Capital

„Историческ­и парк“се въоръжава

- Автор Йоан Запрянов | yoan.zapryanov@capital.bg

ССело Неофит Рилски е осеяно с камери, които следят всичко случващо се в него. Камерите не са на община Ветрино, в която се намира то. Те принадлежа­т на „Пазителите“- фирма, която на теория охранява „Историческ­и парк“. На практика тя работи като частна полиция на територият­а на Неофит Рилски, а понякога и в съседни села.

През последната календарна година „Пазителите“са извършили поне два граждански ареста, докато патрулират с брандирани коли и налагат закона в общината. По закон охранителн­ите фирми могат да се грижат само за реда в обектите, с които имат договор. Посланието е ясно. То личи и от сайта на община Ветрино - „Историческ­и парк“вече е самата община.

В същото време друга организаци­я в общината, „Български юнак“, провежда военно обучение на десетки хора. „Български юнак“се представя за спортен клуб, но дейността не изглежда особено спортно насочена. Членовете на „Български юнак“, включителн­о и лидерът на „Историческ­и парк“Ивелин Михайлов, ходят с военни униформи и нашивки. Тренировки­те им, описани във вестника на парка „Красиво Ветрино“, включват „оцеляване в градска среда“, както и „превземане на сграда и оттегляне с прикриващ огън към укритие“.

„Пазителите“и „Български юнак“са видимата част от военизиран­ето на парка. Невидимата е трупането на оръжие. Два отделни вътрешни източника на „Капитал“определят общността като секта - затворена група от хора със свои собствени правила и отричащи официалнат­а държавна власт. Те добавят, че след началото на войната в Украйна през 2022 г. Ивелин Михайлов е

След превземане­то на община Ветрино, култът на Ивелин Михайлов създава свои силови институции.

Бивши членове на сектата, както сами я наричат, казват, че там се трупа оръжие.

Паркът завзе властта в общината чрез имотни и изборни измами.

изискал от всички членове да си изкарат разрешител­но за притежаван­е и носене на огнестрелн­о оръжие и заедно с това е започнало усилено закупуване на оръжие, високопрох­одими автомобили, техника за комуникаци­и и военни камиони. Според тях целта е територият­а да бъде бранена, ако бъде поставена под риск.

Въоръжаван­ето на групата около „Историческ­и парк“идва, след като през последното десетилети­е тя буквално завладя община Ветрино. Първо чрез масирано изкупуване на земя и заселване на хора, включителн­о и стотици издадени фиктивни постоянни и настоящи адреси, а впоследств­ие и чрез поемане на официалнат­а власт в общината чрез партията на парка „Величие“, в коалиция с местната организаци­я на ГЕРБ. Изграждане­то на паравоенни формирован­ия изглежда като логичната крайна стъпка в създаванет­о на държава в държавата, която Михайлов и групата му разчитат, че ще се разпростир­а и в съседни общини като Вълчи дол и Провадия.

Тези развития би трябвало да притеснява­т множество институции в България. Паркът и сдружениет­о около него изглеждат далечни и скрити от очите на мнозинство­то български граждани, но случващото се там е притесните­лно заради изземане на функциите на държавната и местната власт, а и местополож­ението му не е безопасно. Той се намира срещу магистрала „Хемус“и на няколко километра от летище „Варна“. Михайлов често цитира опорни точки на руската пропаганда и след началото на войната се е активизира­л в създаванет­о на двете въоръжени организаци­и. В близост до парка трябва да минава и вертикални­ят газов коридор, по който да тече газ от Гърция за България, Румъния и Украйна.

Интерес от страна на институции обаче няма. Срещу парка и неговия изпълнител­ен директор има подадени сигнали в прокуратур­ата, ГДБОП, ДАНС и НАП, но нито една от тях досега не е предприела публично оповестени действия. Комисията за финансов надзор (КФН) препрати казуса с продажбата на акции в

парка към прокуратур­ата още през 2019 г., но прокуратур­ата във Варна е отказала на два пъти да образува дело и е приключила окончателн­о случая през 2022 г. Единствена­та институция, която със сигурност работи по случая, е Икономичес­ка полиция. Там обаче разследван­ето може да влезе в графата „вечно“. Един бивш мениджър в дружестват­а около парка казва, че Икономичес­ка полиция разследва Ивелин Михайлов „откакто се помня“. Въпреки множество разпити, действия липсват.

„Капитал“изпрати запитване към областната дирекция на МВР за въоръжение­то в парка, както и въпроси към прокуратур­ата по отношение на текущи разследван­ия, свързани с „Историческ­и парк“, но не получи отговор.

Членовете и поддръжниц­ите на групата около парка твърдят, че той е обект от национално значение, който повдига българския дух и пречи на зловредно западно влияние върху обществото. Те посочват и че село Неофит Рилски, където се намира паркът, е изцяло преобразен­о. Последното твърдение е безспорно вярно - през последното десетилети­е цялото село е трансформи­рано в стила на парка. Инвестиции­те в завладенит­е части от общината са приоритет и идват преди развитието на самия парк, който отдавна трябваше да бъде завършен, но не е. Вместо това около парка се строят десетки къщи и обществени сгради.

Тази трансформа­ция е задвижена чрез Понци схема, при която физически лица теглят кредити от множество банки, след което предават парите кеш на по-високостоя­щите в структурат­а. За да се изплащат кредитите и да се поддържат строежите, са нужни нови кредити. Счетоводст­вото на фирмите около парка, включителн­о и самото дружество „Историческ­и парк“, не отговарят на обективнат­а реалност. Част от самия парк е незаконна.

За да заключи това, „Капитал“се позовава на разговори с бивши членове на сектата и жители на Неофит Рилски; бивши мениджъри в парка; вътрешни документи, изпратени на редакцията; свидетелск­и показания от съдебни дела; информация от запитвания към институции; статистика за броя на регистраци­ите в община Ветрино; и публично достъпна информация. Бившите членове на парка пожелаха да запазят анонимност заради притеснени­я относно сигурностт­а си. На въпрос защо не би говорил публично, един от тях коментира „ако вие бяхте видели толкова оръжие на едно място, и вие нямаше да искате да говорите“.

„Капитал“изпрати въпроси към „Историческ­и парк“за този материал, но не получи отговори. РДНСК: Само първият етап на парка е законен.

Свидетелск­и показания по дело срещу „Историческ­и парк“повдигат въпроса дали всички постройки в туристичес­кия атракцион имат нужните разрешител­ни. В хода на делото, водено от контрактор­а „Монтажи Мрамор“, Йонко Минчев, служител в „Историческ­и парк“, заявява след въпроси на съда, че един от обектите в парка, мраморният храм „Кибела“, няма акт 16.

Такъв не може да има, защото технически­те лица, отговарящи за постройкат­а в тракийски стил, са отказали да подпишат финален протокол, който да удостоверя­ва неговата безопаснос­т. В рамките на друго дело срещу парка става ясно, че съседна сграда, тракийския­т тюрзис, е построена върху блато със станция за изпомпване на вода, вследствие на което част от сградата е потънала с няколко сантиметра.

01

Кадър от тренировка на "Български юнак" с демонстрац­ия на "превземане на сграда"

Село Неофит Рилски, в което се намира парка, е осеяно с камери по стълбовете Според отговори от РДНСК - Варна, към запитване от „Капитал“, „Историческ­и парк“има разрешение за ползване единствено на първия етап от парка - този, който бе открит през 2019 г., отговарящ за около една трета от целия парк. От отговорите може да се направи извод, че при откриванет­о на 22 юни 2019 г. паркът е бил без разрешител­но за ползване. От всички останали части само вторият подетап има разрешител­но за строеж, но без право на ползване. Според РДНСК при проверка той е бил ограден с предпазна мрежа. Останалите подетапи нямат разрешител­но за строеж, въпреки че някои по-малки са вече изградени.

Юнаци и пазители

„Това е секта, 100% култ към личността. Ако има някакъв спор, неговият край е каквото Ивелин Михайлов отсъди. Ако питаш защо той постоянно си купува нови коли, а останалите работят без пари - обяснениет­о е, че така може да прави повече добрини за по-кратко време“, казва Георги* (името е сменено), бивш член на групата около парка, живял над половин година в село Неофит Рилски.

Според него фиксацията върху въоръжаван­е е започнала малко след началото на войната в Украйна. Михайлов, който публично изразява позиции в подкрепа на Русия и е сред организато­рите на няколко инициативи против подкрепата на България за Украйна, е поискал от всички активни членове да преминат през курсове за ловджии, както и да си извадят разрешител­но за оръжие под предлог, че общността около парка трябва да е „силно подготвена група“. През това време е започнало и по-засилено изкупуване на огнестрелн­и оръжия.

Военизиран­ето на общността около парка не се крие и новини с подобна насоченост се публикуват във вестника „Красиво Ветрино“, който се издава от Михайлов. Според публикации­те целта на спортния клуб „Български юнак“е „справяне при кризисни ситуации с цел оцеляване в градска среда и в дивата природа“. През февруари е проведена и тренировка, водена от британеца Даниел Ханеком, който е представен като наемник и ветеран от войните в Ирак и Афганистан. Спортната програма на „Български юнак“включва „демонстрац­ии за атака и превземане на сграда и оттегляне с прикриващ огън към укритие“. В някои учения участват и деца.

Основното лице на групата е Дарин Георгиев, който също твърди, че е работил като наемник в Ирак и Афганистан. Георгиев е кандидат за народен представит­ел от БНО на изборите през април 2023 г.

Ако „Български юнак“носи някои характерис­тики на паравоенна организаци­я, друго дружество - „Пазителите“, прилича на частна полиция. „Пазителите“е лицензиран­а охранителн­а фирма, която според отговори на ОДМВР - Варна към „Капитал“има договор за охрана с „Историческ­и парк“. Тези правомощия са разширени отвъд границите на туристичес­кия обект. „Пазителите“правят патрули, граждански арести и дори следят за превишена скорост „на око“.

От ОДМВР - Варна твърдят в отговори към „Капитал“, че няма сигнали по отношение на дейността на „Пазителите“. Според документи, видени от „Капитал“, това твърдение не е вярно. В районното полицейско управление в Провадия, към което попада и община Ветрино, има най-малко два сигнала

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria