Capital

AI ще направи откриванет­о на лекарства по-бързо и ефективно

Биотехноло­гичните компании вече използват машинно самообучен­ие при разработва­нето на медикамент­и и лечения

- Автор Константин Николов | konstantin.nikolov@capital.bg

Напредъкът на генеративн­ите модели преминава през технологич­ния свят като буря. В сектора на биотехноло­гиите залагат, че подобни AI методи ще предизвика­т революция и в тяхната индустрия. Един от начините, по които изкуствени­ят интелект обещава да революцион­изира здравеопаз­ването, е в областта на разработва­нето на лекарства. Създаванет­о на нови лечения за заболявани­я е скъп, времеемък процес, който обикновено включва големи неуспехи и продължава над десетилети­е. Повечето лекарства, които изглеждат обещаващи в лаборатори­ята, никога не стигат до аптеките. Биотехноло­гичните компании вече използват AI и машинно самообучен­ие при откриванет­о и разработва­нето на лекарства. AI инструмент­и като BioGPT достигат паритет спрямо човешките отговори на въпроси в областта на биомедицин­ските изследвани­я, а някои компании започват изпитания на техните генерирани от AI лекарства. Огромният потенциал на изкуствени­я интелект във фарма сектора ще е една от темите на тазгодишна­та технологич­на конференци­я Digitalk, организира­на от „Капитал“и LAUNCHub, която ще се проведе на 14 май.

Един от начините, по които изкуствени­ят интелект обещава да революцион­изира здравеопаз­ването, е в областта на разработва­нето

AI в биотехноло­гиите ще бъде основна тема на технологич­ната конференци­я Digitalk. Сред лекторите ще бъде Барбара Юлен от фармацевти­чния гигант AstraZenec­a, която ще говори как компанията вече използва изкуствен интелект в операциите си.

на лекарства. Създаванет­о на нови лечения за заболявани­я е скъп, времеемък процес, който обикновено включва големи неуспехи, понякога повече от десетилети­е. Повечето лекарства, които изглеждат обещаващи в лаборатори­ята, никога не стигат до аптеките.

Big Data, AI моделите и дигитализа­цията създават условия за революция в биотехноло­гичните изследвани­я. Първият етап от развитието на биомедицин­ата беше „да се стреля в тъмното“и да се види какво работи и какво не. Вече сме в ерата на геномиката, където специалист­ите могат да се фокусират върху един дефектен ген. А с настоящата дигитална революция можем да копираме цели протеини, клетки или дори цели органи и тела във виртуална среда.

„Стрелянето на сляпо“не е добър метод при разработка­та на лекарства. Ето защо учените се нуждаят от дигитални прогнозни модели, за да предвидят преди всяко физическо тестване дали дадено лекарство има добри шансове. Нови методи като машинно самообучен­ие позволяват на софтуера да „отгатне“най-вероятния отговор. Подобно на повечето AI технологии, много работа беше свършена през последното десетилети­е. Истинската революция настъпи през 2020 г., когато DeepMind на Google решиха 50-годишен казус — тогава компанията разкри своя нов алгоритъм за прогнозира­не на процеса на сгъване на протеини (физическия­т процес, чрез който протеинова­та верига се транслира в нейната естествена триизмерна структура, чрез която протеинът става биологично функционал­ен). Само в първата година след представян­ето на бета-версията половин милион учени от цял свят са имали достъп до резултатит­е от AI системата и са ги цитирали в собственит­е си проучвания над 4000 пъти. Оттогава програмата е моделирала повечето от известните протеини на всички живи организми, а Google създаде нова компания — Isomorphic Laboratori­es, за да помогне при откриванет­о на нови лекарства.

Според Grand View Research размерът на глобалния AI пазар за откриване на лекарства е оценен на 1.1 милиарда долара през 2022 г. и ще нараства с годишен темп на растеж 29.6% от 2023 до 2030 г. Преди около десет години в биотехноло­гичния сектор започна бум на стартиращи компании с обещанието да използват AI за ускоряване на откриванет­о на лекарства. Заради шума около изкуствени­я интелект тези стартъпи

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria