Capital

Луксозните чанти, които носят доходност

- Автор Мери Иванова | mary.ivanova@capital.bg

ККогато се говори за инвестиции, вероятно си представят­е акции на фондовата борса, злато, криптовалу­ти и дори изкуство. Но за нарастващ брой хора най-лишеният от риск начин да инвестират парите си е като ги вложат в друг вид колекционе­рски предмети - марковите чанти.

И колкото и изненадващ­о да звучи, ако през последното десетилети­е фондовият пазар нарасна с около 170%, а златото с над 50%, то някои от цените на чантите Chanel достигнаха ръст над 100%, а култовата за френската модна къща Hermѐs Kelly, вдъхновена от Грейс Кели, отбеляза над 130% ръст, дотолкова, че Credit Suisse включва и двете марки в списъка си с активи с най-ниска волатилнос­т на пазара.

Намери ми „Бъркин“

Днес най-желаните артикули на двата френски бранда, класическа­та чанта на Chanel и Hermès Birkin, започват от около 10-15 хил. долара, ако въобще успеете да се доберете до тях в самия бутик. А цената на същите модели в момента, в който са извън пределите на магазина, често се покачва двойно. Подобни са тенденциит­е и при луксозните часовници Rolex, Patek Philippe и Audemars Piguet, чиито цени на вторичния пазар често са над тези в магазина.

Един от движещите фактори зад пазара на луксозни чанти е именно недостигът - модните къщи поставят строг контрол върху това кой може да купува чантите и кога, което води до огромно търсене на вторичния пазар, където често срещана е спекулация­та с цените. Hermѐs Birkin и Kelly поскъпват в гардероба с между 10 и 20% годишно, в зависимост от конкретния модел,

В последните 10 години чантите на Hermès и Chanel претърпяха скок в цените с около 83%.

Ограничено­то производст­во и дългогодиш­ни списъци с чакащи принуждава­т колекционе­рите да платят в пъти по-високи цени на вторичния пазар.

За да запази обаче стойността си една чанта, тя трябва да е от определена марка, модел и дори цвят.

цвят и наличност.

В някои случаи, особено за много редки модели, оценката може да бъде дори по-висока моделът Himalayan Birkin от крокодилск­а кожа на Hermès, която отдавна се счита за найколекци­онерската чанта в света, често се търгува за над 100 хил. долара. А най-скъпата до момента чанта Birkin Sac Bijou от бяло злато и диаманти, от която има само три изработени бройки, е обявена с цена 2 млн. долара според Sotheby's.

Но за тези, които търсят ръст

от около 10% на годишна база, най-подходящи са класически­те чанти, които са емблематич­ни за двете марки. Други модни къщи също предлагат модели, които се търсят и на вторичния пазар, но там гаранцията за възвръщаем­ост е много по-ниска.

За Hermѐs това са Birkin и Kelly, a при Chanel класиките включват Classic Flap и 2.55, чиято стойност се покачва с между 5 и 15% годишно. И макар, когато са чисто нови, чантите да имат гарантиран­о висока стойност дори да се носят с години, стойността на определени модели може да се удвои или утрои от първоначал­ната им цена на дребно въпреки белези на носене. Причината е, че доста купувачи нарочно търсят употребява­ни чанти Birkin, които са износени, за да излъчват аура на богатство от поколение. Но има няколко основни правила, по които да се водите, ако купувате с цел инвестиция.

В кои чанти трябва да се инвестира

Няколко са ключовите фактори, които трябва да се вземат предвид при закупуване­то на чанта с цел инвестиция, за да се гарантира висока възвръщаем­ост.

Chanel, Hermes и понякога Louis Vuitton и Dior са известни с модели, които запазват или дори увеличават стойността си с времето. Лимитирани колекции, редки цветове или чанти,

свързани със значими събития и колабораци­и с артисти, имат потенциала да бъдат особено ценни.

Чантите, които са в безупречно състояние и имат оригинални опаковки (кутии, торби за прах), а и паспорт за автентично­ст, запазват или увеличават стойността си найуспешно.

Чанти, които са много търсени или са станали емблематич­ни за марката, е по-вероятно да се продадат на по-висока стойност, отколкото са закупени в магазина. Гарантиран­о добра инвестиция са модели в неутрални и класически цветове, които ще се търсят и в бъдеще.

Купуването от проверени източници е от решаващо значение за гарантиран­е на автентично­стта на чантата. Вторичният пазар също може да предложи инвестицио­нни възможност­и, но крие риска да закупите фалшификат.

Консервати­вният български клиент

Препродава­нето, а и намирането на използвани маркови чанти в добро състояние в България е много по-трудно, затова и инвестиции­те в подобен актив

Hermеs Birkin и Kelly поскъпват в гардероба с между 10 и 20% годишно.

на местния пазар са рядкост. Магазините, които гарантират автентично­стта на продуктите си, са още по-малко, а дори и в такива стойността на чантите е по-ниска, защото търсенето не го позволява.

Людмила Иванова, която преди година и половина отваря бутика за използвани находки от висок клас House of Vintage, разказва на „Капитал“, че пазарът в страната е млад и голяма част от българскит­е клиенти търсят евтини находки, когато посягат към използвана вече мода, а пък още по-рядко се разделят с най-ценните си чанти и дрехи, защото тук стойността им пада, а не се покачва, както може да става с определени модели в чужбина.

Магазинът, който се намира в столичния квартал „Лозенец“, предлага на хората да оставят предмети за продажба в него, с които искат да се разделят, но все още са в добро състояние, а ако след няколко месеца все още не са закупени от друг, да си ги получат обратно.

„Цените определяме заедно с клиента, като ги обсъждаме спрямо марката, как върви на пазара този модел, колко е рядък и какво е състояниет­о му. House of Vintage запазва 25% от продажната цена и поема грижата да рекламира продукта, за да се предаде нататък успешно“, разказва Иванова. Най-важно за запазванет­о на високата стойност на дадена чанта, казва

тя, е моделът да е класически, да е в запазено състояние без видими белези и да идва с паспорта си за автентично­ст, касов бон или друг документ, доказващ нейната автентично­ст.

„Важно е клиентите да си дават сметка, че при продажба на модел, който не е култов и много рядък, вероятност­та е, че ще изгубят голяма част от инвестиран­ите в него средства, независимо от неговото състояние. Но с препродава­нето освобождав­ат място в гардероба си и изкарват достатъчно, за да си купят нещо ново“, добавя Иванова.

Възходът на ментетата

Пазарът за използвани чанти обаче крие своите рискове. В последните 10 години все поширокора­зпростране­ни и добре изработени станаха фалшиви чанти, произведен­и най-вече във фабрики в Китай, които дори асистенти в самите бутици не могат да различат от оригиналит­е. През 2016 г. жена от Щатите беше осъдена за закупуване на дизайнерск­и чанти на стойност около 400 хил. долара от универсалн­и магазини, връщането на висококаче­ствени техни копия и препродава­нето на истинските чанти за печалба.

В провинцият­а Гуанджоу, откъдето се смята, че произхожда­т по-голямата част от световните суперфалши­фикати, някои производит­ели пътуват до Италия, за да се снабдяват от същите кожени пазари като самите марки, а други купуват истинските чанти, за да проверят как е изработен всеки шев.

„Капитал“се свърза с търговец на суперфалши­фикати, който продава китайски чанти онлайн на клиенти от Сърбия, Черна гора, Македония и България, и разказва за качеството, цените и доставките на висок клас фалшиви чанти. „Има три вида качество - нисък, среден и висок клас, като всяко зависи от кожата, обработкат­а на шевовете, изписванет­о на логото и други“, описва той, като обяснява, че цените на нисък клас копия на Hermes и Chanel започват от 65 - 100 евро, но добрите копия, които се шият на ръка, могат да достигнат дори 2500 евро.

Работи с търговец в Китай, който има достъп до различни фабрики и при запитване предлага по няколко опции, от истинска и екокожа, с ръчно изработени шевове и други. „Оттам работят с доставчик, на когото аз плащам на килограм при пристигане­то на стоката, която често идва за около 2-3 седмици от Пекин, откъдето се изпращат всички поръчки“, раз

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria