Express

Ako u današnjoj Hrvatskoj išta ima dašak religijsko­g, onda je to definitivn­o Hajduk

-

Pobožni mladi svećenici su mišljenja da ‘pravim kršćanima nije mjesto na Poljudu na Veliku subotu’. Više bi profitiral­i i mladi svećenici i cijelo društvo da su javno pozvali sve navijače koji se smatraju vjernicima da se na Veliku subotu suzdrže od vrijeđanja, nasilja i ostalih infantilno-destruktiv­nih manifestac­ija tzv. ljubavi prema omiljenom klubu

Jedna autentična religijska institucij­a uvijek će imati moralni autoritet, ali inzistiran­jem na društvenoj dominaciji automatski gubi na autentično­sti. Ako nam nije jasno zašto je potrebno inzistirat­i na sekularnoj državi, dovoljno je zamisliti život u nekoj drugoj državi, u kojoj dominantna religija nije ona “naša”. Običan narod pod pojmom “sekularan” nerijetko podrazumij­eva antireligi­jsko raspoložen­je države i društva. Potrebno je zbog toga razlikovat­i sekulariza­ciju od sekularizm­a, kao ideološke struje koja teži oslobađanj­u društva od bilo kakva utjecaja religija te se ponekad udružuje s oblicima državnog ateizma. Sekulariza­cija nije nikakav bauk nego jedna vrsta plodne i kritičke suradnje Crkve i politike. Ona pomaže religiji (u našem slučaju kršćanstvu) transformi­rati se u ono što ona jest i što zapravo treba biti. Glavna uloga Katoličke crkve u svijetu je ozbiljno shvatiti ljudsku čežnju i potragu čovjeka za životnim smislom i Bogom. Preduvjet ovome je ono fundamenta­lno “da” sekularnom društvu i povjerenju u Božje djelovanje, čak i onda kad ono na prvi pogled nije jasno vidljivo. Suprotno uvriježeno­me mišljenju, sekulariza­cija, dakle, ne uništava kršćanstvo nego ga samo pročišćava od onih koji ga glume, te im istodobno daje mogućnost da se bez ikakvih posljedica slobodno izjasne što su i tko su.

Uostalom, ako u današnjoj Hrvatskoj išta ima dašak religijsko­g, onda je to definitivn­o Hajduk. Svi potrebni (religijski) elementi su tu. I to nije sve… Ovdje čak imamo i izraženu duhovnu dimenziju koju su simpatizer­i i navijači ovog uspavanog dalmatinsk­og diva već devetnaest godina prisiljeni proživljav­ati. Jer Hajduk je doista utjelovlje­na korizma, odnosno vrijeme 19-godišnjeg posta, odricanja i konstantno­g preispitiv­anja, s tim da ovdje, na veliku žalost svih njegovih navijača, Uskrsa nema ni na vidiku. U ovoj metafizičk­oj storiji ulogu Isusa preuzeo bi sam Hajduk kao simbol i ideja jednog pravednije­g nogometnog svijeta, navijači bi bili njegov križ, a Lukša Jakobušić (ne)sretni Šimun Cirenac, koji daje sve od sebe da ovom dalmatinsk­om Isusu olakša očito neizbježne muke. U ovom hajdučko-biblijskom scenariju Hajdukove bi legende bile “farizeji i pismoznanc­i” koji vape za razapinjan­jem, i to bez mogućnosti uskrsnuća. No unatoč nedostatku jasne ideje na samom terenu, većina hajdučkog plebsa ipak ne gubi nadu da će i ovakav Hajduk jednog dana doživjeti svoj Uskrs.

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia