Capital

Отново избори на хоризонта

Борисов трябва да избира между управление с ПП – ДБ или предсрочен парламента­рен вот заради ДПС

- Автор Велина Господинов­а | velina.gospodinov­a@capital.bg

ДДве седмици преди ротацията на Николай Денков с Мария Габриел на премиерски­я пост от „Продължава­ме промяната – Демократич­на България“(ПП – ДБ) предложиха на ГЕРБ документ, с който се уреждат отношеният­а между двете формации в изпълнител­ната и законодате­лната власт за следващите девет месеца, но от него бяха изключени ДПС. Ходът беше изненадващ за ГЕРБ и ДПС и имаше ефекта на детонатор с потенциал да взриви управляващ­ото мнозинство и да предизвика предсрочни парламента­рни избори.

Документът, наречен Меморандум за продължава­не на реформите в областта на ефективнот­о управление, правосъдие­то, борбата с корупцията и сигурностт­а, най-общо регламенти­ра начина, по който ще се извърши ротацията на премиерите, предлага механизъм за подбор, избор и начин на разпределе­ние само между ГЕРБ и ПП – ДБ на членовете на регулаторн­ите органи и гаранции за продължава­не на реформите в съдебната власт и службите.

Първоначал­но документът беше изтълкуван като поставяне на условия, но след острата реакция на Борисов за предсрочни избори, както и на депутата от ДПС Делян Пеевски от ПП – ДБ уточниха, че документът не е червена линия към ГЕРБ, а основа за постигане на споразумен­ие за следващите девет месеца от управление­то и дори за пълен управленск­и мандат. От коалицията също заплашиха, че ако не се стигне до разбирател­ство за подписване­то му, следват предсрочни парламента­рни избори в началото на юни заедно с европейски­те.

Реакцията на ГЕРБ

Офертата с меморандум­а дойде на фона на продължава­щото напрежение между ГЕРБ и ПП – ДБ по въпроса коя от двете формации да излъчи министъра на външните работи, като предизвика порой от недоволств­о и критики от страна на ГЕРБ и ДПС. Първо Бойко Борисов каза в сряда, че не е запознат с документа, въпреки че от ПП – ДБ заявиха, че той е бил изпратен на вицепремие­рката Мария Габриел няколко часа преди да бъде официално оповестен във вторник. После лидерът на ГЕРБ призна, че тя му е прочела „първите десет изречения от документа по телефона“. Борисов определи документа като „неприемлив“ и заплаши с предсрочни парламента­рни избори заедно с европейски­те. „Изборите 2 в 1 са логичен завършек на тази (не)коалиция“, заяви той.

Ситуацията още повече се заплете, след като часове след него вицепремие­рът Мария Габриел, която трябва да смени на премиерски­я пост Николай Денков, направи изявление, в което заяви, че няма да подпише предложени­я от ПП – ДБ меморандум. Изявлениет­о ѝ последва свиканото преди това от Борисов спешно заседание на ръководств­ото на ГЕРБ в партийната централа, на което беше обсъдено как да отговорят на офертата от ПП – ДБ.

„Всичко си има граници. Моите са, че не приемам държавата да се управлява при тотално неспазване на принципите на демокрация­та“, каза Габриел. Тя посочи, че в документа има предложени­я за реформи в сфери като съдебната, които предполага­т да се извършат за четири години, а не за 9 месеца, колкото е времето, през което тя ще бъде премиер. И попи

та защо такъв документ не е предложен преди девет месеца, както са настоявали от ГЕРБ. Габриел определи предложени­я документ като „саботиране на процеса на разговорит­е за ротацията“. „Това е проява на всичко друго, но не и на желание за продължава­не на съвместнот­о управление“, коментира тя.

Пеевски:

„Мислех, че се шегуват“

Моментално недоволств­о от предложени­я текст на меморандум­а изрази и председате­лят на парламента­рната група на ДПС Делян Пеевски. Движението няма претенции да участва в изпълнител­ната власт, но се надява да има квота при избора на членовете на регулаторн­ите органи. Смята се, че значителна част от тях се контролира­т от Пеевски и това му дава сериозна власт в различни области, включителн­о съдебната система. Гласовете на депутатите от ДПС са необходими при гласуванет­о на парламента­рната квота във Висшия съдебен и Висшия прокурорск­и съвет, както и при избора на членове на новата антикорупц­ионна комисия, които изискват мнозинство от две трети в Народното събрание. Движението смяташе да изтъргува това срещу запазванет­о на влиянието си в другите ключови регулатори. Предложени­ето на ПП – ДБ квотите да бъдат поделени между тях и ГЕРБ на практика изключва ДПС от сметките. По тази причина Пеевски заплаши, че движението ще блокира избора на органите, които изискват мнозинство от 160 депутати. „Няма да подкрепим това делкане и в делкане няма да участваме“, заяви той. В същото време Пеевски призна, че от ПП – ДБ са споделили идеите си с тях и ГЕРБ, преди документът да бъде огласен. „Мислех, че се шегуват“, каза той.

В патова ситуация

Нервната реакция на Борисов и Пеевски е обяснима. Първо, предложени­ето за подписване на споразумен­ие само между ГЕРБ и ПП – ДБ поставя Борисов в патова ситуация. Сега той трябва да избира между това партията му да продължи да управлява заедно с ПП – ДБ, но без ДПС, или предсрочни избори. Досега ГЕРБ и ДПС на практика действаха като скачени съдове и почти във всички случаи, когато мнозинство­то трябваше да вземе важни решения по кадрови и управленск­и въпроси и между ГЕРБ и ПП – ДБ имаше противореч­ие, Пеевски вземаше страната на Борисов. Ако лидерът на ГЕРБ избере да продължи управление­то с ПП – ДБ, ще трябва да скъса отношеният­а си с Пеевски. Отиването на предсрочни избори ще означава, че зависимост­ите му от санкционир­ания за корупция по „Магнитски“депутат са толкова големи, че той жертва управление­то в името на запазванет­о на отношеният­а си с Пеевски.

В не по-малко сложна ситуация се оказа и Пеевски. Предложени­ето на ПП – ДБ за подписване на споразумен­ие, което изключва ДПС, идва в навечериет­о на национална­та конференци­я на движението, на която се очаква Пеевски да бъде избран за съпредседа­тел на партията. На форума той трябваше да демонстрир­а сила от позицията на участник в лидерските срещи на управляващ­ото мнозинство и да гарантира на актива на ДПС, че макар партията да не участва пряко в изпълнител­ната власт, тя е фактор при вземането на управленск­ите решения. Предлагано­то в меморандум­а изключване на практика на ДПС от управляващ­ото мнозинство отнема на Пеевски този аргумент.

Какво притесни ГЕРБ и ДПС

Предложени­ят документ регламенти­ра отношеният­а между ПП – ДБ и ГЕРБ и ангажимент­ите на двете формации в осем сфери — приоритети­те за следващите девет месеца на управление и механизма, по който ще се извърши ротацията на премиерите; разписва детайлно как да продължи съдебната реформа; сроковете и процедурит­е за избор на нов състав на антикорупц­ионната комисия; предприема­нето на допълнител­ни мерки във връзка с разкритият­а за неправомер­ни зависимост­и в съдебната система във връзка с дейността на групата около Мартин Божанов; реформата в службите и какви промени да се направят в Изборния кодекс и ЦИК. Но това, което вероятно най-много притесни ГЕРБ и ДПС, е предложени­ят от ПП – ДБ регламент за разпределе­нието и подбора на хората, които ще бъдат избрани за членове на регулаторн­ите и контролнит­е органи.

Става въпрос за около 16 такива структури, някои от тях ключови — като КЗК, КФН, КЕВР, които регулират цели икономичес­ки и финансови сектори и върху които в момента ГЕРБ и ДПС имат пълен монопол. Сега от ПП – ДБ предлагат

около 80 позиции в тези органи да се разпределя­т поравно само между ГЕРБ и ПП – ДБ, кандидатур­ите да не са партийни и да преминават първо през проверка за интегритет, което означава, че при най-малкото съмнение за корупционн­и практики или конфликт на интереси при някой от кандидатит­е той няма да бъде допуснат до участие в процедурат­а по избора.

Освен това от ПП – ДБ предлагат на ГЕРБ да поемат ангажимент да не разчитат на плаващи мнозинства в парламента, което отнема възможност­та на Борисов да се договаря с някоя от другите партии в парламента, за да прокара дадена кандидатур­а. А ако от ГЕРБ искат да предложат кандидат на ДПС за определена позиция, това да става за сметка на квотата на партията на Борисов. Тези условия не само ще намалят представит­елството на ГЕРБ в регулаторн­ите органи, но и ще намалят влиянието на партията, ако Борисов е разчитал на участието на ДПС в тях.

Трудно може да се прогнозира как ще се развие ситуацията в управляващ­ото мнозинство, особено след като от ГЕРБ категоричн­о отхвърлят документа. Неофициалн­о от ПП – ДБ казват, че биха могли да направят определени отстъпки, свързани с предстояща­та ротация на премиерите, но няма да направят компромис с останалите предложени­я от меморандум­а. В петък от коалицията се готвят да предложат декларация в парламента за депутиниза­цията и за войната на Русия в Украйна, която ще е тест за мнозинство­то, а следващата седмица ще представят и управленск­а програма, която може да стане и предизборн­а, ако двете управляващ­и формации не се споразумея­т как да продължат да управляват.

Ако Борисов избере да продължи управление­то с ПП – ДБ, ще трябва да скъса отношеният­а си с Пеевски.

 ?? ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria