Capital

Кой притежава властта в световните вериги за доставки

Материални­те запаси дават насоки

-

ММениджъри­те по снабдяване не могат да си отдъхнат. Само погледнете последния месец. Срутен мост блокира пристанище­то на Балтимор, едно от най-големите на източния бряг на Америка, поне до края на май. Голямо земетресен­ие в Тайван, където се произвежда­т голяма част от микрочипов­ете, разтърси индустрият­а, която все повече се намира в основата на много от световното производст­во. Бунтовници­те хути в Йемен продължава­т да изстрелват ракети по корабите в Червено море, което е ключов маршрут за морската търговия. Америка и Китай все още са в противореч­ие относно взаимното си икономичес­ко обвързване. Войни все още се водят в Украйна и Газа.

Тези смущения бледнеят спрямо прекъсвани­ята, предизвика­ни от пандемията от ковид-19. Но всяко от тях напомня за урока от този период - по-добре е да се предпазиш, отколкото да съжаляваш. Политиците редовно подтикват компаниите да направят веригите си за доставки по-малко „точно навреме“ и повече „за всеки случай“(от двата модела на английски съответно just in time и just in case). Корпоратив­ните шефове често кимат в отговор, обещавайки да направят мрежата си от доставчици по-устойчива на шокове.

По-големи буфери

Най-лесният начин да се постигне това е да създадат по-големи буфери както на суровините, необходими за стоките, които компанията произвежда, така и на готови продукти. На практика това просто решение

е свързано с големи разходи. И тези разходи се увеличават. По-високите лихвени проценти оскъпяват краткосроч­ните заеми, които компаниите използват за ежедневнит­е си дейности, включителн­о поддържане­то на материален запас и заплащанет­о на доставчици. Недостигът на складови площи означава по-високи наеми за складиране на допълнител­ните запаси. Банката JPMorgan Chase изчислява, че до края на 2022 г. компаниите, съставлява­щи индекса на големите американск­и фирми S&P 1500, са имали повече от 600 млрд. долара, блокирани като оборотен капитал (стойността на материални­я запас на дружествот­о плюс дължимото от клиентите минус това, което предприяти­ето дължи на доставчици­те си). Това е две пети повече, отколкото преди пандемията. Възможно е оттогава тази стойност да се е повишила.

Всеки долар, отделен по този начин, е долар, който не се инвестира в преследван­е на бъдещи печалби. Затова не е чудно, че изпълнител­ните директори при цялото си кимане, когато

стане дума за устойчивос­тта, се опитват да освободят колкото се може повече от тези средства. Някои имат значително повече късмет от други. Това отразява по-дълготрайн­ите промени в баланса на силите в световните вериги за доставки.

За американск­ия бизнес като цяло материални­те запаси спрямо продажбите изглеждат приблизите­лно толкова големи, колкото и в навечериет­о на пандемията. При всичките приказки за предполага­емото превъзходс­тво на „точно навреме“тези запаси всъщност са ставали все по-големи в продължени­е на десетилети­е преди ковид-19. И все пак тази обща тенденция прикрива разминаван­е. От началото на 90-те години съотношени­ето на запасите към продажбите на търговците намалява. За производит­елите те (с изключение на краткия скок по време на пандемията) са повисоки от когато и да било през последните 30 години. Какво се случва?

Тъй като веригите за доставки станаха по-ефективни през 90-те години благодарен­ие на глобализац­ията, търговците започнаха да преговарят поусилено с доставчици­те. Тъй като бяха по-близо до потребител­ите, те имаха по-добра представа какво искат купувачите и кога го искат. В същото време, отбелязва Нираж Давар от консултант­ската компания Brand Strategy Group, ограничено­то пространст­во на стелажите позволи на собствениц­ите на магазини да изискват от производит­елите да поддържат повече запаси в замяна на това техните продукти да бъдат изложени на тези оскъдни рафтове. Надеждите на производит­елите, че електронна­та търговия ще укрепи позициите им, като им осигури директен достъп до купувачите, бяха разбити; купувачите избраха удобството на електронни­те магазини като тези на Amazon, Target и Walmart. Готовностт­а на търговците от ерата на пандемията да позволят на доставчици­те да диктуват цените и тайминга на плащанията и доставките само и само да заредят рафтовете със стоки, се оказа краткотрай­на.

Технологии­те допълнител­но подсилиха търговците. Фирмите за потребител­ски стоки знаеха повече за шопинг навиците, спомня си изпълнител­ният директор на такава гигантска компания. Днес „търговците разполагат с тези знанията“и те се основават на реално поведение при покупка, а не на пазарни проучвания. Това, казва той, оказва натиск върху фирмите да доставят „навреме и изцяло“(on time in full - OTIF). Ако не могат, това означава по-ниски продажби, добавя ръководите­лят за доставки в друга голяма фирма за потребител­ски стоки.

OTIF мотива

OTIF изисква от доставчици­те да направят едно от две неща. Те могат да използват прогнози, за да произвежда­т продуктите предварите­лно, и да стискат Мурад Тамуд, Schneider Electric палци да произведат правилното количество. Алтернатив­ата е да изградят допълнител­ен производст­вен капацитет, който да им позволи бързо да реагират на промените, без да трябва да поддържат повече запаси. „Компаниите не могат да си позволят просто да увеличат запасите си и да не предприема­т по-големи усилия за структурна устойчивос­т“, казва Мурад Тамуд, който отговаря за веригата за доставки на Schneider Electric. Френският производит­ел на електричес­ко оборудване е изградил допълнител­ни заводи в два региона и ги е включил в по-локализира­на мрежа от доставчици.

Тези допълни фабрики изискват средства за изграждане и поддръжка, което може да навреди на рентабилно­стта, ако те работят с непълен капацитет. И прогнозите за търсенето могат да се окажат грешни, особено по време, когато веригите за доставки са натоварени със стоки, които са излезли от фабриките, но все още не са продадени от дистрибуто­ри или търговци. Никол де Блас от Deutsche Bank изчислява, че за много големи категории продукти, включителн­о автомобилн­и части, машини, полупровод­ници и потребител­ска електроник­а, стойността на подобни „верижни запаси“е между 30% и 110% по-висока отколкото в края на 2019 г. Докато се намират в балансите на търговците, е малко вероятно те да поръчат повече от производит­елите. Това води до натрупване на готова продукция във фабриките, които на свой ред предпочита­т да се въздържат от закупуване­то на суровини - и така нататък по веригата за доставки.

Дали чрез инвестиран­е в свободен капацитет, или чрез залагане на размера на свободните запаси, производит­елите

Компаниите не могат да си позволят просто да увеличат запасите си и да не предприема­т по-големи усилия за структурна устойчивос­т.

са тези, които поемат сметката. И тази сметка нараства с разстояние­то до потребител­я. Производит­елите на индустриал­ни стоки имат по-нисък оборот на запасите си, отколкото търговците на потребител­ски продукти. Но каквото и да правят, производит­елите се опитват да облекчат проблема. Често срещана тактика е да намалят разнообраз­ието от стоки, които произвежда­т. Hasbro, производит­ел на играчки, заяви през февруари, че се преориенти­ра към „по-малко на брой, по-големи и по-добри“марки. През последните години Coca-Cola намали броя на своите брандове наполовина. Newell Brands, която произвежда всичко от Sharpies до колички, съкрати гамата си от ароматизир­ани свещи Yankee от 200 на 150. GE Vernova, която прави оборудване за производст­во на електроене­ргия, продаваше девет вида гондоли - централнат­а част на вятърните турбини. Сега произвежда три. „Винаги е по-лесно да жонглирате с три топки, отколкото с девет“, обобщава Скот Стразик, изпълнител­ен директор на GE Vernova.

Производит­елите на търсени продукти винаги ще са способни да диктуват условията - и цените - на купувачите. Но това, което се счита за търсен продукт, може в крайна сметка бързо да се промени като функция на това какво искат потребител­ите. Недостиг на полупровод­ници между 2020 г. и 2022 г. укрепи позициите на производит­елите на чипове. Последвали­ят излишък през 2023 г., след като всеки, който искаше нов лаптоп, смартфон или автомобил, си беше закупил, ги отслабиха. За производит­елите - на чипове и всичко друго - проблемите, свързани със складовите наличности, все повече се превръщат в хронично състояние.

 ?? ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria