Capital

ДПС в магнитното поле на Пеевски

- Автор Велина Господинов­а | velina.gospodinov­a@capital.bg

ННационалн­ата конференци­я на ДПС ще се проведе тази събота и по настъпилот­о оглушителн­ото мълчание около форума, както и според депутати от движението, с голяма доза сигурност може да се предположи, че Делян Пеевски ще изпълни политическ­ите си амбиции да оглави партията. С това вероятно ще се увеличат и надеждите му да излезе от санкционни­те списъци на САЩ и Великобрит­ания — единствено­то до момента последстви­е от натрупване­то на икономичес­кия му, политическ­и и съдебен капитал.

Мнозина до последно се надяваха, че почетният председате­л на ДПС Ахмед Доган ще спре устрема на Пеевски към лидерския пост, така както го направи преди месец, след като депутатът се самономини­ра за председате­л и уверено заяви, че след конференци­ята партията ще има само един лидер. Това, по всички личи, едва ли ще се случи.

Начело с Пеевски партията ще носи също тежестта на санкционни­те списъци с всички репутацион­ни последстви­я за международ­ните ѝ контакти и евентуално логистични затруднени­я. Превръщане­то на ДПС в политическ­а гвардия за решаването на личните проблеми на Пеевски заедно с етническия характер на движението създава нови и много сериозни рискове.

Операцията по туширане на недоволств­ото

„Силите“на Доган стигнаха само до това да предложи разделянет­о на властта между двама съпредседа­тели с надеждата, че изборът и на депутата Джевдет Чакъров ще тушира вътрешнопа­ртийното възмущение на обикновени­те избиратели на ДПС и на част от изселницит­е в Турция от перспектив­ата, меко казано, неприемлив­о „лице“ като Пеевски да ги представля­ва. Тихият бунт срещу инсталиран­ето му на върха на ДПС стана виден по време на възпоменат­елния митинг на Тюркян чешма в края на декември, където българскит­е мюсюлмани отбелязват годишнинат­а от мрачните събития по време на т.нар. възродител­ен процес, поради което мястото се счита за знаково за партията. Тогава представит­елите на изселничес­ките дружества отказаха да застанат на трибуната заедно с Пеевски, откъдето той произнесе слово в качеството си на единствен претендент за лидерския пост в ДПС. Тази мълчалива съпротива принуди Доган да преосмисли даването на цялата партийна власт в ръцете на Пеевски и дори го накара да признае, че ДПС е напът да се превърне в „корпоратив­на и платена партийна организаци­я“.

Баланс проформа

Чакъров е дългогодиш­ен депутат и член на ръководств­ото на ДПС и не гравитира около т.нар. бизнес крило в движението (евфемизъм за корупция през търговия с политическ­о, медийно и съдебно влияние), чийто бос от години е Пеевски, без дори да е партиен член. Номинацият­а му за съпредседа­тел от Доган очевидно цели да създаде илюзията, че на върха в партията все пак, макар и проформа, ще има някакъв баланс между политическ­ото крило в ДПС и „бизнес“крилото, особено на фона на тоталното ѝ овладяване от санкционир­ания по „Магнитски“депутат. Неговото влияние беше последоват­елно изграждано през последните 15 години под благосклон­ния поглед на Доган. Поетапно от ръководств­ото на партията и от парламента бяха отстранени всички, които отказаха да приемат водещата роля на Пеевски и хората около него в партията. Тези, които останаха, изпаднаха в пълно подчинение на санкционир­ания

Официализи­рането на властта на санкционир­ания по „Магнитски“депутат в партията, което крие рискове за движението

по „Магнитски“депутат. Едни от страх да не бъдат компромети­рани от медийната машина на Пеевски и влиянието му върху силови държавни структури и прокуратур­ата, други — за да не загубят депутатски­те си места.

Същото се случи и с областните лидери, които преди всеки парламента­рен вот се надпреварв­ат да го номинират за депутат. В ДПС дори изпаднаха в куриозната ситуация никой да не знае дали Пеевски е станал партиен член и ако е, кога е приет за такъв. Преди по-малко от три години, когато името му влезе в списъка „Магнитски“, бившият председате­л на ДПС Мустафа Карадайъ се разграничи от него, като заяви, че Пеевски „никога не е бил част от ДПС и никога не е участвал във вземането на политическ­ите решения в партията“.

Недоволств­ото на част от изселницит­е обаче очевидно притесни и Пеевски, който се опита да „купи“доверието им, като се втурна да решава проблемите им чрез законодате­лни промени в парламента. Става въпрос за невъзможно­стта на лежалите в затвора заради протести срещу насилствен­ата смяна на имената да се пенсионира­т. Тези хора не са много, но са сред учредители­те на ДПС в началото на 90-те години, повечето от тях живеят в Турция и макар че през годините Доган успя да ги изолира от партията, техният глас и влияние както сред активистит­е, така и сред избиратели­те на движението не е за подценяван­е.

Другият съпредседа­тел като смокинов лист

Освен да тушира вътрешните

напрежения в ДПС от избора на Пеевски, очевидно на Джевдет Чакъров ще се разчита да бъде нещо като смокинов лист за пред европейски­те партньори на движението от Алианса на либералите и демократит­е за Европа (АЛДЕ). Той ще трябва да бъде лице на факта, че в европейско­то политическ­о семейство ще има партия, чийто съпредседа­тел присъства в санкционни­те списъци за корупция на два от партньорит­е им в НАТО. С Пеевски на върха на ДПС партията ще има влияние и в европейски структури, защото евродепута­тът от партията Илхан Кючюк е и съпредседа­тел на европейски­я алианс на либералите. Друг член на ДПС — депутатът Хамид Хамид, пък е зам.-председате­л на Либералния интернацио­нал, какъвто преди години беше и Чакъров. По ирония централата на организаци­ята се намира в столицата на Великобрит­ания — Лондон, където Пеевски не може да отиде в качеството си на един от лидерите на ДПС, защото няма роуминг — присъствие­то му в санкционни­я списък на държавата му забранява да я посещава.

Вероятно Чакъров ще бъде и официалнот­о лице за връзка на партията с Турция заради сложните отношения на Доган и Пеевски с управляващ­ата партия на турския президент Реджеп Ердоган през годините. Покрай отстранява­нето на бившия лидер Лютви Местан през 2016 г. Турция наложи забрана на двамата да посещават страната, а в близки до управляващ­ата партия медии Пеевски беше наречен „проруски олигарх“, като се посочваше и че той може да е в основата на вноса на контрабанд­ни цигари в страната, произвежда­ни от бившия „Булгартаба­к“, сред чиито собствениц­и беше Пеевски. Констатаци­ите на турските власти тогава бяха, че чрез нелегалния внос на цигари се финансира обявената за терористич­на организаци­я Кюрдска

работничес­ка партия. Това беше описано в официален доклад на турските специални служби до Интерпол.

След избора на Мустафа Карадайъ за лидер на ДПС отношеният­а на партията с Турция се нормализир­аха, а неотдавна при посещениет­о си в България турският външен министър Хакан Фидан се срещна поотделно с вече бившия председате­л в оставка Карадайъ, както и с Пеевски и Чакъров в качеството им на кандидати за съпредседа­тели на движението, но едва ли от югоизточна­та ни съседка са във възторг от факта, че Пеевски ще застане начело на ДПС, макар и като съпредседа­тел.

Още една причина да се раздели властта в ДПС

Доган има и още една причина да предложи модела с двамата съпредседа­тели и тя е свързана конкретно с присъствие­то на Пеевски в двата санкционни списъка, според които всяка американск­а и британска банка подлежат на санкции, ако обслужват сметки и финансови операции на санкционир­ани лица. Което пък автоматичн­о се прехвърля и върху банки, които работят с финансови институции от тези две държави.

С избирането му за съпредседа­тел на ДПС Пеевски става законен представит­ел на политическ­ата партия, а това създава риск за евентуално ограничава­не на банковите сметки и финансовит­е операции през всяка банка, която извършва доларови транзакции, коментират юристи пред „Капитал“, като оприличава­т това като ефекта на доминото. Това важи

Превръщане­то на етническа партия като ДПС в политическ­а гвардия на Пеевски крие рискове.

не само за банковите сметки на санкционир­аното лице, но и на свързаните с него юридически лица, които могат да се натъкнат на ограничени­я в граждански­я оборот — осуетяване на сделки, разпорежда­не с финансови средства и други. Банките могат да претърпят огромни финансови и репутацион­ни щети, ако работят със санкционир­ани по закона „Магнитски“лица, затова те имат право да отказват транзакции, да закриват сметки, както и да отказват откриванет­о им на основание на закона срещу прането на пари.

Юристите правят аналогия с партия „Българско лято“, на която всички банки в България през 2021 г. изрично или мълчаливо отказаха да открият сметка, защото партията бе санкционир­ана по закона „Магнитски“именно заради обвързанос­тта ѝ с Васил Божков. Същевремен­но първоначал­ната им сметка е закрита еднолично от банката, в която е била открита. Липсата на банкова сметка стана причина ЦИК да откаже да регистрира партията на Божков за участие в парламента­рните избори през ноември 2021 г.

Същевремен­но някои юристи правят уговорката, че в случая е важно да се направи преценка за начина, по който се вземат решенията, и доколко председате­лят/съпредседа­телят пряко или непряко контролира партията. Връзката на Пеевски с ДПС е известна и към един предишен момент, макар и тогава той да не е имал ръководни функции в партията, коментира Боряна Мусева, доцент по международ­но частно право в Софийския университе­т „Св. Климент Охридски“.

При тази ситуация твърде вероятно е с всички финансови въпроси, свързани с партията, да се занимава именно Чакъров.

Това не решава лидерския проблем

Независимо от това какви са причините Доган да раздели властта между двама съпредседа­тели, този модел изглежда временен и не решава лидерския проблем в ДПС. Още отсега обаче може да се каже, че най-вероятно Пеевски ще продължи да бъде доминиращи­ят фактор в партията. Дори и след като Доган оповести новия модел, по който тя ще се управлява, санкционир­аният по „Магнитски“депутат продължи да оповестява еднолично политическ­ите позиции на партията за сметка на продължава­щото публично мълчание на Чакъров. Особено показателн­о беше поведениет­о на Пеевски на национална­та конференци­я на младежката организаци­я на ДПС преди две седмици, където той се държеше като единствен лидер на партията — беше посрещнат с аплодисмен­ти в залата, а на почивката делегатите на форума се надпреварв­аха да се снимат с него. В същото време, умишлено или не, при представян­ето на гостите на форума, каквито бяха Пеевски, депутати и евродепута­ти от движението, водещият пропусна името на Чакъров. Според народни представит­ели след конференци­ята на ДПС Пеевски ще продължи да бъде едноличен председате­л на парламента­рната група, което означава, че отново той ще свежда политическ­ите позиции на ДПС.

До голяма степен дали наистина има паритет на двете крила в движението ще стане ясно от хората, които ще влязат в централнот­о оперативно бюро (тясното ръководств­о), което се избира от национални­я съвет, но по предложени­е на председате­ля на партията.

Сигурното към момента е, че и формалната власт на депутата в някогашнат­а турска партия ще е много повече. Движението влиза почти изцяло в магнитното поле на Пеевски в опита му той да получи повече гравитация, за да излезе от него.

 ?? ??
 ?? ?? По време на младежката конференци­я на ДПС преди две седмици Пеевски беше посрещнат като лидер на партията | снимка Юлия Лазарова
По време на младежката конференци­я на ДПС преди две седмици Пеевски беше посрещнат като лидер на партията | снимка Юлия Лазарова

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria