeftini­ja, nerijetko i grančice koje stoje dva eura. ■

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia