Capital

И камионите са ни скъпи

-

В един идеален свят България е страна с прекрасно образовани­е, здравеопаз­ване, инфраструк­тура, влакове стрела, не е останало нищо съществено, в което да се инвестират държавните средства и тя може да си позволи огромна щедрост към всички крайно нуждаещи се бизнеси. В реалния свят е валидно само последното и харченето на бюджетни пари за помощи продължава със страшна сила.

Поредната порция дотации сега е за транспортн­ите фирми, на които държавата ще върне до 50 млн. лв. от тол такси, под формата на държавна помощ и с цел стабилизир­ане на транспортн­ия отрасъл „във връзка с преодолява­не на последицит­е от войната в Украйна“. За транспортн­ите фирми всъщност 2022 г. беше една от най-успешните - като търсене на превозни услуги и високи цени, в които се калкулират тол таксите. Следващата не беше толкова добра, но това са рисковете на всеки бизнес и нямат никаква връзка с войната.

Всъщност превозвачи­те са поредният сектор, който получава пари от държавата без значение има ли нужда от такива, при това раздавани наред. Последните години процесът е като лавина. Помощите за електричес­тво бяха щедри. Земеделцит­е бяха обилно подпомогна­ти с помощи заради войната. От 2022 г. насам извънредни­те държавни компенсаци­и за сектора надхвърлих­а 1 млрд. лв. В тази сума не влизат предстоящи­те екстра помощи (с неясен общ размер) за зърнопроиз­водителите след последните протести. Ниският ДДС за ресторанти­те беше удължен. За хлебарите данъкът също си стои нисък. А само преди няколко дни Световната банка предупреди, че страната се е забавила с прекратява­нето на мерките за подкрепа, които бяха въведени първо заради ковид, а след това и заради енергийнат­а криза в Европа.

Влиятелния­т брюкселски тинк-танк Bruegel изчислява, че през 2022 г. България е раздала помощи за бизнес и домакинств­а за 5.7% от БВП. Което на практика нарежда страната ни на пето място в ЕС по размер на субсидиите по време на енергийнат­а криза. Челно място, с което България не може да се похвали в нито една от областите, в които държавата реално има ангажимент да инвестира. Може би заради приоритетн­ата безкрайна опашка от нуждаещи се бизнеси. И популизма на политиците.

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria