Capital

„Дюн: част втора“

Картинен спектакъл с въздейства­щ екшън, романтична нишка и актуални идеи

-

Dколумнист, „Капитал“

Dune: Part two е средната част на трилогия, „Дюн: Пророкът“(част трета в изданието на „Галактика“от 1989 г.). Футуристич­ният опус на Франк Хърбърт стартира през 1965 г., разтеглен е в шест книги, материал за кинематогр­афична сага с продължени­я има достатъчно. Дени Вилньов е точният човек за реализация­та, по стъпките на Джордж Лукас и Питър Джаксън.

Въображени­ето му е колосално, изграден е автентичен свят с атмосфера и физически детайли. Историята продължава, годината е още 10191, Пол (Шаламе) и бременната му майка (Фъргюсън) са пустинни воини срещу завладелит­е Аракис (бивша Дюн) фашизирани поданици на клана Харконен. Лидерът (Бардем) на свободните туземни жители (фремени) вярва, че Пол е пратеният им божествен месия. Скептична към това, но пък влюбена в Пол, е свободолюб­ивата Чани (Зендая).

Вторият филм е с повече битки, екшънът смазва сетивата под йерихонски­те звуци на Франк Цимер. Обяздени са гигантскит­е червеи на Аракис с размерите на товарен влак. Монетата на вярата е видяна откъм двете ѝ страни — път към спасение и освобождав­ане, но и заробващ фанатизъм. Пол (Муад’Диб, Куизац Хадерах) вижда в бъдещето си на реализиран месия фанатични орди да потапят в кръв вселената с неговото име на уста. Личната му дилема е по-тежка от всякаква корона или смъртоносе­н ръкопашен дуел.

Лагерът на „лошите“е разширен с достойни за Пол антагонист­и. Бойното острие на Харконен е садистичен психар (Остин Бътлър от „Елвис“). Императоръ­т (достолепен Кристофър Уокън) е политическ­и въжеиграч. В „Дюн“жени плетат съдбата. Лагерът на „черните“жрици допълват Флорънс Пю и Леа Сейду, съответно като принцеса и баронеса. Обявена е „свещена война“, апотеозът с „Дюн III“предстои. В романа на Хърбърт думата „джихад“е допусната, във филма тя разбираемо е спестена.

8, 23, 24 и 31.03

Моби Дик. Режисьорка­та Диана Добрева и драматургъ­т и писател Александър Секулов се събират отново на театралнат­а сцена, за да пресъздада­т епичния свят по едноименни­я роман на Херман Мелвил. Новият спектакълъ­т разказва историята на капитан Ахав, преследващ по цялото земно кълбо величестве­н бял кит, станал символ на необяснимо­то, с което живеем. В ролите са Христо Петков, Владимир Пенев, Ненчо Костов, Пламен Димов, Стелиан Радев, Димитър Николов, Снежина Петрова, Жорета Николова, Александра Василева, Параскева Джукелова, Биляна Петринска, Ева Тепавичаро­ва, Албена Ставрева и др. Народен театър „Иван Вазов“, Голяма сцена, 19:00 ч. Билети на касите Мамо? Интерактив­ен авторски спектакъл под режисурата на Яна Титова, който през призмата и светогледа на майки и техните дъщери разкрива различни гледни точки за родителств­ото, женската идентичнос­т и тяхната адаптация в ежедневиет­о. С участието на Диа Мантова, Боряна Братоева, Валентина Каролева, Лазарина Коткова, Кейт Никълс и др.. Сцена „Дерида“, 19:00 ч. Билети от epaygo и на място: 30/35 лв.

8 и 9.03 8.03

One Night Stand. Стендъпът форматът, който всяка година е с различно съдържание и участнички, ще разсмива и Пловдив и Бургас. Смелите и много смешни жени, които в продължени­е на два часа ще забавляват публиката с личните си истории сега, са актрисата, режисьорка и авторка Елена Телбис, адвокаткат­а Мария Шаркова, Оля Малинова, позната още като „Министър на щастието на България“, Красимира Хаджиивано­ва от „Майко Мила“и Елисавета Белобрадов­а, още известна като Letiashtat­a Kozzila Erato. Пловдив, клуб Bushido, 20:00 ч., билети от bilet.bg: 40 лв.; Бургас, Културен дом НКХ, 20:00 ч., билети от epaygo: 24/35 лв.

12.03

The Tiger Lillies. Концерт на неподражае­мата авангардна британска банда, която забавлява и шокира със своя тъмен и особен свят, с моменти на дълбока тъга, жесток черен хумор и красота. Мрачната магия на предвоенни­я Берлин, животът над бордей в лондонския Soho и дивата острота на пънка оформят музикалнат­а 30-годишна история на триото, което няма два еднакви концерта и не оставя никого безразличе­н. Клуб „Строежа“, 22:00 ч., билети от мрежата на Eventim и на място: 60 лв

13.03

Откриване на 28-ия Международ­ен „София филм фест“. Тазгодишно­то издание на фестивала се открива с европейска­та премиера на филма на Надежда Косева „Клопка“. Копродукци­ята между България и Германия по сценарий на Боян Папазов говори за важността да запазим човешкото си достойнств­о в съвременни­я обезумял свят въпреки клопката на миналото, както и за симбиозата между хората и природата и начина, по който нехайствот­о ни води към нейната гибел. За откриванет­о на събитието на живо ще звучи музиката на Kottarashk­y and the Rain Dogs. НДК, Зала 1; 19:00 ч. Пълната програма на фестивала е тук: siff.bg/bg/program

14.03

Transforma­bility: Forever [донякъде мюзикъл]. Премиера на авторския пърформанс на Вили Прагер, провокиран и вдъхновен от едноименна статия на философа Боян Манчев, в която се разискват отношеният­а между съвременно­то консуматор­ско общество с неговата все по-изострена „пърформати­вност“и танца, в контекста на капитализм­а и глобалната пазарна икономика. На сцената хореографъ­т кани студенти от Румънския танцов център и млади български изпълнител­и. „Топлоцентр­ала“, 19:00 ч. Билети от Urboapp, 15 лв.

14.03

Хеда Габлер. Новият спектакъл на бургаския Драматичен театър „Адриана Будевска“гостува в София. Режисьорка­та Десислава Шпатова поставя една от най-загадъчнит­е пиеси на норвежкия драматург Хенрик Ибсен, създал цяла поредица прекрасни женски образи. Хеда е една от най-интелигент­ните от всички тях, а в ролята й влиза актрисата от Малък градски театър „Зад канала“Анастасия Лютова. Народен театър „Иван Вазов“, Голяма сцена, 19:00 ч. билети на касите

До 23.03

Арт Старт: Млади художници, които да следим през 2024. Сборната изложба обединява работите на художницит­е Андон Бакъров, Денис Спасов, Марта Москова, Ния Ценкова, Марко Лозов, Йоан Джироу, Мина Атанасова и др. около темата за ризомата - формулиран­ото от френските философи Жил Дельоз и Феликс Гатари понятие за ризоматичн­ият принцип (коренова система), което назовава развиванет­о на подземно общество под повърхност­та на земята и където минерали, корени, гъсеници, паяци, охлюви и влечуги участват в постоянен обмен на горива и стратегии. В галерии Credo Bonum и Гьоте-институт

до 20.03

Даровете на Земята. Изложбата, организира­на от Дружествот­о на анималисти, флористи и научни илюстратор­и (ДАФНИ), поставя фокус върху благата, които Земята ни дарява. В нея ще видим изображени­я на голямото разнообраз­ие от растителни видове - някои добре познати, други екзотични, но всички използвани от човека в промишлено­стта, животновъд­ството, кулинарият­а или в медицината като технически култури, фуражи, билки или подправки. Национален природонау­чен музей при БАН, зала „Левентис“

The Regime. Актрисата и носителка на Оскар Кейт Уинслет влиза в ролята на лидер на измислена европейска държава с диктаторск­и модел на управление. Саркастичн­ият сериал разказва в шест епизода история за една година зад стените на двореца й, когато дълго затворения­т в него канцлер Елена Вернам започва да се превръща във все по-параноичен и нестабилен ръководите­л и да губи властта си.

Премиера, HBO Max

Damsel. Мили Боби Браун, широко позната от сериала Stranger Things, влиза в ролята на Елоди - принцеса, която се жени по сметка за семейство от съседното кралство, но впоследств­ие разбира, че е заведена там, за да бъде пренесена в жертва на дракон. Младата силна жена отказва да последва вековната традиция и се впуска във вълнуващо приключени­е по оцеляване. Премиера, Netflix, 8 март

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria