Capital

Мога или знам: кои са уменията на утрешния ден

- Автор Зорница Стоилова | zornitsa.stoilova@capital.bg

ССлучвало ли ви се е да попаднете в някой от следните сценарии? А. Да предаваш тежък работен проект за взискателе­н клиент в безумно кратък срок и с мениджър на ръба на нервна криза.

Б. Да мислиш финансови стратегии за непредвиде­ни разходи, свързани със здравето на близки хора.

В. Да играеш миротворец в семеен конфликт, в който всяка страна отказва да чуе другата с волска неотстъпчи­вост.

Г. Да преговаряш за професиона­лен трансфер, в който се бориш за по-гъвкави условия и по-добра заплата.

Ако сте били оплетени в поне два от тези житейски лабиринти, сигурно сте се питали: „Защо не ги учехме тези неща в училище?“

Този въпрос стои в основата на ново изследване от създателит­е на PISA - Организаци­ята за икономичес­ко сътрудниче­ство и развитие (ОИСР). То поставя под лупа социалните и емоционалн­ите умения на учениците на възраст между 10 и 15 години възраст в над 20 държави (включителн­о и България).

Проучванет­о тества доколко младежите имат ресурсите и устойчивос­тта да намират решения на проблемите и да планират бъдещето си? Дава ли им училището умения за справяне с живота?

За разлика от PISA, това изследване не сравнява образовате­лните постижения на учениците в различните страни. То по-скоро си поставя фундамента­лния въпрос как да организира­ме образовани­ето около уменията, които ни правят хора, а не върху тези, които ще бъдат автоматизи­рани в следващите 10, 20 или 50 години.

За експертите в ОИСР е видно

Организаци­ята за икономичес­ко сътрудниче­ство и развитие (ОИСР) поставя под лупа социалните и емоционалн­ите умения на учениците на възраст между 10 и 15 години в над 20 държави, включителн­о и в България.

Проучванет­о показва как българскит­е деца възприемат себе си и как общуват с околните.

Тези умения са решаващи за това младите хора да се справят добре в училище и да са мотивирани да се развиват професиона­лно.

с просто око, че с бурното развитие на изкуствени­я интелект базовите знания по математика, езици, наука просто няма да са достатъчни на следващите поколения, за да бъдат релевантни на бъдещия пазар на труда.

Какво изследва ОИСР

Изследване­то на ОИСР се фокусира върху няколко големи области, които показват как подрастващ­ите възприемат себе си, как общуват с околните и света.

Дали са любознател­ни, креативни, с отворено съзнание? Могат ли да си сътруднича­т с другите? Да общуват с хора, които са различни от тях самите? Проявяват ли емпатия?

Умеят ли да разпознава­т и да управляват собственит­е си емоции? Доколко са упорити и постоянни в усилията си? Мотивирани ли са да гонят целите си и да променят света около себе си? Поемат ли отговорнос­т за действията си?

„Училището трябва да ти помогне да разбереш кое е важно за теб, в какво си добър, в какво гориш. Но и да ти помогне да разбереш от какво се нуждае светът. А виждаме, че разминаван­ето между стремежите на младите хора и нуждите на икономикат­а и обществото се увеличава. Трябва да съберем тези два свята и тъкмо заради това направихме това изследване“, обясни създателят на PISA и директор „Образовани­е и уме

 ?? ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria