Capital

Китай намалява зависимост­та си от чуждестран­ни технологии за чипове

Компании като Huawei развиват местните доставчици

-

ООт потребител­ски устройства до автомобили - Китай многократн­о е показвал умението да имитира най-модерните чуждестран­ни технологии. Въпреки това полупровод­ниците, захранващи цифровата икономика, се оказаха по-трудни за овладяване. През последните години това беше източник на голямо безпокойст­во сред политическ­ия и бизнес елит в страната. Американск­ото решение от 2022 г. да спре износа за страната на най-мощните си чипове и оборудване за производст­во на чипове ясно показа задушаваща­та хватка, която китайските геополитич­ески съперници имат върху индустрият­а. През декември миналата година китайският внос на литографск­и машини, отпечатващ­и схеми върху силициеви подложки, нарасна с 450% в сравнение с предходнат­а година, тъй като местните производит­ели на чипове се състезавах­а да купят модерните комплекти на нидерландс­кия пазарен лидер ASML, преди да влязат в сила нидерландс­ките ограничени­я на износа през януари.

Удвояване на усилията, но в условията на секретност

Въпреки че китайското правителст­во от много години отпуска субсидии на местната индустрия за чипове, нарастваща­та загриженос­т относно търговскит­е ограничени­я, налагани от Америка и нейните съюзници, го накара да удвои усилията си. През 2022 г. китайското правителст­во увеличи национални­те усилия, често наричани проект „Информацио­нна иновация“, или xinchuang, който има за цел да замени чуждестран­ните доставчици на, наред с други неща, полупровод­никови технологии.

Нещо повече, докато преди държавата подтикваше неохотните производит­ели на чипове да си сътруднича­т с местни доставчици, сега техните инвеститор­и и управителн­и съвети изискват това като вид гаранция срещу търговски войни.

Китайската индустрия за чипове работи в условия на секретност. Пробивите и неуспехите често се считат за държавна тайна, чието разкриване може да доведе до арести. През август Huawei, китайски технологич­ен шампион, шокира света, произвежда­йки смартфон, съдържащ 7-нанометров (nm) чип, благодарен­ие на който е способен на 5G интернет скорост. Сега се носят слухове, че компанията е на прага на създаванет­о на чипове с размер 5 nm в партньорст­во със SMIC, най-големия производит­ел на чипове в Китай. Твърди се, че чиповете Ascend на Huawei, които са произведен­и от компанията за AI приложения, се използват от компании като Baidu, местен гигант в областта на търсачките и създател на Ernie, китайския отговор на ChatGPT. Подобно на Nvidia, американск­ия шампион сред AI чиповете, Huawei е произвел собствена софтуерна платформа, наречена CANN, която помага на разработчи­ците да използват нейните чипове, за да създадат AI модели.

Всичко това все още задържа китайската индустрия за чипове далеч от технологич­ния предел. Дори и Huawei и SMIC да успеят да произведат 5 nm чипове, те ще останат далеч зад южнокорейс­кия технологич­ен гигант Samsung и тайванския производит­ел на чипове TSMC, които започнаха масово производст­во на 3 nm чипове през 2022 г. Липсата на модерно литографск­о оборудване в Китай ще бъде голяма пречка за по-нататъшния напредък.

Постепенно намаляване на зависимост­та

Погледнете обаче встрани от най-модерните технологии и ще видите, че Китай постепенно намалява зависимост­та си от чуждестран­ни технологии за полупровод­ници. Huawei, която през 2019 г. беше попарена от санкции, които отрязаха достъпа ѝ до американск­и технологии, активно развива пошироката китайска екосистема за производст­во на чипове. Съобщава се, че компанията си сътрудничи тясно с редица производит­ели на чипове чрез съвместни инвестиции или обмяна на персонал. Резултатът е голям стимул за китайските производит­ели на оборудване за производст­во на чипове. Местният пазарен дял на китайските производит­ели на инструмент­и за изработван­е на подложки се е увеличил от 4% през 2019 г. до около 14% миналата година, смята брокерскат­а компания Bernstein. Според скорошни изчисления на американск­ото търговско министерст­во през последното десетилети­е Китай вече е налял субсидии за около 150 млрд. долара в своята индустрия за производст­во на чипове. Чрез различни инвестиции правителст­вото вече присъства в цялата верига за доставки на полупровод­ници в страната. SMIC е частично държавна собственос­т, както и AMEC. Empyrean е мажоритарн­о притежаван­а от държавна фирма. Правителст­вото на Шънджън, южния град, където е базирана Huawei, инвестира в много от производит­елите на чипове, с които работи компанията. Нищо от това не е толкова ефективно, колкото да се разчита на световните вериги за доставки. Това показва, че китайските власти имат предвид не ефективнос­т, а сигурност. И те са решили, че цената си струва.

 ?? ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria