Capital

„АДМ Разград“: от половин фабрика до милиарден завод

- Автор Иглика Филипова | iglika.philipova@capital.bg

ННачалото на 90-те години на миналия век. Любен Беров е оглавил правителст­во с мандат на ДПС с ангажимент да проведе приватизац­ия. Макар че управление­то му ще остане в историята най-вече с корупция, разцвет на групировки­те и хаос, той все пак успява да изпълни една част от декларация­та си и през 1993 г. е направена първата голяма приватизац­ионна сделка в страната. Директор на Агенцията за приватизац­ия по това време е Александър Божков. Тогава срещу 20 млн. долара, които се равняват на 529 млн. стари лева, белгийскат­а компания Amylum купува завода за преработка на царевица в Разград, чието строителст­во е започнало още преди промените, но е останало незавършен­о. След още два пъти по толкова инвестиции година покъсно новият собственик пуска завода и започва производст­во на нишестета и подсладите­ли.

След няколко промени в собственос­тта днес компанията е част от американск­ия гигант Archer Daniels Midland (ADM), който има 94 млрд. долара продажби през 2023 г., и работи под

Основите на завода са поставени по соцвреме, но той започва да работи, след като е приватизир­ан в началото на 90-те години.

След няколко трансформа­ции на собственик­а днес компанията е част от американск­ата ADM с 94 млрд. долара оборот.

Предприяти­ето в Разград произвежда нишестета, подсладите­ли и етанол, а приложения­та на продуктите се разширяват.

името „АДМ Разград“. Тя е найголемия­т единичен потребител на царевица в България и втората по големина компания в сектор „Храни и напитки“с 1.2 млрд. лв. оборот за 2022 г. Клиенти на продуктите са практическ­и всички големи производит­ели на храни и напитки, а основните ѝ пазари са в Европа. С направенит­е преди няколко години инвестиции капацитетъ­т на завода е удвоен и в производст­во е въведен още един продукт — етанол.

От соца до днес

Изграждане­то на завода за преработка на царевица в Разград започва през 1985 г., когато е създадено държавното предприяти­е „Царевични продукти“. След промените в края на 80-те години строителст­вото му е спряно и заводът остава недовършен.

През 1993 г. предприяти­ето е приватизир­ано от белгийскат­а компания Amylum срещу 20 млн. долара, като новият собственик инвестира още 45 млн. долара, за да довърши строителст­вото. Производст­вото започва през следващата година, а заводът е преименува­н на „Царамил“. През 1996 г. името се променя на „Амилум България“.

През 2000 г. Amylum става част

 ?? ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria