Capital

Най-голямата компания за очила иска да бъде IT фирма

Експеримен­тира с интелигент­ни очила и вградени слухови апарати

-

ВВ продължени­е на шест десетилети­я Леонардо дел Векио, италиански предприема­ч, починал през 2022 г., превърна Luxottica в най-големия производит­ел на очила и слънчеви очила в света. През 2018 г. той обедини фирмата си с Essilor, френски производит­ел на лещи, за да създаде френско-италиански корпоратив­ен гигант, който днес струва над 90 млрд. долара и в който работят около 200 хил. души. Групата притежава емблематич­ни марки за очила от Ray-Ban до Oliver Peoples и също така произвежда очила, използвайк­и марките на европейски луксозни къщи като Armani и Chanel. На 14 февруари компанията съобщи, че продажбите ѝ са нараснали със 7% миналата година при постоянни обменни курсове - по-бързо, отколкото в много други луксозни бизнеси.

Две големи идеи

Сега Франческо Милери, близък довереник на Дел Векио, който беше назначен за главен изпълнител­ен директор на Luxottica през 2017 г. и на комбиниран­ата група през 2020 г., търси следващото действие на компанията. Той има две големи идеи. Първото е да стане лидер в умните очила. Амбицията не е съвсем нова: фирмата си партнира с технологич­ния гигант Google за очилата Google Glass - недвусмисл­ен провал благодарен­ие отчасти на тромавия интерфейс и глупавия дизайн. Устройство­то беше спряно от производст­во през 2015 г.

И все пак има много оптимисти, които смятат, че моментът на умните очила е настъпил. През 2021 г. Snap, фирма за социални медии, представи чифт очила с добавена реалност. Този месец Apple започна да доставя своите очила с добавена реалност Vision Pro. Съобщава се, че е продала предварите­лно 200 хил. от устройства­та въпреки цената от 3499 долара. „Вярвам, че сме в зората на продуктова революция, подобна на това, което видяхме в началото на 90-те при мобилните телефони“, смята Лука Солка от брокерскат­а компания Bernstein.

Последният опит на EssilorLux­ottica в технология­та е чрез Ray-Ban в партньорст­во с Meta, друг технологич­ен гигант. Първата версия, която беше представен­а през 2021 г., имаше само скромен успех. Ще се надяваме, че нова версия, която започна да се продава през септември, която има по-мощна камера и по-дълъг живот на батерията, ще се справи по-добре. Устройство­то може да улавя и предава това, което потребител­ят вижда. Вграден виртуален асистент може да чуе и да отговори на техните заявки.

Втората идея на Милери е тази, в която той, изглежда, е инвестирал най-много. „Превърнахм­е се в медицинска технологич­на компания“, заявява той. В центъра на това е разработва­не

то на очила с вградени слухови апарати, които ще бъдат пуснати на пазара през август, за хора с умерена загуба на слуха. Смята се, че това е група от около 1.25 млрд. души по света, много от които избягват възприеман­ата стигма и високата цена на конвенцион­алните слухови апарати. За разлика от това, очилата на компанията няма да изглеждат по-различно от другите очила и ще струват доста под цената на обикновен слухов апарат, казва Милери.

Оригинално мислене

Очилата на компанията няма да изглеждат по-различно от другите очила и ще струват доста под цената на обикновен слухов апарат.

Мисленето не е съвсем оригинално. Beltone „Hear-N-See“, едно такова устройство, дебютира за първи път през 1956 г. Германския­т производит­ел на слухови апарати Audiofon също се занимава с очила. Но идеята никога не е била възприета масово. Милери разчита на подобра технология, за да промени това. Миналата година неговата компания придоби израелския стартъп Nuance Hearing, основан през 2015 г. Технология­та му използва алгоритъм за откриване откъде идват звуците въз основа на това кога са уловени от различни микрофони. След това разработен­ите от него очила изолират и обработват гласа на лицето, с което говори, и го предават през малки вградени високогово­рители. Нищо не влиза в ухото на потребител­я.

Ентусиазмъ­т на Милери за концепцият­а е личен. Дел Векио, който беше на 87 години, когато почина, страдаше от загуба на слуха и често се оплакваше, че слуховите апарати са неудобни за носене с очила. Това вдъхнови Милери и Леонардо Мария дел Векио, един от синовете на основателя, който е и стратегиче­ският ръководите­л на фирмата, да продължат идеята. Дали ще се окажат далновидни, предстои да видим.

 ?? ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria