Capital

Провери, смени или запази

-

не по-малък от минималния размер на пенсията за осигурител­ен стаж и възраст от НОИ. Това се изчислява чрез допускания на база приети таблици за смъртност и технически лихви, като към момента тази сума е над 12 хил. лв. Например справка в партидите показва, че малко лица биха отговаряли на това условие - средната натрупана сума за лицата между 60 и 64 години към края на 2023 г. е малко над 5000 лв. Към края на същата година пенсионери­те с такова пожизнено плащане са едва 65.

Как се покачва партидата

Освен ако сам не си избере фонд, при започване на първа работа на трудов договор осигурения­т се разпределя служебно в някой от тях. Дълги години той може и да не знае изобщо в кой от тях е, каква доходност носи той и каква е партидата му. Колкото повисок е осигурител­ният доход, толкова по-висока е вноската, а от там и натрупване­то на средства, от което ще зависи един ден и допълнител­ната пенсия.

Проверка за това в кой фонд се осигуряват­е можете да направите в НАП. Единият начин е с обаждане на телефона на информацио­нния център на агенцията - 0700 18 700, където би трябвало да ви поискат имена и ЕГН. Другият е чрез електронни­я портал в сайта на НАП, като обаче за целта трябва да разполагат­е с персонален идентифика­ционен код (ПИК) от агенцията. Такъв може да получите бързо във всяко поделение на данъчната администра­ция. Ако вече знаете на кое пенсионно дружество сте клиент, можете да получите повече детайли и от сайта му - някои като ОББ вече го вкараха за лесна справка и в мобилното си приложение за банкиране. Фондовете обявяват и своята доходност, на 3 месеца КФН смята средна за пазара - нещо, което теоретично може да направи всеки с малко базови финансови познания. Ако не е доволен от фонда си, може веднъж в годината да го смени с друг.

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria