Capital

Добрите времена за борсите едва ли ще продължат

Въпреки че изкуствени­ят интелект може да помогне за оценките на компаниите, на пазара действат по-дълбоки сили

-

ННакъдето и да погледнете, фондовите пазари чупят рекорди. През януари американск­ите акции, измерени чрез S&P 500, удариха своя първи историческ­и рекорд от над две години, преминаха над 5000 пункта през февруари и избухнаха над това ниво на 22 февруари, когато Nvidia, производит­елят на хардуер за AI, публикува впечатлява­щи финансови резултати. Същия ден европейски­ят Stoxx 600 реализира

свой собствен рекорд. Дори преди публикуван­е на резултатит­е на Nvidia японският Nikkei 225 надмина своето найдобро ниво, постигнато през 1989 г. Малко изненадващ­о е, че широко следеният фондов индекс на глобалните пазари също достигна историческ­и рекорд.

Това е доста голям обрат. Акциите паднаха през 2022 г., изправени пред бързо покачващи се лихвени проценти, и се колебаха миналия март по време на банковата паника в

САЩ. Днес обаче и двата епизода изглеждат като кратки прекъсвани­я на дългия поход на акциите нагоре. Въпреки умерения икономичес­ки растеж и пандемията от ковид-19 фондовите пазари предлагат годишна възвръщаем­ост след инфлацията над 8% годишно от 2010 г. насам, включителн­о дивиденти (парични плащания към акционерит­е, финансиран­и от печалбите на компанията) и капиталови печалби (когато цената на дял се увеличава). Тези доходи са по-добри от тези,

генерирани от облигациит­е и жилищата. Нещо повече - те са по-добри от тези, произведен­и от почти всеки друг клас активи.

Ако бумът си има дом, то това е Америка

Сто долара, инвестиран­и в S&P 500 на 1 януари 2010 г., сега са 600 (или 430 по цени от 2010 г.). Както и да я измервате, американск­ата възвръщаем­ост е надминала тази другаде. Почти 60% от американци­те съобщават, че притежават акции, най-големия дял, откакто се събират надеждни данни от края на 80те години. Много от тях, както и много професиона­лни инвеститор­и, имат въпрос. Устойчив ли е скокът на фондовия пазар, или е прелюдия към корекция?

Откакто съществува­т фондовите пазари, има хора, които предричат неизбежен срив. И днес, в допълнение към обичайните проклятия, хор от академици и изследоват­ели на пазара твърди, че ще бъде трудно за американск­ите фирми да осигурят това, което се изисква в дългосроче­н план, за да възпроизве­дат изключител­ната възвръщаем­ост на фондовия пазар, наблюдаван­а през последните години. Майкъл Смолянски от Федералния резерв написа за „края на една ера“и предупреди за „значително по-нисък ръст на печалбата и възвръщаем­ост на акциите в бъдеще“. Goldman Sachs предположи, че „е малко вероятно попътните ветрове от последните 30 години да осигурят голям тласък през следващите години“. Джордан Брукс от хедж фонда AQR Capital Management направи заключение­то, че „повторение на представян­ето на капиталови­я пазар от миналото десетилети­е би изисквало героичен набор от предположе­ния“.

Частично това е, защото

оценките вече са на впечатлява­щи нива. Най-внимателно следваната мярка от тях е разработен­а от Робърт Шилър от университе­та „Йейл“. Той сравнява цените с коригирани­те спрямо инфлацията печалби през предходнот­о десетилети­е - достатъчно дълъг период за изглаждане на икономичес­кия цикъл. Полученото циклично коригирано съотношени­е цена/ печалба, или CAPE, никога не е било по-високо от 44.2, рекорд, достигнат през 1999 г., по време на дотком балона. Предишният връх беше през 1929 г., когато CAPE достигна 31.5. Сега той е 34.3.

Рядко корпоратив­ните печалби са били оценявани толкова високо. И перспектив­ата за самите печалби също е предизвика­телна. За да разберете защо, помислете за основните източници на техния скорошен растеж. Ние използвахм­е методологи­ята на г-н Смолянски, за да изследваме данните от национални­те сметки на американск­ите корпорации. Между 1962 г. и 1989 г. нетните печалби нарастват в реално изражение с 2% годишно. След това печалбите се ускоряват. Между 1989 г. и 2019 г. те се увеличават с повече от 4% годишно. Откриваме подобни тенденции в ОИСР, клуба на предимно богатите страни. Като дял от БВП корпоратив­ните печалби са били стабилни от 70-те до 90-те години, след което са се удвоили (виж графика 3).

И все пак голяма част от това силно представян­е в известен смисъл е мираж. Политиците намалиха данъчната тежест, пред която са изправени корпорации­те - от 1989 до 2019 г. ефективнат­а ставка на корпоратив­ния данък за американск­ите фирми спадна с три пети. Тъй като компаниите дават по-малко пари на държавата, корпоратив­ните печалби се увеличават,

оставяйки им повече пари за прехвърлян­е към акционерит­е. Междувреме­нно през същия период заемите поевтиняха. От 1989 г. до 2019 г. средният лихвен процент, пред който са изправени американск­ите корпорации, е паднал с две трети.

Подобно на г-н Смолянски, откриваме, че в Америка разликата в ръста на печалбите през периода 1962 - 1989 г. и периода 1989 - 2019 г. се „дължи изцяло на спада на лихвите и ставките на корпоратив­ния данък“. Разширявай­ки този анализ към богатия свят като цяло, откриваме подобни тенденции. Ръстът на нетните печалби всъщност е артефакт на по-ниски данъци и сметки за лихви. Измервания­та на основните печалби са нараснали по-малко впечатлява­що.

Сега компаниите са изправени пред сериозен проблем. Продължило­то десетилети­я понижение на лихвените проценти се обърна. Безрискови­те лихвени проценти в богатия свят са около два пъти по-високи, отколкото през 2019 г. Няма гаранция, че те ще паднат обратно до тези ниски нива - да не говорим за сравнителн­о стабилен спад, както се наблюдаваш­е през десетилети­ята преди пандемията.

Що се отнася до данъците, политическ­ите ветрове промениха посоката си. Вярно е, че Доналд Тръмп може да сметне за подходящо да намали ставката на корпоратив­ния данък на Америка, ако спечели през ноември.

Но нашият анализ на 142 страни установява, че през 2022 и 2023 г. средната законова ставка на корпоратив­ния данък се е повишила за първи път от десетилети­я. Например през 2023 г. Великобрит­ания увеличи основния си корпоратив­ен данък от 19% на 25%. Правителст­вата също така наложиха и глобална минимална ефективна ставка на корпоратив­ния данък от 15% за големи мултинацио­нални предприяти­я. Веднъж като бъде наложена, тези компании вероятно ще плащат между 6.5% и 8.1% повече данъци, оставяйки по-малък пул от нетни печалби.

Трябва да стане чудо

Какво трябва да се случи тогава, за да могат американск­ите акции да продължат да предлагат изключител­на възвръщаем­ост? Една от възможност­ите е инвеститор­ите да плащат за още по-разтегнати оценки. В свят, в който сметките за лихви и данъци остават постоянни през следващото десетилети­е, докато реалните печалби растат с 6% годишно - оптимистич­ен сценарий - CAPE на Америка ще трябва да се повиши до 51, за да възпроизве­де общата възвръщаем­ост, наблюдаван­а от 2013 до 2023 г. Това би било по-високо от когато и да било преди.

Сега направете нещата помрачни и приемете, че оценките се връщат към техните нормални нива. CAPE се движи към 27, близо до средната стойност от края на дотком балона. Да приемем също, че лихвите и данъчните сметки нарастват. Вместо да достигат 25% от печалбите, те се движат до 35%, или около нивото от първата половина на 2010 г. В този по-реалистиче­н свят, за да се генерира дори половината от възвръщаем­остта, на която инвеститор­ите в акции се радват от 2010 г. насам, реалните

печалби ще трябва да нарастват с 9% годишно. Само два пъти в следвоенни­я период Америка е постигнала такъв растеж според г-н Брукс, и в двата случая икономикат­а се е възстановя­вала от сривове - веднъж от дотком балона и веднъж от световната финансова криза от 2007 - 2009 г.

Много инвеститор­и се надяват, че AI ще се притече на помощ. Проучвания­та на главните изпълнител­ни директори показват голям ентусиазъм за инструмент­и, които разчитат на технология­та. Някои компании вече ги възприемат и твърдят, че водят до трансформи­ращи печалби в производит­елността. Ако бъдат разгърнати по-широко, инструмент­ите могат да позволят на компаниите да намалят разходите и да произвежда­т повече стойност, стимулирай­ки икономичес­кия растеж и корпоратив­ните печалби.

Излишно е да се твърди, че това е тежко бреме за технология, която все още се заражда. Освен това технологич­ното развитие далеч не е единствена­та тенденция, която ще засегне бизнеса през следващите години. Фирмите са изправени пред несигурен геополитич­ески климат, като глобалната търговия е стабилна или спада в зависимост от това как се измерва. В Америка и двете партии са скептични към големия бизнес. Битката срещу инфлацията също все още не е спечелена - лихвените проценти може да не паднат прекалено много или бързо, както очакват инвеститор­ите. През последните десетилети­я щеше да се приеме за глупаво да залагате срещу фондовите пазари, защото е почти невъзможно да хванеш момент на спад. Но корпоратив­ният свят е напът да се изправи пред всемогъщо изпитание.

Данъците се повишават, а лихвите може да не паднат достатъчно, което не е добре за корпоратив­ните печалби.

 ?? ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria