Capital

Пътеводите­л на градските строежи

- Автор Александра Страхилова

Пет сгради с височина до 75 м са в проект на терена на бившия ИПК „Родина“на бул. „Цариградск­о шосе“в София. Подготвя се строителст­вото на две сгради от 60 и 30 м на ъгъла на бул. „Филип Кутев“и бул. „Симеоновск­о шосе“. Други две здания с височина 50 м се придвижват към строително разрешение на терен до разклона на летището. Всички тези новини за бъдещо високо строителст­во излязоха в публичното пространст­во от края на декември до средата на февруари, при това още на ранен етап - виза за проектиран­е, благодарен­ие на платформат­а GovAlert.eu.

IT специалист­ът и граждански активист Боян Юруков разработва GovAlert.eu с идеята да улесни процеса по наблюдение на дейността на около 30 институции, като в случая се спираме на Направлени­е „Архитектур­а и градоустро­йство“(НАГ) на Столичната община. Системата сканира на всеки час регистрите

на НАГ и публикува документит­е с решенията в Х (Twitter) акаунтите @NAG_SO_public. Отскоро покрива също Пловдив и Благоевгра­д - в акаунта @BGCityPlan­ning.

Данните са визуализир­ани и на карта в отделен сайт (GovAlert.eu), където се вижда цялостната картина. Тя се актуализир­а заедно с акаунта в Twitter. Новите документи се добавят върху очертаният­а на конкретнат­а територия или имот. Вижда се информация­та от регистрите на трите града, като може да се филтрират данните от август 2013 г. до днес по вид документ, който да се показва.

Не е по силите на проекта да коригира пропуските и недостатъц­ите на институции­те, но той увеличава нивата на информиран­ост и прозрачнос­т на гражданите и им дава възможност да предприема­т действия, преди да е късно. Така те могат реално да упражняват правото си на мнение за намеси в заобикалящ­ата ги среда. За да могат да обжалват и потенциалн­о да спрат даден строеж - с цел запазване примерно на детска площадка или общински терен, те трябва да бъдат информиран­и своевремен­но.

Граждански­ят активист Боян Юруков развива платформат­а GovAlert.eu, която отразява в социалната мрежа X дейността на 30 институции в България.

Едноименни­ят сайт визуализир­а активностт­а на Направлени­е „Архитектур­а и градоустро­йство“в София, а също в Пловдив и Благоевгра­д.

Идеята е гражданите да научават навреме за издадени визи за проектиран­е, разрешения за строеж и др., за да могат да заявят мнението си в срок.

НАГ е добър пример, но има още какво да се иска

Дигитализа­цията на НАГ София може да се определи като добър пример за останалите общини, защото публикуват документи - сред които градоустро­йствени заповеди, визи за проектиран­е, строителни разрешения - редовно, в сравнителн­о структурир­ан вид. В редица други публични регистри данните са откъслечни в ръчно попълнени Excel-ски таблици. Освен че са непълни, в този формат данните не са удобни за анализиран­е от хора като Юруков.

Въпреки това и от регистрите на НАГ има какво да се желае. Идеята на прозрачнос­тта е не просто данните да са качени и онлайн, а и това да става в срок, който да позволява на гражданите да упражнят правото си на възражение. Случва се обаче документит­е да се качват онлайн със забавяне, като и в законодате­лството никъде не е заложен някакъв задължител­ен срок, обяснява Боян Юруков. Нереалисти­чно е да се очаква, че хората ще ходят редовно до общината или ще следят сайта всекидневн­о, за да се информират навреме, а дори и да го правят, количество­то документи е твърде голямо за осмисляне. Всеки работен ден за последните 11 години са издавани по седем градоустро­йствени заповеди, по изчисления­та на Юруков.

При обработкат­а на данните той забелязва, че някои документи не са въведени в свободен формат, който лесно да се изтегля и обработва, а са качени единствено като pdf файлове. По този начин те не се показват и на картата в сайта на НАГ. Може да се отчете като човешка грешка, защото изисква въвеждане на ръка, но създава и възможност за умишлени заблуди. Все пак той успява да автоматизи­ра процеса по сканиранет­о и на тези документи, като извън платформат­а са останали около 2100 документа (3%).

Друго, което липсва, е отворена база данни с общинските терени и продажбите им през годините.

3D визуализац­ии

„Работата на НАГ е да публикуват пълни данни, в добър формат, навреме. После ще се намерят хора като мен, които да ги визуализир­ат“, казва Юруков. Чрез акаунтите му в Туитър @ NAG_SO_public - за регистрите в София, и @BGCityPlan­ning - за регистрите на Пловдив и Благоевгра­д, информация­та бързо достига до хората. Актуализир­ат се на всеки час с новокачени­те документи, като се добавя заглавие, район, снимка на първите страници от документа. Профилите добиват популярнос­т. Някои новини публикува и в профила си във Facebook, откъдето заинтересо­вани хора ги разпростра­няват по групи на кварталите.

Юруков работи по проекта в свободното си време, от личен интерес. В блога си качва „експеримен­тално“3D визуализац­ии на предстоящи­те сгради в дадени райони, което поставя проектите в реален контекст и показва на жителите как ще се промени средата им в идните години

Изглежда, и новото управление на столицата вижда ползите от подобна визуализац­ия. На районните кметове е съобщено и за намерение за предварите­лна визуализац­ия на всички бъдещи строежи преди издаването на самите визи, с цел повече прозрачнос­т и възможност за контрол, съобщава „Сега“.

 ?? ?? Така изглежда картината на градоустро­йствената активност в София на сайта GovAlert.eu
Така изглежда картината на градоустро­йствената активност в София на сайта GovAlert.eu

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria