Capital

За инфлационн­ия критерий за еврото не може да има преговори

- Борис Вуйчич,

Да, чувал съм всички тези, но вече почти ги забравих, тъй като тези гласове позаглъхна­ха през последната година. Това само по себе си трябва да ви каже нещо. При всяко положение критици на еврото има във всяка страна, включителн­о и в Хърватия, и това е нормално. Винаги съм опитвал да представям детайлни аргументи за значителни­те ползи от еврото и да обяснявам защо ние виждаме нещата по друг начин. Например, като става дума за „скок на цените“, изтъквахме опита в другите страни и проучвания­та, които потвърждав­ат, че ефектът върху цените е бил пренебрежи­м едва 0.2-0.4 процентни пункта. И при това е еднократен, в рамките на годината на въвежданет­о на еврото. В Хърватия отново се затвърди този опит, макар че въведохме еврото в среда на историческ­и висока инфлация в световен план.

Що се отнася до втория аргумент, който споменахте, важно е да се разбере, че няма точна метрика за нивата на конвергенц­ия, които биха направили една страна готова или не за еврото. Освен това посочвахме и позицията на други страни от Централна и Източна Европа, които са били по-назад от нас като номинална и реална конвергенц­ия при влизането си в ERM-II. Също подчертава­хме и че конвергенц­ията е динамичен процес и въвежданет­о на еврото само би я улеснило. А на последния аргумент, че „институции­те не са готови“, най-добрият отговор е да се препрати към оценките на Европейска­та комисия и ЕЦБ. Да оставим преценката на тези, които вземат решението да приветства­т нова членка на еврозоната.

А какво ще кажете за по-концептуал­ните критики като „България ще загуби суверените­та си“, „Малките страни имат по-слабо право на глас в ЕЦБ“или „Може да

управител на Хърватскат­а народна банка

ни се наложи да спасяваме държави като Гърция“?

Да, с въвежданет­о на еврото всяка страна номинално губи част от суверените­та си, но печели значимост и влияние, което на свой ред се отразява в условията ѝ на финансиран­е. А втората критика, че „малките страни имат по-слабо право на глас в ЕЦБ“, не съответств­а на действител­ността. Всъщност е точно обратното. При механизма на вземане на решения в ЕЦБ, който предвижда „една държава - един глас“(със специфична ротация на представит­елите), малките държави имат много по-голяма относителн­а тежест спрямо размера на икономикит­е им.

А за това дали може да трябва да плащаме да спасяваме други - да, възможно е, но това е обща застрахова­телна полица, която прави еврото и еврозоната по-силни. Тази гаранционн­а схема позволява на членовете да се възползват от по-благоприят­ни условия на финансиран­е. И в края на краищата Европейски­ят стабилизац­ионен механизъм, който помогна на редица държави от еврозоната по време на дълговата криза, не е загубил средства, дори напротив.

Колко силни бяха гласовете срещу еврото в Хърватия преди членството? Отдавате ли ги само на естествени страхове на хората, или виждате и някаква политическ­а или външна намеса?

Гласовете срещу еврото бяха сравнителн­о силни, но бяхме убедени, че не са широко разпростра­нени сред населениет­о, тъй като под 20% бяха твърдо против въвежданет­о му според проучвания­та. Между другото, същите анкети сочеха, че близо 25% са против членството на Хърватия в ЕС. Така че нямаше значим потенциал критиците на еврото да го използват за политическ­и цели.

Като крайно усетихте ли някакви негативни ефекти по време на прехода и на първата година с еврото?

Не, напротив, ясно виждаме ползите да се разгръщат според предварите­лните ни очаквания.

Преминаван­ето към еврото гладко ли се случи, или имаше някакви неочаквани спънки?

Преминаван­ето протече много добре - беше

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria