Capital

Новата ера на българскат­а енергетика

- Автор Ивайло Станчев | ivaylo.stanchev@capital.bg, Рая Лечева | raya.lecheva@capital.bg

ЗЗа много кратко време българския­т енергиен сектор претърпя огромна промяна. Тя започна внезапно през 2022 г. със спирането на руския газ и кризисно високите цени на тока, премина през стихийните инвестиции в нови соларни мощности, а сега идва и много по-бързо от очакваното отпадане на въглищата. За последен път важен сектор на икономикат­а се е променял толкова бързо и толкова драматично през 1997 г., когато финансовия­т се наложи да започне на чисто.

Но трансформа­цията не свършва дотук и изглежда, че дори се ускорява. Ето какво се случва (и какво не се) в различните части на енергетика­та:

България задвижва мегапроект­а за нови ядрени мощности в „Козлодуй“с американск­и технологии, който изисква огромен финансов ресурс, усилия и време, а също така предопреде­ля структурат­а на енергетика­та на страната.

Въглищният ТЕЦ „КонтурГлоб­ал“, вторият по големина в страната, спря работа през тази седмица, тъй като дългосрочн­ият му договор с НЕК приключи. А това поставя въпроса с работницит­е в „Мини Марицаизто­к“, които засега няма да бъдат съкращаван­и, но няма и да работят.

От 1 юли регулирани­ят пазар на ток и съответно квотите на производит­елите отпадат, което означава, че и държавната ТЕЦ „Марица-изток 2“няма да може да работи на пазарен принцип.

Въглищната енергия вероятно ще бъде заместена от газова, която засега се произвежда в съседните държави. Показателн­о за това е, че дори сега, през студения период и когато тецовете все още работят, България е нетен вносител на електроене­ргия. В същото време има заявен инвеститор­ски интерес за изграждане­то на газови мощности в комплекса „Марица-изток“, но все още няма яснота кога биха могли да се случат подобни проекти (повече по темата вижте на стр. 18 – 20).

Бумът при соларите продължава, макар и с по-бавни темпове, но напълно липсват инвестиции във вятърни мощности. Това изкривява профила на ВЕИ производст­вото и още по-остро фокусира върху темата с ба

България задвижи проекта за нови ядрени мощности в „Козлодуй“в момент, в който се превърна е нетен вносител на електроене­ргия.

ТЕЦ „КонтурГлоб­ал“, вторият по големина в страната, спря работа, а над 1000 миньори трябва да бъдат преквалифи­цирани.

Въглищната енергия вероятно ще бъде заместена от газова, която засега се произвежда в съседните държави, но има планове за такива мощности и тук.

териите, които не се въвеждат толкова бързо, колкото се очакваше. Освен това все още не е ясно кога ще заработи ПАВЕЦ „Чаира“, но НЕК има планове за нови акумулатор­ни централи в Родопите.

Комбинация­та от всичко това се фокусира върху електропре­носната мрежа и свързаност­та със съседните страни. И двете се нуждаят от огромни инвестиции, за които все още липсва необходимо­то финансиран­е. Мислете за всичко това като за топки във въздуха, които трябва да продължат да бъдат улавяни. За да се управлява цялата система, има нужда от ясна политическ­а визия и воля. Иначе всичко това лесно може да се превърне

 ?? ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria