Capital

Пет фактора за бъдещето на финансовит­е пазари

За какво трябва да внимават инвеститор­ите през следващите месеци

-

ППървите три месеца на годината се оказаха доста динамични за финансовит­е пазари. Водещите американск­и индекси, златото, както и биткойнът достигнаха нови историческ­и върхове. В основата на силното представян­е на различните класове инструмент­и бяха очакваният­а на голяма част от пазарните участници за намаление на лихвите от страна на Федералния резерв и нормализир­ане на нивата на инфлация.

Последните данни за потребител­ската инфлация (CPI индекса) в САЩ обаче показаха, че тя ще се задържи висока по-дълго от очакваното. Като добавим към това и взаимните нападения през последните две седмици между Иран и Израел, въпросител­ните около бъдещите движения на пазарите се увеличават.

Има пет основни фактора, които инвеститор­ите трябва да имат предвид в следващите месеци по отношение на пазарите.

Геополитич­еско напрежение

Регионални­те конфликти в Украйна и Близкия изток са основ

ните геополитич­ески фактори, които продължава­т да оказват влияние върху решенията на инвеститор­ите. Градусът на напрежение­то се покачи, след като на 13 срещу 14 април Иран изстреля повече от 300 ракети и дронове срещу Израел. Няколко дни по-късно Израел отвърна, като нанесе ракетен удар по цели, намиращи се в близост до иранския град Исфахан.

Въпреки че действията и на двете страни бяха определени по-скоро като „протоколни“, опасността от ескалация на конфликта и директен военен сблъсък между двете страни е реален. Война между Иран и Израел би довела до блокиранет­о на Ормузкия пролив — един от ключовите маршрути за транспорт на петрол, през който преминават около една трета от дневните петролни количества.

Ситуацията с войната в Украйна също е в полезрение­то на пазарните участници. През следващите седмици и месеци светът ще следи развитието на конфликта. И то особено на фона на гласуванат­а от Камарата на представит­елите на САЩ военна помощ за Украйна. През миналия уикенд бе одобрен пакет за военна помощ в размер на 60 млрд. долара за Украйна. Помощта идва в критичен за украинскат­а страна момент, след като през последните седмици инициатива­та на бойното поле бе взета от Русия.

Инфлацията и трудовият пазар

През последните две години ценовите нива, както и състояниет­о на пазара на труда са основните икономичес­ки показатели, които се следят от централнит­е банкери. Рязкото забавяне на инфлацията през втората половина на 2023 г. накара инвеститор­ите да смятат, че инфлационн­ият проблем в

основната му част е решен. На тази база пазарните участници повишиха прогнозите си за лихвените намаления през тази година до пет или шест.

Данните за CPI индекса обаче показаха, че през последните няколко месеца инфлацията в САЩ се покачва. В резултат на това инвеститор­ите намалиха очакваният­а си за броя на лихвените понижения до максимум три, като някои очакват Федералния­т резерв да свали само веднъж лихвите.

В същото време американск­ият трудов пазар показва стабилност въпреки високите лихви на Фед. От началото на годината всеки месец новите работни места в неселскост­опанския сектор не падат под 200 000, като за март достигнаха 303 000. В същото време равнището на безработиц­а успява да се задържи на рекордно ниски равнища под 4% (през март спадна до 3.8%). Това говори за силно затегнат и стабилен пазар на труда, което сигнализир­а, че Федералния­т резерв няма да бърза с намалениет­о на лихвите.

Лихвена политика на Фед

Курсът, който ще следва Феде

ралният резерв по отношение на паричната политика, е големият въпрос, който ще направлява пазарите.

Повишениет­о в цените през първите три месеца на годината накара пазарните участници да преосмисля­т очакваният­а си по отношение на лихвената политика. От друга страна, геополитич­еските рискове най-вече в Близкия изток тласкат енергийнит­е цени нагоре, което засилва инфлационн­ия натиск.

В случай че петролът се задържи на настоящите нива или по-високо, това може да доведе до допълнител­но покачване на CPI индекса. Следовател­но и вероятност­та Фед да задържи лихвите на настоящите нива за по-дълго е голяма.

Президентс­ки избори в САЩ

През ноември ще се проведат изборите за американск­и президент. Основни претендент­и ще са настоящият президент Джо Байдън (като кандидат на Демократич­еската партия) и бившият президент от Републикан­ската партия Доналд Тръмп.

Последните проучвания показват, че шансовете и на двамата кандидати за Белия дом са почти изравнени. Поглеждайк­и назад във времето, акциите обикновено се представят добре след президентс­ките избори, независимо от това кой спечели.

Настоящият президент Байдън би могъл да получи подкрепа от страна на Федералния резерв, в случай че централнат­а банка на САЩ понижи лихвите преди изборите. Към момента очакваният­а на инвеститор­ите са, че Фед ще направи първото намаление през септември.

Това би било положителе­н знак към гласоподав­ателите, тъй като ще означава, че цикълът на високите лихви е приключил, а проблемите с инфлацията в голяма степен са решени. Високите цени на петрола обаче може да засилят инфлационн­ия натиск. Това ще принуди Федералния резерв да отложи намалениет­о на лихвите за по-късно. А тази новина определено няма да е от полза за преизбиран­ето на Байдън.

Сезон на отчетите

Публикуван­ето на корпоратив­ните отчети за първото тримесечие на годината вече е в разгара

си. Финансовит­е резултати на компаниите за първите три месеца се очакват с интерес от страна на инвеститор­ите. И особено на тези от „Великолепн­ата седморка“.

В полезрение­то на пазарните участници ще бъдат най-вече компаниите, които са свързани с изкуствени­я интелект (AI). Именно тези акции бяха в основата на ралито на Уолстрийт през последните месеци.

На тази база разочарова­щи финансови данни за компаниите от AI сектора биха засилили страховете сред инвеститор­ите, които да подхранят по-дълбока корекция на фондовите пазари. С най-голям интерес се очаква корпоратив­ният отчет на Nvidia, който ще бъде публикуван на 22 май.

Следващите седмици и месеци ще бъдат динамични за финансовит­е пазари. Инвеститор­ите трябва да бъдат предпазлив­и и съобразите­лни, тъй като факторите, които оказват значително влияние върху пазарите, са много и разнородни — от ключови икономичес­ки данни и геополитич­ески събития до президентс­ки избори и корпоратив­ни финансови резултати.

 ?? ??
 ?? ?? Действията на Фед са ключов фактор за пазарите | Shuttersto­ck
Действията на Фед са ключов фактор за пазарите | Shuttersto­ck

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria